Gorzów Przystań
Dziś jest: 22 Kwietnia 2021        Imieniny: Kaja, Leon, Łukasz
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Szlak nr 7 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:01

Przebieg: Kłodawa – „Manhattan” – Wawrów – Czechów
Kolor szlaku: żółty
Długość szlaku: 8,6 km

Szlak łącznikowy umożliwiający mieszkańcom „Manhattanu” (jedna z dzielnic Gorzowa) wycieczki w dolinę Warty lub po gminie Kłodawa.

Szlak rozpoczyna się na ulicy Srebrnej nieopodal bram gminy KŁODAWA przy ścieżce dla rowerów. Utwardzaną drogą polną zjeżdżamy w dolinę rzeczki Srebrnej i mijamy po lewej ogródki działkowe z piękną aleją brzozy brodawkowej. Jadąc ścieżką rowerową, docieramy do pętli tramwajowej (3,2 km) i drogi nr 22, wzdłuż której rośnie zabytkowa aleja lipowa (ok. 120 lip drobnolistnych w wieku 200–300 lat). Przy pętli zobaczymy niewielki skwer – dawny cmentarz (1880–1968) zmarłych w szpitalu psychiatrycznym, osób bezdomnych „o nieustalonej tożsamości”.

 

Przekraczamy szosę i kierując się drogą polną, przejeżdżamy pod rurami ciepłowniczymi i wśród pól (5,3 km) docieramy do WAWROWA (Lorenzdorf). W średniowieczu wieś nosiła nazwę – „wieś Wawrzyńca” i należała do rycerskiego rodu Horkerów, co potwierdza dokument z 1319 r. wydany przez księcia pomorskiego Wratysława. W centrum Wawrowa znajduje się staw przeciwpożarowy, obok niego – jednokondygnacyjny XIII-wieczny kościół wybudowany z łamanego granitu nakryty wysokim dachem namiotowym. Przed wejściem do trzykondygnacyjnej, murowanej wieży, nakrytej ośmiobocznym hełmem, a dobudowanej w 1833 r., leży duży głaz narzutowy z tablicą pamiątkową poświęconą tysiącleciu chrztu Polski w 966 r. We wnętrzu świątyni zobaczymy ciekawą drogę krzyżową autorstwa artysty plastyka Janusza Krauze, ucznia Władysława Hasiora.
Wieś opuszczamy drogą polną, mijając po lewej stadion mini-żużla dla najmłodszych amatorów czarnego sportu. Na skraju lasu (7,1 km), na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo, skośnie w polną drogę, z której roztacza się wspaniały widok na dolinę Watry. Zjeżdżamy ostro w dół (uwaga!), by stanąć obok kościoła i sklepu spożywczego. Jeszcze chwila jazdy i za moment napotykamy drogę asfaltową, którą kierujemy się w prawo do stacji PKP (8,6 km) w CZECHOWIE. Uwaga! Stacja jest nieczynna.

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:02
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O feminizmie po cygańsku z Ewą Dębicką
Ewa Dębicka od ponad 30 lat związana jest z muzykiem, kompozytorem, pisarzem i poetą Edwardem Dębickim. Razem od niemal...
O sprzedawaniu pasji z Tomkiem Frankiem
Tomek Frank, rocznik 79. Już na samą myśl o koszykówce świecą mu się oczy i może opowiadać o niej godzinami. Wraz z grupą...
Więcej artykułów…

Czy wiesz...

gdzie spotykają się Starzy Towarzysze?

„Starzy towarzysze” czyli „Alte Kameraden” to tytuł granego przez orkiestry dęte na całym świecie marsza wojskowego,...

ile kosztował karnet na pierwszy festiwal Reggae nad Wartą, który odbył się w lipcu 1986 roku?
1200 zł – za taką kwotę uczestnicy festiwalu mogli do woli cieszyć się pulsującymi rytmami rodem z Jamajki przez dwa dni...
Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl