Gorzów Przystań
Dziś jest: 12 Kwietnia 2021        Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Wojsko w Gorzowie PDF Drukuj Email
wtorek, 11 lutego 2014 08:12
Kombatanci, fot. Łukasz Kulczyński
Kombatanci, fot. Łukasz Kulczyński
Gorzów Wielkopolski od zarania dziejów był garnizonem wojskowym. Stacjonowały tu m.in. oddziały dragonów, Gwardii Przybocznej i artylerii polowej. W 1936 r. ówczesny Landsberg stał się znaczącym miastem garnizonowym. To tu rozpoczęto budowę koszar przy ulicy Chopina i Myśliborskiej, w której stacjonowała niemiecka piechota. Po wyzwoleniu Gorzowa koszary przejęło Wojsko Polskie, które wracając z działań wojennych rozlokowało w mieście 12 Kołobrzeski Pułki Piechoty – zasłużony dla miasta i województwa Gorzowskiego oraz 4 Brygada Saperów, która wielokrotnie pomagała mieszkańcom Gorzowa w akcjach przeciwpowodziowych oraz pracach na rzecz ludności. Z myślą o byłych żołnierzach, kombatantach powstały wówczas instytucje, które po zakończeniu kariery wojskowej opiekowały się swoimi żołnierzami.




Stowarzyszenia podtrzymujące pamięć o polskich żołnierzach

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 1 im. 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów

66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kosynierów Gdyńskich 21
Prezes: Wojciech Brodziński, Tel. 607 43-56-18
www.zzwp-gorzow.pl

Siedzibą związku jest Wojskowa Pracownia Psychologiczna, w której w przyziemieniu w każdą środę w godzinach 10:00 – 12:00 spotykają się byli żołnierze 4 Brygady Saperów. Celem działań Koła nr 1 jest m.in. podtrzymywanie pamięci o gorzowskich saperach, opieka nad pomnikiem mieszczącym się na terenie byłej jednostki wojskowej przy ulicy Chopina 52 oraz organizowanie co rocznych obchodów Dnia Sapera i Święta brygady.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 2 im. gen. bryg. Stefana Orlińskiego

66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kosynierów Gdyńskich 21
Prezes: Jerzy Wernerowski, Tel. 600 23-55-10
www.zzwp-gorzow.pl

Siedzibą związku jest Wojskowa Pracownia Psychologiczna, w której w przyziemieniu w każdą środę w godzinach 10:00 – 12:00 spotykają się byli żołnierze 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty / Zmechanizowanego i późniejszej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej im. Piotra Szembeka. Celem działań Koła nr 2 jest przypominanie historii bohaterów 12 Pułku Piechoty, którzy brali m.in. udział w wyzwoleniu Kołobrzegu, organizowanie pogrzebów byłych żołnierzy gorzowskiego garnizonu wojskowego z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz uroczystości z okazji świąt państwowych i wojskowych. Związek co roku organizuje uroczystości święta nieistniejącego pułku/brygady, które odbywają się 18 marca na ternie byłych koszar.  

Gorzowskie Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ

66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kosynierów Gdyńskich 21
Prezes: Jerzy Wernerowski, Tel. 600 23-55-10
www.zzwp-gorzow.pl

Z myślą o integracji byłych uczestników misji pokojowych ONZ w październiku 2010 r. przy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego powołano stowarzyszenie, którego głównymi celami jest wyjaśnienie społeczeństwu znaczenia i roli ONZ w zapewnianiu pokoju i bezpieczeństwa, reprezentowanie i ochrona interesów kombatantów wobec władz państwowych oraz współpraca i działanie z międzynarodowymi organizacjami mającymi podobny charakter i cele.

Stowarzyszenie co roku organizuje 29 maja uroczystości z okazji Dnia Weterana działań poza granicami kraju oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Stowarzyszenie Saperów Polskich Koło nr 20

66-400 Gorzów Wlkp., ul. Husarska 20
Prezes: Bogumił Wielkoszewski, Tel. 503 16-61-66
www.sapergorzow.pl

12 października 2007 r. dzięki byłym żołnierzom wojsk inżynieryjnych zostało powołane do życia Koło Stowarzyszenia Saperów Polskich w celu zachowania w pamięci jednostki wojskowej JW. 1649 o bojowych tradycjach. W swojej działalności członkowie główny nacisk kładą na podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji wojsk inżynieryjnych, szczególnie z okresu II wojny światowej i działalności powojennej, dbanie o miejsca pamięci związane z 4 BSap. oraz utrzymywaniu więzi koleżeńskich byłych saperów gorzowskiej jednostki.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Lubuski

66-400 Gorzów Wlkp., ul. Mieszka I 50 (Klub „Jedynka”)
Prezes: Bogusław Mucha, Tel. 95 722-65-27
www.armiakrajowa.org.pl
Dyżur piątek 11-13:00

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej założony został na I Walnym Zjeździe w dniach 14-15 marca 1990 z połączenia Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich na obczyźnie. Jest on obecnie największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji nie odległościowych. Głównym celem organizacji jest obrona godności imienia i pamięci żołnierzy AK.

Gorzowskie Regionalne Stowarzyszenie Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych

66-400 Gorzów Wlkp., ul. Łokietka 8
Prezes: Jerzy Wernerowski, Tel. 600 23-55-10
www.kombatant-gorzow.manifo.com

Stowarzyszenie mieści się w budynku Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (wejście od podwórza), w którym to w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 8:00 – 13:00 spotykają się kombatanci.

Stowarzyszenie powstało po reorganizacji Związku Kombatantów RP i BWP i likwidacji Okręgu w Gorzowie. Obecnie do stowarzyszenia należy ok 100 kombatantów. Celem działań jest m.in. otoczenie opieką członków stowarzyszenia, upowszechnianie wiedzy i utrwalanie w pamięci dziejów walk niepodległościowych oraz ochrona miejsc pamięci.
Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: wtorek, 11 lutego 2014 08:41
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O sztuce patrzenia z Krzysztofem Grygielem
Dziś zdjęcia robimy wszyscy, w ilościach niemal hurtowych. Nie czując się ograniczeni długością kliszy, fotografujemy seriami...
O sztuce szycia z Mają Powalską
Przygodę z szyciem zaczęła po studiach, swoje produkty sprzedawała w internecie. Teraz w Gorzowie otworzyła pracownię, w...
Więcej artykułów…

Czy wiesz...

gdzie gromadziła się landsberska masoneria?

Od 1810 roku siedziba Loży Wolnomularskiej Św. Jana pod Czarnym Orłem mieściła się przy ulicy Sikorskiego nr 21, w...

kto był pierwowzorem Szymona Giętego?

Był nim Muppe, a właściwie Franz Kaufmann, landsberski oryginał. Muppe wędrował po Landsbergu i okolicy, chwytając się...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl