Gorzów Przystań
Dziś jest: 18 Września 2020        Imieniny: Irena, Stanisław, Józef
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
N PDF Drukuj Email
czwartek, 10 stycznia 2013 12:27
fot. Łukasz Kulczyński
fot. Łukasz Kulczyński
Po ponad rocznej przygodzie z alfabetem miasta dobrnęliśmy do N i jakże miło się składa, że w grudniu, kiedy od świątecznych tematów uciec się po prostu nie da, przypadło nam zmierzyć się właśnie z tą literą. Przecież mamy Boże Narodzenie, które w każdym domu celebrowane jest zgodnie z rodzinnymi tradycjami. Te z kolei często sięgają korzeniami różnych regionów Polski. Z tych właśnie różnic tworzymy w Gorzowie swego rodzaju tradycję, a od sześciu lat przedstawiciele zamieszkujących miasto grup etnicznych, narodowościowych i stowarzyszeń spotykają się na Wigilii Narodów, którą organizuje Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy.

Gorzów. Przystań dla ludzi różnych ojczyzn i kultur Gorzów to miasto, w którym osiedlili się ludzie różnych narodowości, m.in. Ukraińcy, Cyganie, Tatarzy i Łemkowie. Podczas Wigilii Narodów pokazywana jest różnorodność kulturowa oraz tradycje poszczególnych grup etnicznych i narodowościowych, które wspólnie tworzą polską tożsamość. Każda z grup śpiewa tradycyjne kolędy oraz zastawia stół charakterystycznymi potrawami. Wraz z upływem lat ugruntował się trwały trzon uczestników, złożony z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Miłośników Polesia, Stowarzyszenia Kultury Dąbrowieckiej z Dąbrówki Wielkopolskiej, Związku Litwinów w Szczecinie, Związku Ukraińców w Polsce oraz Stowarzyszenia Łemków w Gorzowie i Miłośników Kultury Łemkowskiej w Ługach. Są muzycznie i twórczo wspierani przez Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, zespół górali czadeckich „Wichowianki” z Brzeźnicy, bośniacki zespół „Jutrzenka” z Kruszyna koło Bolesławca oraz chór prawosławny „Sotiria”. Kilkakrotnie na Wigilię przybywali również członkowie żydowskiej diaspory ze Szczecina, a także Tatarzy i Chińczycy pracujący w Gorzowie. W tym roku w ramach spotkania pokoleń dołączą do tego grona dzieci z Domu Dziecka, które wystąpią z kolędami. Tradycje i różnice Choć różnice w naszych domowych tradycjach wynikają bardziej z regionu zamieszkania naszych przodków, a nie z wyznawanej religii, to warto jednak powiedzieć co nieco o kwestiach doktrynalnych. 24 grudnia to dzień uroczyście obchodzonej Wigilii Bożego Narodzenia zarówno w domach katolickich, jak i protestanckich. Wierni grekokatoliccy i prawosławni świętowanie rozpoczynają zaś 6 stycznia. Różnica ta wynika z posługiwania się kalendarzem juliańskim, obowiązującym w religiach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Podczas gdy chrześcijanie zachodni dzielą się przy wigilijnym stole opłatkiem, chrześcijanie wschodni dzielą się prosforą, czyli przaśnym chlebem. Mamy też do czynienia z przenikaniem się świątecznych zwyczajów. Wszak choinka to symbol nieodłącznie kojarzący się z Bożym Narodzeniem, zapożyczony z tradycji protestanckiej. Wspólne jest również to, że jest to czas spędzany z rodziną i najbliższymi na wspólnej kolacji i kolędowaniu. Warto wziąć udział w Wigilii Narodów, żeby móc te tradycje poznać trochę bliżej i poczuć magię świąt, które mają nas przecież łączyć. Tegoroczna Wigilia Narodów odbędzie się 9 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Drzymały 26. Wspólne świętowanie rozpocznie się o godzinie 15.00. Całości jak co roku patronować będzie duch wielokulturowości.

Anna Pękalska
Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: czwartek, 10 stycznia 2013 12:35
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O wielkanocnych tradycjach z Marią Szupiluk

O nadchodzących świętach Wielkiej Nocy można pisać na wiele sposobów. Dla jednych jest to istotny czas pod względem religii,...

O nietypowych zawodach z Tomaszem Malewiczem

Był jednym z 20 najszybszych kurierów rowerowych na świecie. Brał udział w rożnego rodzaju wyścigach. Zorganizował dziewięć...

Więcej artykułów…

Czy wiesz...

gdzie spotykają się Starzy Towarzysze?

„Starzy towarzysze” czyli „Alte Kameraden” to tytuł granego przez orkiestry dęte na całym świecie marsza wojskowego,...

co robi Kucharz na wodzie?

Odpowiedź na to pytanie powinna być dla gorzowian prosta i oczywista... Bo Kucharz wiosłuje!
Kucharz czyli Tomasz Kucharski...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl