Gorzów Przystań
Dziś jest: 13 Kwietnia 2021        Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Historia herbu PDF Drukuj Email
niedziela, 18 września 2011 13:37

Od roku 1257 Gorzów, podobnie jak pobliski Myslibórz, Barlinek, Choszczno, Lipiany, Ośno i Kostrzyn, na sekretnej pieczęci ma wizerunek orła. Jest on taki sam, jakim posługiwali się margrabiowie brandenburscy - właściciele wielu powstających wtedy miast. Przez swoje godło udzielali tym miastom opieki i wsparcia. Pierwszy gorzowski herb znany jest z pieczęci miejskiej z roku 1351. Inna znana pieczęć miasta pochodzi z roku 1444. W treści nie różni się niczym od poprzedniej - orzeł jest wiernym wizerunkiem orła brandenburskiego. Dopiero w roku 1541 na pieczęci orzeł trzyma w szponach liście koniczyny. Wtedy także inne miasta, posiadające podobne herby, umieszczały w szponach orła swoje atrybuty. Trudno dziś powiedzieć, kiedy ostatecznie wykształcił się obraz godła miejskiego. Odkryty w gorzowskim Kościele Mariackim gotycki orzeł jest koloru czarnego. Dopiero w dobie baroku gorzowskie godło miejskie zostało rozbudowane zgodnie z ówczesna modą. Znane są odciski pieczęci miejskich z 1707 roku. Wtedy to do tarczy herbowej dodano hełm z przyłbicą przyozdobioną na górze tzw. klejnotem, na który składają się dwa orle skrzydła otaczające trójliść koniczyny. Boki kartusza ozdobione są wymyślnymi wstęgami. Zapewne już w XVIII wieku powszechnie używany był barwny herb miasta przedstawiający na srebrnym (białym) polu czerwonego, brandenburskiego orła trzymającego w szponach zielone liście koniczyny. 

 

Na początku XX wieku władze miasta przyjęły flagę miejską, na której widniały brandenburskie barwy: czerwona i biała, potem dodano zieloną. Kolory te do lat 20. zestawiane były dość dowolnie, dopiero później ustalono w kolejności od góry barwy: czerwoną, białą, zieloną. Obecna flaga miasta posiada również te same kolory, ułożone w kolejności od góry: zielony, biały, czerwony. Naprzeciw ratusza ustawiony został wykuty w granicie herb miasta, który do roku 1945 zdobił środkowe przęsło mostu na Warcie. 
 
Zasady korzystania z miejskich symboli znajdziecie tutaj.
Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: środa, 19 grudnia 2012 12:27
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O czystej robocie z Januszem Gładyszem

Produkuje i naprawia torby, walizki i różne wyroby skórzane. Od 1976 roku ma swój zakład przy ul. Jagiełły 5, do którego...

O nietypowych zawodach z Tomaszem Malewiczem

Był jednym z 20 najszybszych kurierów rowerowych na świecie. Brał udział w rożnego rodzaju wyścigach. Zorganizował dziewięć...

Więcej artykułów…

Czy wiesz...

gdzie jest Maria?

Maria od Pauckscha, zwana także bamberką, chwilowo zniknęła z oczu gorzowian. Nie jest to z resztą jej pierwsze...

kto odnalazł w Gorzowie Przystań?

Gdy 28 stycznia 2010 roku została zaprezentowana Długoterminowa Strategia Zarządzania Marką Gorzów. Przystań, nie...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl