Gorzów Przystań
Dziś jest: 2 Marca 2021        Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Strona główna Strona główna O mieście Czy wiesz... co łączy 'Kunę' z 'Titanikiem' ?
co łączy 'Kunę' z 'Titanikiem' ? PDF Drukuj Email
środa, 18 stycznia 2012 11:36
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image /home/umgorzow/domains/umgorzow.provector.pl/public_html/archiwumtories/kuna.jpg
There was a problem loading image /home/umgorzow/domains/umgorzow.provector.pl/public_html/archiwumtories/kuna.jpg

fot. Tomek Chwalisz
fot. Tomek Chwalisz
Czy największy w chwili wodowania pasażerski statek parowy może mieć coś wspólnego z najstarszym pływającym lodołamaczem? Choć może wydawać się, że niewiele to jednak oba statki łączy pewien fakt. Kuna podobnie jak najsłynniejszy parowiec świata ... zatonęła. I choć jej dzisiejszy wygląd na to nie wskazuje, lodołamacz przez blisko 20 lat leżał pod wodą i tylko dzięki staraniu grupy zapaleńców i ich ciężkiej pracy możemy dziś w Gorzowie chwalić się najstarszym, bo wybudowanym w gdańskiej stoczni w 1884 roku, mobilnym lodołamaczem świata. 

 

Początkowo, Kuna jako jeden z czterech z grupy lodołamaczy służyła pruskiej administracji wodno – żeglugowej rzeki Wisły, jednak losy statku były zmienne. 

Zacznijmy od nazwy 
Pierwotnie statek, tak jak pozostałe z zapoczątkowanej w roku 1880 serii lodołamaczy, otrzymał swą nazwę od rzeki wpadającej do Wisły w jej dolnym biegu. „FERSE”, bo tak właśnie brzmiała pierwsza jego nazwa, to Wierzyca czyli niemiecka nazwa rzeki płynącej przez Kaszuby i wpadającej do Wisły w miejscowości Gniew. W 1940 roku przemianowano nazwę statku na „MARDER”, a po przybyciu lodołamacza do Polski w 1947 jego ostatnią nazwę przetłumaczono na rodzimy język i tak oto został znaną wszystkim „KUNĄ” 

Bandera 
Mimo iż statek nie zmieniał w zasadzie (z wyjątkiem lat 1945 – 1947) swego rejonu działania, aż pięć razy zmieniał banderę. Przez pierwsze 36 lat pływał pod banderą Królestwa Prus. W roku 1920 przekazany został wraz z całą flotyllą lodołamaczy Radzie Portu i Dróg Wodnych Wolnego Miasta Gdańska i nosił specjalną polsko-gdańską banderę. Od 1939 do 1945 r. statek znajdował się we władaniu Głównego Zarządu Dróg Wodnych III Rzeszy Niemieckiej i nosił banderę Niemiec hitlerowskich. W marcu 1945 uczestniczył w ewakuacji ludności Gdańska, przepłynął drogą morską do Kilonii i Hamburga, gdzie po zakończeniu wojny został przejęty przez władze okupacyjne Wielkiej Brytanii. Do 1947 roku pływał pod banderą brytyjską jako holownik portowy i lodołamacz w Hamburgu. Następnie, przekazany Polskiej Misji Morskiej, odbył powrotną drogę morzem do Gdańska, gdzie pozostawał początkowo we władaniu Urzędu Morskiego, a następnie przekazany został administracji dróg wodnych śródlądowych – Państwowemu Zarządowi Wodnemu w Tczewie. Skierowany do stoczni w Pleniewie, wyremontowany, rozpoczął ponownie służbę na dolnej Wiśle, tym razem pod banderą polską. 

Zatonięcie 
W 1965 roku statek został wycofany ze służby i pozbawiony wyposażenia, w latach siedemdziesiątych został przeholowany do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie służyć miał jako ponton cumowniczy. W 1981 roku zatonął w gorzowskim basenie stoczniowym i pod wodą przeleżał blisko 20 lat. Renowacja W 2000 roku grupa entuzjastów żeglugi i historii zebrana w Stowarzyszeniu Wodniaków Gorzowskich „KUNA” podjęła decyzję o rewitalizacji statku. Przedsięwzięcie było trudne z uwagi na brak dokumentacji przedstawiającej poprzedni wygląd statku. Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych historyków żeglugi, także z Niemiec, udało się zdobyć kilka zdjęć i planów w skali 1:100, co z kolei umożliwiło podjęcie prac. Niejako przy okazji odtworzono historię statku. Zabytkowy lodołamacz „KUNA” jest w swej formie zewnętrznej dokładnie taki sam, jakim był poprzednio. Zmieniono napęd statku z parowego na motorowy oraz układ pomieszczeń wewnątrz kadłuba dostosowując je do nowych potrzeb. W roku 2006 statek przeszedł pomyślnie wszystkie niezbędne przeglądy i został dopuszczony do ruchu na śródlądowych drogach wodnych. Kuna dziś Obecnie „KUNA” pływa jako statek muzealno – szkoleniowy. Przeznaczony jest do edukacji historyczno – kulturalnej, w szeroko pojętym zakresie historii dróg wodnych, żeglugi śródlądowej, budownictwa wodnego, ekologii, jak również kultury i historii regionu, w którym został przywrócony do życia.
Zainteresowani tą wspaniałą atrakcją turystyczną miasta powinni zajrzeć na www.kuna.gorzow.pl 

Źródło: www.kuna.gorzow.pl

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: wtorek, 03 kwietnia 2012 13:03
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O czystej robocie z Januszem Gładyszem

Produkuje i naprawia torby, walizki i różne wyroby skórzane. Od 1976 roku ma swój zakład przy ul. Jagiełły 5, do którego...

O wystrzałowej pasji z Jackiem Rok

Strzelają, biegają w mundurach, naśladują żołnierzy i symulują wszelkie działania wojenne. Z  dowódcą Gorzowskiej Grupy...

Więcej artykułów…

Czy wiesz...

że do Gorzowian należy niepobity dotąd rekord Księgi Rekordów Guinnessa?

W 1987 roku  do tramwaju 105N, mającego 20 miejsc siedzących i 105 stojących, weszło 362 studentów gorzowskiej AWF. Na...

co łączy 'Kunę' z 'Titanikiem' ?

Czy największy w chwili wodowania pasażerski statek parowy może mieć coś wspólnego z najstarszym pływającym lodołamaczem?...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl