Gorzów Przystań
Dziś jest: 27 Września 2020        Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
G PDF Drukuj Email
środa, 09 maja 2012 11:14
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://www.gorzow.pl/images/stories/tekst%20nazwy%20w%20pliku%202.jpg
There was a problem loading image http://www.gorzow.pl/images/stories/tekst%20nazwy%20w%20pliku%202.jpg

Kawałek Kulki Fot. Daniel Adamski
Kawałek Kulki Fot. Daniel Adamski
W naszej zabawie w alfabet miasta dojechaliśmy już do G. Głoska to bardzo nobliwa, bo przecież to G jak Gorzów! Można by o nim pisać dużo i dłuuuuugo, w końcu to miasto z 755-letnią tradycją. Być może o historii pokusimy się napisać w przyszłym numerze, gdy na tapecie będzie H. Teraz natomiast chcemy skupić się na tym, co w mieście najważniejsze, czyli na jego klimacie. Ten powstaje dzięki działalności młodych artystów, tworzących charakterystyczne środowisko muzyczne. Upust ich talentów mogliśmy oglądać, podczas koncertu  GORZOWSKIE KAWAŁKI w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego w 2011 roku.

Grupę występujących wtedy artystów można by ogólnie nazwać sceną magnatowską, bo to właśnie z Klubem Magnat towarzysko i artystycznie powiązani są muzycy w tym m.in.: anTeny, Kamiński i Brożek, Karotka, UL/KR, Żółte Kalendarze, Waćpan P., RAKU oraz Zyga. Katalog tych nazw jest w zasadzie otwarty, gdyż w różnym czasie i w różnych konfiguracjach artyści brali m.in. udział w projektach: Wakacje (Magdalena Turłaj vel „Karotka”), Usta Krwawiące Miłością, Neue Truppe. Najbardziej rozpoznawalna w Polsce była  formacja „Kawałek Kulki” w skład której wchodzili: Błażej Król, Magda Turłaj,  Jacek Szmytkowski i Maciej Parada. Zespół znany z utworów „Gorzowskie noce”, „Kolegi tata” czy „Kosmos” rozwiązał działalność w 2010 roku. Gorzowscy muzycy wypracowali specyficzną estetykę. Trudno ją sprowadzić do jednego pojęcia czy stylu. Można ją określić jako alternatywna, najbliżej jej do szeroko rozumianego rocka, w którym zmieszczą się i kompozycje punkowe, i delikatne brzmienia. Teksty wbrew modzie piszą wyłącznie po polsku, najczęściej z mocno osobistej perspektywy. Zaskakują inteligentnym pastiszem i zabawą słowem. Ich potencjał dostrzegły ogólnopolskie media muzyczne, tygodniki opinii i organizatorzy offowych festiwali. O tej umownie nazywanej  „gorzowskiej scenie” pisała między innymi Polityka, Gazeta Wyborcza, Machina, Lampa.  Twórcy  realizują solowe pomysły, ochoczo kooperują zawiązując, co raz to nowe projekty, z których niektóre przybierają formę regularnie koncertujących w kraju zespołów. Na koncie mają kilkanaście wydawnictw oficjalnych - od własnych albumów po kompilacje różnych zespołów i kilkadziesiąt utworów opublikowanych w Internecie. Co ważne – mieszkają  tutaj, tworzą, opisują i komentują życie w naszym mieście. Dobitnym przykładem możliwości twórczych środowiska jest „Projekt Furman”. Kilkanaście piosenek skomponowanych do wierszy gorzowskiego poety zostało zaprezentowanych na świetnym koncercie w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego w 2010.Trwają starania o nagranie i wydanie materiału.

Warto poświęcić trochę uwagi najnowszemu zespołowi Błażeja Króla, twórcy repertuaru i lidera zespołu Kawałek Kulki. Debiutujący w marcu UL/KR zwany też Ulicą Krokodyli zdążył już zdobyć pierwsze pochlebne recenzje m.in. w „Dużym Formacie”. UL/KR to misterne kompozycje, staranne aranżacje, nowa jakość stylu rozwijanego w KaQ, ale z jeszcze bardziej nasyconą emocjami muzyką. Są bezkompromisowi w obranej estetyce a teksty jak zawsze frapują surrealistyczną poetyką. Skład zespołu z 2011r: Błażej Król/ gitara/ muzyka/ teksty, Jacek Szmytkowski,/perkusja, Maurycy Kiebzak- Górski/instrumenty klawiszowe. W tym roku, jako duet, już bez „żywego” perkusisty muzycy nagrali wydany nakładem warszawskiego wydawnictwa Thin Mann Records debiutancki album „UL/KR”.

Muzykom w artystycznej twórczości towarzyszy także Daniel Adamski. Na ogół fotograf, ale także performer i organizator spektakularnych i głośnych w całej Polsce działań na przykład AUA - Akcja Utylizacji Animozji, PiM - Prawo i Miłość, Projekt 751, Galerii Bezbronnej i wielu innych. Pomysłodawca i wydawca płyty- kompilacji gorzowskiej sceny alternatywnej pod nazwą „Piosenki Miasta Średniej Wielkości”.

Idea koncertu będzie kontynuowana i w tym roku. Pod hasłem „Gorzowskie Kawałki –Premiery 2012” różni wykonawcy zagrają nocą 2/3 czerwca.

Anna Pękalska na podstawie materiałów Rafała Stećkowa

 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O feminizmie po cygańsku z Ewą Dębicką
Ewa Dębicka od ponad 30 lat związana jest z muzykiem, kompozytorem, pisarzem i poetą Edwardem Dębickim. Razem od niemal...
O sztuce patrzenia z Krzysztofem Grygielem
Dziś zdjęcia robimy wszyscy, w ilościach niemal hurtowych. Nie czując się ograniczeni długością kliszy, fotografujemy seriami...
Więcej artykułów…

Czy wiesz...

że do Gorzowian należy niepobity dotąd rekord Księgi Rekordów Guinnessa?

W 1987 roku  do tramwaju 105N, mającego 20 miejsc siedzących i 105 stojących, weszło 362 studentów gorzowskiej AWF. Na...

kto był pierwowzorem Szymona Giętego?

Był nim Muppe, a właściwie Franz Kaufmann, landsberski oryginał. Muppe wędrował po Landsbergu i okolicy, chwytając się...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl