Gorzów Przystań
Dziś jest: 12 Kwietnia 2021        Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Strona główna Strona główna Informacje praktyczne Komunikacja Ścieżki rowerowe
Turystyka Rowerowa

Autorem tras jest Zbigniew Rudziński.
pttk-ziemiagorzowska.plSzlak nr 1 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:50

Przebieg: Gorzów Wielkopolski PKP – Chróścik – wzgórza morenowe – Bogdaniec – Gostkowice – dolina Warty – Wieprzyce – Gorzów Wielkopolski
Kolor szlaku: niebieski
Długość szlaku: 47 km

Szlak wiedzie przez wspaniałe widokowo wzgórza morenowe i mieszane kompleksy leśne, a także przez dolinę Warty. Trzeba zachować ostrożność przy długich zjazdach leśnymi drogami.

Wycieczkę rozpoczynamy spod dworca PKP w GORZOWIE WIELKOPOLSKIM (0 km) przy tablicy informacyjnej szlaków turystycznych. Kierujemy się ulicą Dworcową, by po przejechaniu pierwszego skrzyżowania stanąć przed pomnikiem Adama Mickiewicza (zob. s. 63) usytuowanym na skraju Parku Wolności. Teren obecnego parku (1,7 ha) od czasów średniowiecza do 1831 r. pełnił rolę cmentarza. Istniejąca tu dawniej kaplica Świętego Ducha (prawdopodobnie w miejscu pobliskich „sukiennic” przy ulicy Sikorskiego) nie zachowała się do dziś. Tablice nagrobne były tu widoczne jeszcze w końcu XX w., kiedy to ostatnie dwie z nich przeniesiono do Muzeum Lubuskiego. Rolę miejsca pochówku zmarłych park przejął na krótko znów w 1945 r., kiedy to grzebano tu żołnierzy radzieckich, zmarłych w pobliskim lazarecie (obecnie budynki AWF). Od ulicy Sikorskiego park odgradza aleja topoli włoskich.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 15:51
Więcej…
 
Szlak nr 2 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:54

Przebieg: Gorzów Wielkopolski – Santocko – rezerwat „Dębina” – Łośno – Lipy – dolina Santocznej – Santoczno – jezioro Ostrowite – Wojcieszyce – Gorzów Wielkopolski
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 65,4 km

Szlak wiodący głównie przez kompleks Puszczy Barlinecko-Gorzowskiej, w dużej części objętej prawną ochroną przyrody jako park krajobrazowy. Technicznie łatwy, lecz bardzo długi i polecany już zaawansowanym kolarzom lub do pokonania etapami – z noclegiem w Santocku, Lipach lub Santocznie.

Szlak rozpoczyna się przed dworcem PKP (0 km) w GORZOWIE, skąd ulicą Dworcową dojeżdżamy do pomnika Adama Mickiewicza odsłoniętego 15 grudnia 1957 r. dla uczczenia rocznicy 100-lecia śmierci wieszcza. Dzieło rzeźbiarza Józefa Gosławskiego przedstawia żeliwną postać poety. Zostało odlane w miejscowych Zakładach Mechanicznych „Gorzów”, a ufundowane ze składek społeczeństwa miasta. Tuż przed uroczystym odsłonięciem pomnika strażacy umyli starannie wieszcza. Jakież było zdumienie zebranych, kiedy po opadnięciu skrywającego poetę całunu ujrzano zwisający z jego nosa… pokaźny sopel lodu.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 15:56
Więcej…
 
Szlak nr 3 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:56

Przebieg: Gorzów Wielkopolski – Zawarcie – Ciecierzyce – Borek – Brzozowiec – Glinik – Orzelec – Bolemin – Płonica – Koszęcin – Niwica – Zawarcie – Gorzów Wielkopolski
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 51,4 km

 

Szlak prowadzi głównie wałami przeciwpowodziowymi rzeki Warty i przez Kotlinę Gorzowską. Ze względu na znaczną długość, można podzielić trasę na dwie części (27 km i 24,8 km). W przypadku podzielenia szlaku, koniec lub początek wypadnie w Deszcznie (PKP).

Wycieczkę rozpoczynamy tradycyjnie przed dworcem PKP w GORZOWIE WIELKOPOLSKIM (0 km) przy tablicy informacyjnej szlaków turystycznych. Obok stoi pomnik kolejarzy pionierów ufundowany w 1985 r. przez załogę PKP w Gorzowie Wielkopolskim. Kierujemy się ulicą Składową, mijając po prawej zabytkową, 100-letnią, trzykondygnacyjną, ośmioboczną wieżę ciśnień. Ostatnia – drewniana – kondygnacja nakryta jest dachem wielopłaszczyznowym.

Więcej…
 
Szlak nr 4 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:57

Przebieg: Gorzów Wielkopolski – Czechów – Santok – dolina Polki – Górki Noteckie – rezerwat „Zdroiskie Buki” – Santoczno – Kłodawa
Kolor szlaku: niebieski i czerwony
Długość szlaku: 48,8 km

Szlak niebieski, potem czerwony wiodący dolinami rzek Warty, Noteci i Polki, następnie przez lasy Puszczy Gorzowskiej. Pierwszy odcinek bogaty w walory krajoznawcze, drugi w krajobrazowe i przyrodnicze.

Wycieczkę rozpoczynamy przed dworcem PKP w GORZOWIE WIELKOPOLSKIM (0 km), kierując się ulicą Składową na wschód. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by ulicą Nadbrzeżną wzdłuż nowej, pięknej promenady pojechać w stronę mostu na Warcie. Po drugiej stronie rzeki, na terasie nadrzecznej widoczny jest zabytkowy kuter. Widok zdominowany jest jednak przez nurty Warty i budynek ponad 200-letniego spichlerza. Obecnie jest to oddział Muzeum Lubuskiego „Spichlerz” z kolekcją sztuki współczesnej i zbiorów historycznych poświęconych dziejom miasta.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 15:58
Więcej…
 
Szlak nr 5 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:58

Przebieg: Gorzów Wielkopolski – Kłodawa – Mironice – Santocko – Marwice
Kolor szlaku: czarny
Długość szlaku: 17,3 km

Szlak wiodący przez zróżnicowany przyrodniczo, krajobrazowo i krajoznawczo teren. Łatwy technicznie z długim przejazdem drogą dla rowerów.

Szlak rozpoczyna się przy Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym „Słowianka” (0 km) w GORZOWIE WIELKOPOLSKIM. Jest to kompleks wyposażony w pełnowymiarowy basen sportowy i część rekreacyjną ze zjeżdżalniami, „rwącą rzeką”, sauną itp. Ulicami Słowiańską i Roosevelta docieramy do zbiegu ulic Mieszka I, Kazimierza Wielkiego i alei Odrodzenia Polski. Po lewej stronie w niewielkim parku znajduje się willa Carla Bahra. Kontynuujemy jazdę aleją Odrodzenia Polski do ulicy Stefana Wyszyńskiego (1,7 km), gdzie na rondzie skręcamy w lewo. Około 200 m dalej mijamy po lewej stronie zabytkowy młyn wodny na Kłodawce z 1897 r. Odremontowany z wielką starannością, pełni obecnie rolę hotelu i restauracji „Młyn”.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 15:59
Więcej…
 
Szlak nr 6 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:59

Przebieg: Kłodawa – Mironice – Marzęcin – dolina Kłodawki – jezioro Marwicko – Wysoka – Lubno – Stanowice – Bogdaniec
Kolor szlaku: czerwony i żółty
Długość szlaku: 35,5 km

Szlak czerwony i żółty wiedzie przez lasy i bardzo ciekawe krajoznawczo wsie.

Szlak rozpoczyna się obok Urzędu Gminy w KŁODAWIE, skąd wraz ze szlakiem czarnym kierujemy się drogą bitumiczną (2,2 km) do MIRONIC (Himmelstädt) (opis wsi – zob. obok). Na skraju wsi, przy krzyżu skręcamy w prawo, by poboczem drogi brukowanej dotrzeć do leśniczówki (4,6 km), gdzie – przy dwóch dębach i polu biwakowym wyposażonym w zadaszoną wiatę z ławkami – rozpoczyna się biegnąca wokół pobliskiego Jeziora Sulenińskiego przyrodnicza ścieżka edukacyjna o długości 2,4 km. Jej przebieg opisany został na licznych tablicach informacyjnych omawiających m.in. zagadnienia ochrony lasu, zamieszkujących go zwierząt czy… wędrówkę drzew. Opodal stawów rybnych mieści się ośrodek rybacko-wędkarski Z&R Rosowskich „Azyl” z miejscami noclegowymi.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:00
Więcej…
 
Szlak nr 7 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:01

Przebieg: Kłodawa – „Manhattan” – Wawrów – Czechów
Kolor szlaku: żółty
Długość szlaku: 8,6 km

Szlak łącznikowy umożliwiający mieszkańcom „Manhattanu” (jedna z dzielnic Gorzowa) wycieczki w dolinę Warty lub po gminie Kłodawa.

Szlak rozpoczyna się na ulicy Srebrnej nieopodal bram gminy KŁODAWA przy ścieżce dla rowerów. Utwardzaną drogą polną zjeżdżamy w dolinę rzeczki Srebrnej i mijamy po lewej ogródki działkowe z piękną aleją brzozy brodawkowej. Jadąc ścieżką rowerową, docieramy do pętli tramwajowej (3,2 km) i drogi nr 22, wzdłuż której rośnie zabytkowa aleja lipowa (ok. 120 lip drobnolistnych w wieku 200–300 lat). Przy pętli zobaczymy niewielki skwer – dawny cmentarz (1880–1968) zmarłych w szpitalu psychiatrycznym, osób bezdomnych „o nieustalonej tożsamości”.

 

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:02
Więcej…
 
Szlak nr 8 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:02

Przebieg: Wieprzyce – Chróścik – Baczyna – Marwice – Wysoka
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 21,8 km

Szlak umożliwia przejazd z Gorzowa poprzez wzgórza morenowe, polami i lasami do historycznie i przyrodniczo bardzo ciekawych Marwic i Wysokiej.

Szlak ten rozpoczynamy od węzła szlaków rowerowych przy pętli tramwajowej (0 km) w Wieprzycach (Wepritz). Kierujemy się asfaltem na północ ulicą Dobrą, pozostawiając po prawej park. Wjeżdżamy w las, mając po prawej obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 78,43 ha ustanowiony w celu ochrony rzadkich muraw kserotermicznych (ciepłolubnych). Wśród roślin odnajdziemy na stromych zboczach doliny Warty rosnącą pajęcznicę liliowatą o pięknych białych kwiatach, ostrołódkę kosmatą o owłosionej łodydze i jasnożółtych kwiatach, a także fioletowo-niebieski dzwonek syberyjski.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:04
Więcej…
 
Szlak nr 9 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:04

Przebieg: Stanowice – Racław – Łupowo – Lubczyno – Chwałowice – wał (połączenie ze szlakiem zielonym)
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 16,2 km

Szlak łącznikowy, pozwalający na planowanie indywidualnych wariantów wycieczek w okolicach Bogdańca. Bardzo ciekawy historycznie i różnorodny przyrodniczo.

Szlak rozpoczyna się w centrum wsi STANOWICE (Stennewitz) przy kościele z XVIII w. z szachulcową wieżą z 1771 r. (0 km). Nieopodal znajduje się pałac pierwotnie z XVIII w. o dwu neobarokowych skrzydłach i wieży dobudowanej w latach 70. XIX w., a obok – park z piękną aleją grabową. Pozostawiając po prawej stronie kościół, wyjeżdżamy ze wsi drogą asfaltową na wschód, a potem drogą polną kierujemy się cały czas prosto.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:05
Więcej…
 
Szlak nr 10 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:06

Przebieg: Borek – Deszczno – Karnin – Łagodzin – Ulim – Niwica wał
Kolor szlaku: żółty
Długość szlaku: 18,9 km

Łatwy technicznie szlak, pozwala poznać Deszczno i umożliwia dojazd do kąpielisk nad jeziorem Glinik i w Karninie. Pozwala na indywidualny wariant wycieczki Santok (przeprawa promowa) – rezerwat „Santockie Zakole” – Borek – Deszczno PKP.

Sprzed kościoła (0 km) w BORKU (opis wsi – zob. s. 70) jedziemy do drogi asfaltowej, którą przekraczamy i kierujemy się drogą leśną w prawo przez sosnowy las. Mijamy kolejne skrzyżowania leśnych dróg (1,4 km i 2,3 km), po czym opuszczamy las (3,4 km) i aleją drzew liściastych docieramy do skrzyżowania (4,2 km), gdzie skręcamy w lewo. Kolejna aleja doprowadza nas do początku ciągu pieszo-jezdnego (6,2 km) w Deszcznie. Ciągiem tym skręcamy w prawo.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:08
Więcej…
 
Szlak nr 11 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:09

Przebieg: Czechów – Janczewo – Jezioro Grzybno (Przecięte) – Zdroiska
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 13,5 km

Łatwy technicznie szlak pozwala zaplanować indywidualny wariant wycieczki z doliny Warty do doliny Santocznej przez teren Wysoczyzny Gorzowskiej i Puszczy Gorzowskiej.

Początek szlaku przy stacji PKP (0 km) w CZECHOWIE (Zechow). Jedziemy krótko asfaltem wraz ze szlakiem niebieskim i zaraz zjeżdżamy w lewo do centrum wsi obok kościoła (0,3 km), gdzie napotykamy znaki pieszego szlaku żółtego. Wraz z nim podążamy przez wieś w kierunku Janczewa główną drogą aż do odejścia szlaku żółtego w lewo (1,7 km).
Dalej jedziemy prosto. Przecinamy skrzyżowanie (2 km) i wspinamy się na krawędź wysoczyzny. Po jej osiągnięciu (2,4 km) drogą wśród pól, napotykając ponownie znaki żółte szlaku pieszego (3,7 km), docieramy przy kościele szachulcowym z 1735 r. (4,3 km) z kwadratową wieżą do centrum JANCZEWA (Jahnsfelde).

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:10
Więcej…
 
Szlak nr 11 a PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:10

Przebieg: skrzyżowanie leśne (8,6 km) na szlaku zielonym nr 11 – droga nr 22 Gorzów Wielkopolski – Gdańsk – jezioro Ostrowite – skrzyżowanie przy szlaku zielonym nr 2
Kolor szlaku: czarny
Długość szlaku: 4,4 km

Szlak łącznikowy, przebiegający lasem i umożliwiający pobyt na kąpielisku w Nierzymiu.

Ze skrzyżowania (0 km) skręcamy w szeroką drogę leśną w lewo. Przecinamy drogę nr 22 Gorzów Wielkopolski – Gdańsk. Na kolejnym leśnym skrzyżowaniu (2,8 km) jedziemy na wprost, napotykamy przed jeziorem Ostrowitym znaki czerwone szlaku pieszego i wraz z nimi docieramy (3,3 km) nad jego widokową krawędź. 

Więcej…
 
Szlak nr 11 b PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:11

Przebieg: Santok (przeprawa promowa) – rezerwat „Santockie Zakole” – wał w Borku (połączenie ze szlakiem zielonym nr 3)
Kolor szlaku: czarny
Długość szlaku: 3 km

Krótki szlak łącznikowy przebiegający krawędzią cennego rezerwatu przyrody, będącego ostoją ptaków.

Szlak rozpoczyna się na wale przeciwpowodziowym koryta rzeki Warty, pomiędzy Borkiem i Ciecierzycami na skrzyżowaniu dróg, na 13,8 km przebiegu zielonego szlaku rowerowego nr 3. Zjeżdżamy w kierunku północnym drogą wśród łąk, z widocznymi na wprost zabudowaniami SANTOKA. Po prawej stronie znajduje się rezerwat krajobrazowo-ornitologiczno-florystyczny „Santockie Zakole” o ponad 455 ha powierzchni, ustanowiony w celu ochrony ptaków wodnych, wśród których aż 121 gatunków ma tu swoje miejsca lęgowe. Spotkać i usłyszeć można m.in. żurawia, gęgawę, kulika wielkiego oraz rybitwy białoskrzydłe i białowąse. Krajobraz zdominowały łąki wraz z grupami starego dębowego drzewostanu, spośród którego aż 220 drzew spełnia normy kwalifikujące je do miana pomnika przyrody.

Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:12
Więcej…
 
Szlak nr 11 c PDF Drukuj Email
Wpisany przez Kulczynski   
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:12

Przebieg: Deszczno PKP – Maszewo – Glinik – jezioro Glinik
Kolor szlaku: czarny
Długość szlaku: 5,5 km

Krótki szlak dojazdowy do kąpieliska nad jeziorem Glinik.

Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w DESZCZNIE (0 km), skąd po dojechaniu do asfaltowej drogi głównej skręcamy w prawo i po przekroczeniu torów docieramy do MASZEWA (Massow). Mijamy bocianie gniazdo (1 km) i zaraz potem sklep z ładną, zadaszoną werandą ze stołami i ławami. Kontynuując jazdę, napotykamy zielony szlak rowerowy (2,9 km) w -GLINIKU (Altensorge) (opis wsi – zob. s. 71). Skręcamy wraz z nim do centrum wsi i mijamy kościół (3,3 km). Obok nadleśnictwa znaki czarne skręcają z asfaltu w lewo, w drogę leśną. 

Więcej…
 


AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O sztuce patrzenia z Krzysztofem Grygielem
Dziś zdjęcia robimy wszyscy, w ilościach niemal hurtowych. Nie czując się ograniczeni długością kliszy, fotografujemy seriami...
O feminizmie po cygańsku z Ewą Dębicką
Ewa Dębicka od ponad 30 lat związana jest z muzykiem, kompozytorem, pisarzem i poetą Edwardem Dębickim. Razem od niemal...
Więcej artykułów…

Czy wiesz...

gdzie jest Maria?

Maria od Pauckscha, zwana także bamberką, chwilowo zniknęła z oczu gorzowian. Nie jest to z resztą jej pierwsze...

że Romane Dyvesa to nic innego jak Cygańskie Dni.
I w tym roku będą to dni wyjątkowe. Cygańskie świętowanie rozpocznie się już dziś (5.07) o godz. 18:00 mszą świętą w Katedrze,...
Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl