Gorzów Przystań
Dziś jest: 13 Kwietnia 2021        Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Strona główna Strona główna Rozwój Miasta Opracowania, opinie i projekty Promocja rozwoju transgranicznych połączeń kolejowych
Promocja rozwoju transgranicznych połączeń kolejowych PDF Drukuj Email
poniedziałek, 07 listopada 2011 15:22
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image /home/umgorzow/domains/umgorzow.provector.pl/public_html/archiwumages/DSCF3400.jpg
There was a problem loading image /home/umgorzow/domains/umgorzow.provector.pl/public_html/archiwumages/DSCF3400.jpg

Herb Miasta Gorzowa Wlkp.Pro Europa Viadrina

Całkowita wartość projektu według złożonego wniosku aplikacyjnego to 44.780,00 PLN,
w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego IW INTERREG
III A w wysokości 75 proc. wydatków kwalifikowanych tj. 33.585,00 PLN, 15 proc. udział własny Beneficjenta 6.717,00 PLN, 10 proc. dotacja z budżetu państwa 4.478,00 PLN.
Mikroprojekt zakładał przeprowadzenie analizy dotyczącej możliwości udrożnienia połączeń kolejowych na linii Krzyż -Gorzów - Kostrzyn z połączeniami na linii Kostrzyn - Berlin, która stanowić ma zespół dyrektyw dla Polskich Kolei Państwowych Przewozy Regionalne dotyczących możliwości lepszego skomunikowania połączeń na linii Krzyż - Gorzów - Kostrzyn obsługiwanej przez PKP PR z połączeniami Kostrzyn - Berlin Lichtenberg obsługiwanymi przez niemiecki NEB.
Projekt skierowany był do przedstawicieli samorządów oraz władz transportowych landów Berlina i Brandenburgii oraz woj. lubuskiego, a także do przedstawicieli firm przewozowych (przede wszystkim PKP), co dało możliwość wywołania efektu przez przygotowany w ramach projektu dokument.

 


DSCF3400.jpg25 października 2007r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Gorzowa odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Promocja rozwoju transgranicznych połączeń kolejowych”.
Liderem przedsięwzięcia było miasto Gorzów, a partnerem ze strony niemieckiej Müncheberg, leżące również przy linii kolejowej Berlin - Krzyż - Królewiec. W organizację zarówno konferencji, jak i całego projektu zaangażowane było także Europejskie Ugrupowanie Interesów Gospodarczych, którego głównym celem jest rozwój bezpośrednich transgranicznych połączeń kolejowych pomiędzy Berlinem a Gorzowem i dalej Krzyżem Wlkp. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III A, budżetu państwa oraz miasta Gorzowa.
W konferencji podsumowującej projekt wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów leżących wzdłuż interesującej nas linii kolejowej, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego – instytucji organizującej kolejowe przewozy pasażerskie w naszym regionie, przedstawiciele polskich i niemieckich przedsiębiorstw kolejowych, a także członkowie instytucji wchodzących w skład Europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych Linia Kolejowa Berlin - Gorzów - Krzyż.

W ramach konferencji została zaprezentowana, opracowana na zlecenie Urzędu Miasta Gorzowa „Analiza dotycząca możliwości udrożnienia połączeń na linii Krzyż – Gorzów Wlkp. - Konstrzyn z połączeniami na linii Kostrzyn – Berlin” sporządzona przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei. W dokumencie tym niezależni specjaliści przedstawili możliwości rozwoju pasażerskich połączeń kolejowych na linii Krzyż - Gorzów - Kostrzyn, a także możliwości ułatwienia podróży przez granicę w obecnych warunkach prawnych. Dokonany został także przegląd techniczny linii kolejowej Kostrzyn – Krzyż. W analizie wskazano jednoznacznie, że linia kolejowa Kostrzyn - Gorzów - Krzyż posiada znaczny potencjał, ale jego wykorzystanie wymaga podjęcia konkretnych decyzji. Zaprezentowana analiza wzbudziła żywe zainteresowanie i dyskusję. Spierano się m.in. o przyszły charakter omawianej linii, czy powinna ona służyć bardziej przewozom lokalnym, czy też należy nadać jej wyższą rangę. Z kolei przedstawiciel PKP Przewozy Regionalne p. Jakubowski podkreślał wagę powstawania tego typu opracowań zarówno dla prac bieżących, np. nad rozkładem jazdy, jak i dla ustalania długoplanowej strategii. Głos zabrał również dyrektor Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej Stanisław Owczarek, który wskazywał z jednej strony na możliwości wykorzystania tej linii i duże zainteresowanie nią ze strony środowisk gospodarczych, a z drugiej – na potrzebę modernizacji i dostosowania rozkładów jazdy do potrzeb przedsiębiorczych gorzowian.

Podczas konferencji został wygłoszony wykład „Połączenie linii kolejowej Berlin – Gorzów Wlkp. - Krzyż Wlkp. z Lotniskiem Międzynarodowym Berlin – Brandenburgia” przygotowany przez Matthiasa Bittiga z Uniwersytetu Technicznego w Cottbus, gdzie dokonano również analizy możliwości rozwoju linii kolejowej Berlin - Gorzów - Krzyż. Wnioski niemieckich naukowców były w wielu punktach zbieżne z opiniami pracowników Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei. Podkreślano zarówno perspektywy stojące przed tą linią, jak i zwracano uwagę na fakt, że planowane lotnisko Berlin – Brandendurgia może stanowić okno nie tylko na Europę, ale i na cały świat dla mieszkańców Gorzowa i województw lubuskiego, zachodniopomorskiego, czy części wielkopolskiego.
Inicjatywa powyższa jest kolejnym krokiem przybliżającym nas do bezpośredniego połączenia Berlin - Gorzów - Krzyż.

Iwona Olek
Krzysztof Karwatowicz

 

interreg

Projekt współfinansowany ze środków 
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 
oraz ze środków Budżetu Państwa

 

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: wtorek, 03 kwietnia 2012 12:54
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O sztuce patrzenia z Krzysztofem Grygielem
Dziś zdjęcia robimy wszyscy, w ilościach niemal hurtowych. Nie czując się ograniczeni długością kliszy, fotografujemy seriami...
O duszy i organach z Lechem Skibińskim

Pracował w gorzowskiej Katedrze jako organista. W instrumencie szuka duszy i ukrytych tajemnic. W Gorzowie miał swój zakład,...

Więcej artykułów…

Czy wiesz...

dlaczego 30 stycznia zabrzmi Dzwon Pokoju?

30 stycznia w Gorzowie tradycyjnie od kilkunastu już lat obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania, przypominający o...

kim był patron najdłuższej ulicy w mieście?

28 maja 1945 roku Franciszek Walczak, świeżo upieczony milicjant mający strzec miasta przed szabrownikami, został...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl