Gorzów Przystań
Dziś jest: 18 Września 2020        Imieniny: Irena, Stanisław, Józef
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Szlak nr 8 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:02

Przebieg: Wieprzyce – Chróścik – Baczyna – Marwice – Wysoka
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 21,8 km

Szlak umożliwia przejazd z Gorzowa poprzez wzgórza morenowe, polami i lasami do historycznie i przyrodniczo bardzo ciekawych Marwic i Wysokiej.

Szlak ten rozpoczynamy od węzła szlaków rowerowych przy pętli tramwajowej (0 km) w Wieprzycach (Wepritz). Kierujemy się asfaltem na północ ulicą Dobrą, pozostawiając po prawej park. Wjeżdżamy w las, mając po prawej obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 78,43 ha ustanowiony w celu ochrony rzadkich muraw kserotermicznych (ciepłolubnych). Wśród roślin odnajdziemy na stromych zboczach doliny Warty rosnącą pajęcznicę liliowatą o pięknych białych kwiatach, ostrołódkę kosmatą o owłosionej łodydze i jasnożółtych kwiatach, a także fioletowo-niebieski dzwonek syberyjski.

Niebawem skręcamy w lewo (1 km) w drogę leśną, która wkrótce doprowadzi nas do leśnego parkingu. Rozpoczynają się tu niebiesko oznakowane spacerowe trasy piesze po pobliskich wzgórzach morenowych. O ich przebiegu informuje tablica ze schematem tras. Obok znajduje się teren dawnej żwirowni z miejscem na ognisko. My jedziemy prosto. Pokonujemy 300-metrowy odcinek trasy ostro pod górę, prowadzący na skraj lasu. Przekraczamy po kładce dla pieszych obwodnicę Gorzowa i – mając widok na zabudowania Małyszyna – jedziemy wśród pól drogą polną.
Skręcamy w prawo, potem w lewo i ulicą Okopową docieramy (3,3 km) do CHRÓŚCIKA (Neudorf). Jest to słowiańska wieś istniejąca od XII w., z której pochodził wzmiankowany w 1470 r. burmistrz Landsberga – Cawel Einnahmen. W XVI w. rezydował tu Jan Kune – ostatni opat cystersów mironickich, który po wprowadzeniu reformacji został pastorem Baczyny, ale mieszkać wolał w Chróściku. Warto zatrzymać się na chwilę przy grupie dębów z cokołem dawnego obelisku poświęconego mieszkańcom wsi poległym w czasie I wojny światowej. Obok wznosi się murowany z czerwonej cegły neogotycki kościół św. Józefa o zamkniętym sześciobocznie prezbiterium.
Skręcamy w prawo i szeroką polną drogą dojeżdżamy do krzyżówki, gdzie napotykamy niebieski szlak rowerowy (3,9 km). Wraz z nim jedziemy w lewo przez 100 m, by zaraz odbić w prawo i kontynuować jazdę piękną aleją drzew liściastych.
Docieramy do BACZYNY (Beyersdorf), gdzie wyjeżdżamy na asfalt (5,8 km), który doprowadza nas do drogi nr 130. Skręcając nią w lewo, docieramy do centrum wsi, mijając po lewej stronie neogotycki kościół z przełomu XIX i XX w. (6,9 km) wybudowany z kamienia polnego i czerwonej cegły. We wcześniejszym, nieistniejącym już kościele, w 1539 r. pierwsze nabożeństwa w obrządku luterańskim odprawiał ostatni opat zakonu cysterskiego z Mironic. Wieś należała do zakonu od 1300 r. We wsi zachowały się liczne domy szachulcowe z XIX w. Mijamy kolejno trzy sklepy.
Wyjeżdżamy drogą na Szczecin i wśród pól kierujemy się do MARWIC (Marwitz). Mijamy po lewej zabytkową szachulcową kuźnię (9,4 km) podcieniową i docieramy do późnoromańskiego kościoła (9,7 km) z połowy XIII w., wybudowanego wraz z otaczającym go murem z granitowych ciosów. Wewnątrz, na strychu, odkryto gotycką polichromię z połowy XIV w. W południowo-wschodnim narożniku kościelnej nawy na wysokości 5,20 m, na czerwonym granitowym głazie (wymiary 29 × 32 cm) znajduje się tajemnicza szachownica (7 pól poziomych na 5,5 pól pionowych). W efekcie XVII/XVIII-wiecznej rozbudowy obiekt powiększył się o zakrystię i kaplicę. W pobliskim parku rośnie grupa dorodnych dębów szypułkowych i platanów klonolistnych o obwodzie pnia 340–390 cm każdy.
Uwaga! Przy kościele skręcamy w lewo w polną drogę, którą jedziemy na zachód, by na skraju lasu przy grupie okazałych buków i dębów skręcić w prawo (11,6 km) i zaraz potem w lewo. Dojeżdżamy leśną drogą do skrzyżowania wśród pierwszych zabudowań Wysokiej, skręcamy w lewo i po wjeździe na asfalt – w prawo. Mijamy sklep i docieramy do centrum wsi (15,1 km) obok kościoła w WYSOKIEJ (Hohenwalde), gdzie napotykamy żółte znaki szlaku rowerowego nr 6.

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:04
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O duszy i organach z Lechem Skibińskim

Pracował w gorzowskiej Katedrze jako organista. W instrumencie szuka duszy i ukrytych tajemnic. W Gorzowie miał swój zakład,...

O wielkanocnych tradycjach z Marią Szupiluk

O nadchodzących świętach Wielkiej Nocy można pisać na wiele sposobów. Dla jednych jest to istotny czas pod względem religii,...

Więcej artykułów…

Czy wiesz...

czyja wizyta wypełniła gorzowski amfiteatr po brzegi w lipcu 1991 roku?

Do Gorzowa zawitał wówczas Anatolij Kaszpirowski, rosyjski psychiatra i psychoterapeuta, który zrobił międzynarodową karierę...

jak nauczyć psa mnożyć do 30?

Ci, którzy szukają odpowiedzi na to pytanie mogą poczuć się rozczarowani. Jedyną osobą, która wiedziała jak to zrobić był,...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl