Gorzów Przystań
Dziś jest: 23 Września 2020        Imieniny: Tekla, Bogusław
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Cel główny 5: Rozwinięta infrastruktura techniczna, komunalna i komunikacyjna PDF Drukuj Email
czwartek, 19 stycznia 2012 14:45

Osiągnięcie celu głównego niniejszej strategii jakim jest „Rozwinięta infrastruktura techniczna, komunalna i komunikacyjna” winno doprowadzić do stanu w którym stworzona zostanie możliwość korzystania każdego obiektu w granicach administracyjnych Miasta z urządzeń i systemów zapewniających standard życia społeczeństwa adekwatny do poziomu rozwoju cywilizacyjnego krajów Europy Zachodniej. Powyższe dotyczy dostępu do :

  • Systemu wod. – kan.
  • Systemu energetycznego
  • Systemu gazowniczego
  • Systemu ciepłowniczego
  • Systemu telekomunikacji
  • Systemu drogowego

Zurbanizowany aktualnie obszar administracyjny Gorzowa Wlkp. jest w znacznym stopniu nie doinwestowany w zakresie infrastruktury technicznej. Jednocześnie istnieją duże, sięgające około 50 %, nadwyżki w możliwościach produkcji wody pitnej jak również podobne w mocach produkcyjnych oczyszczania ścieków. Powyższe rezerwy pozwalają na pełne pokrycie potrzeb Miasta tak w aktualnym stanie zurbanizowania jak również docelowym a ponadto istnieje możliwość dostawy wody oraz odbioru ścieków z gmin ościennych. Władze Miasta posiadają niezbędne opracowania projektowe na większość terenów przewidzianych do uzbrojenia w sieci wod. – kan. Nowych opracowań projektowych wymagają w zasadzie tereny planowane do przyszłego zurbanizowania w tym największe na obszarach popoligonowych . Z uwagi na zakres rzeczowy planowanych zadań środki budżetu Miasta są niewystarczające stąd też przedmiotowe opracowania projektowe stanowić będą podstawę wystąpień do funduszy zewnętrznych o pomoc finansową.

Aby uzyskać szerszy dostęp do funkcjonujących funduszy zewnętrznych pozwalający jednocześnie na podłączenie do miejskich systemów wod.-kan. gmin ościennych powołano Celowy Związek Gmin w ramach którego prowadzona będzie działalność zmierzająca do podniesienia poziomu w wielu dziedzinach życia społeczeństwa. Mniej korzystna jest sytuacja w zabezpieczeniu dokumentacyjnym inwestycji drogowych gdzie na większość planowanych zadań należy przygotować stosowne opracowania projektowe.

Realizacja tego celu powinna doprowadzić również do osiągnięcia wysokiego poziomu zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych.
Gorzów Wlkp. jako stolica województwa posiada układ komunikacyjny zupełnie nie odpowiadający warunkom jakie powinno spełniać obecne, a tym bardziej przyszłe centrum regionu. Kilkanaście opracowanych dotychczas planów rozwoju miasta charakteryzowało się niespójnością i brakiem konsekwencji.

Wyczerpanie rezerw powierzchni ulic doprowadzić może przy obecnej progresji ruchu kołowego do paraliżu komunikacyjnego miasta. Brak tras obwodowych centrum miasta, zarówno dla ruchu tranzytowego zewnętrznego jak i dla ruchu międzydzielnicowego, już dzisiaj grozi zablokowaniem ruchu o skutkach odczuwalnych nie tylko w mieście. Z przeprowadzonych w 1998 r. kompleksowych badań ruchu wynika jednoznacznie, że warunkiem niezbędnie koniecznym dalszego rozwoju miasta jest przede wszystkim stworzenie sprawnego systemu komunikacyjnego jako podstawowej struktury miasta.

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: czwartek, 19 stycznia 2012 14:52
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O duszy i organach z Lechem Skibińskim

Pracował w gorzowskiej Katedrze jako organista. W instrumencie szuka duszy i ukrytych tajemnic. W Gorzowie miał swój zakład,...

O feminizmie po cygańsku z Ewą Dębicką
Ewa Dębicka od ponad 30 lat związana jest z muzykiem, kompozytorem, pisarzem i poetą Edwardem Dębickim. Razem od niemal...
Więcej artykułów…

Czy wiesz...

czyja wizyta wypełniła gorzowski amfiteatr po brzegi w lipcu 1991 roku?

Do Gorzowa zawitał wówczas Anatolij Kaszpirowski, rosyjski psychiatra i psychoterapeuta, który zrobił międzynarodową karierę...

kto odnalazł w Gorzowie Przystań?

Gdy 28 stycznia 2010 roku została zaprezentowana Długoterminowa Strategia Zarządzania Marką Gorzów. Przystań, nie...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl