Gorzów Przystań
Dziś jest: 6 Marca 2021        Imieniny: Róża, Wiktor, Jordan
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Szlak nr 8 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:02

Przebieg: Wieprzyce – Chróścik – Baczyna – Marwice – Wysoka
Kolor szlaku: zielony
Długość szlaku: 21,8 km

Szlak umożliwia przejazd z Gorzowa poprzez wzgórza morenowe, polami i lasami do historycznie i przyrodniczo bardzo ciekawych Marwic i Wysokiej.

Szlak ten rozpoczynamy od węzła szlaków rowerowych przy pętli tramwajowej (0 km) w Wieprzycach (Wepritz). Kierujemy się asfaltem na północ ulicą Dobrą, pozostawiając po prawej park. Wjeżdżamy w las, mając po prawej obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 78,43 ha ustanowiony w celu ochrony rzadkich muraw kserotermicznych (ciepłolubnych). Wśród roślin odnajdziemy na stromych zboczach doliny Warty rosnącą pajęcznicę liliowatą o pięknych białych kwiatach, ostrołódkę kosmatą o owłosionej łodydze i jasnożółtych kwiatach, a także fioletowo-niebieski dzwonek syberyjski.

Niebawem skręcamy w lewo (1 km) w drogę leśną, która wkrótce doprowadzi nas do leśnego parkingu. Rozpoczynają się tu niebiesko oznakowane spacerowe trasy piesze po pobliskich wzgórzach morenowych. O ich przebiegu informuje tablica ze schematem tras. Obok znajduje się teren dawnej żwirowni z miejscem na ognisko. My jedziemy prosto. Pokonujemy 300-metrowy odcinek trasy ostro pod górę, prowadzący na skraj lasu. Przekraczamy po kładce dla pieszych obwodnicę Gorzowa i – mając widok na zabudowania Małyszyna – jedziemy wśród pól drogą polną.
Skręcamy w prawo, potem w lewo i ulicą Okopową docieramy (3,3 km) do CHRÓŚCIKA (Neudorf). Jest to słowiańska wieś istniejąca od XII w., z której pochodził wzmiankowany w 1470 r. burmistrz Landsberga – Cawel Einnahmen. W XVI w. rezydował tu Jan Kune – ostatni opat cystersów mironickich, który po wprowadzeniu reformacji został pastorem Baczyny, ale mieszkać wolał w Chróściku. Warto zatrzymać się na chwilę przy grupie dębów z cokołem dawnego obelisku poświęconego mieszkańcom wsi poległym w czasie I wojny światowej. Obok wznosi się murowany z czerwonej cegły neogotycki kościół św. Józefa o zamkniętym sześciobocznie prezbiterium.
Skręcamy w prawo i szeroką polną drogą dojeżdżamy do krzyżówki, gdzie napotykamy niebieski szlak rowerowy (3,9 km). Wraz z nim jedziemy w lewo przez 100 m, by zaraz odbić w prawo i kontynuować jazdę piękną aleją drzew liściastych.
Docieramy do BACZYNY (Beyersdorf), gdzie wyjeżdżamy na asfalt (5,8 km), który doprowadza nas do drogi nr 130. Skręcając nią w lewo, docieramy do centrum wsi, mijając po lewej stronie neogotycki kościół z przełomu XIX i XX w. (6,9 km) wybudowany z kamienia polnego i czerwonej cegły. We wcześniejszym, nieistniejącym już kościele, w 1539 r. pierwsze nabożeństwa w obrządku luterańskim odprawiał ostatni opat zakonu cysterskiego z Mironic. Wieś należała do zakonu od 1300 r. We wsi zachowały się liczne domy szachulcowe z XIX w. Mijamy kolejno trzy sklepy.
Wyjeżdżamy drogą na Szczecin i wśród pól kierujemy się do MARWIC (Marwitz). Mijamy po lewej zabytkową szachulcową kuźnię (9,4 km) podcieniową i docieramy do późnoromańskiego kościoła (9,7 km) z połowy XIII w., wybudowanego wraz z otaczającym go murem z granitowych ciosów. Wewnątrz, na strychu, odkryto gotycką polichromię z połowy XIV w. W południowo-wschodnim narożniku kościelnej nawy na wysokości 5,20 m, na czerwonym granitowym głazie (wymiary 29 × 32 cm) znajduje się tajemnicza szachownica (7 pól poziomych na 5,5 pól pionowych). W efekcie XVII/XVIII-wiecznej rozbudowy obiekt powiększył się o zakrystię i kaplicę. W pobliskim parku rośnie grupa dorodnych dębów szypułkowych i platanów klonolistnych o obwodzie pnia 340–390 cm każdy.
Uwaga! Przy kościele skręcamy w lewo w polną drogę, którą jedziemy na zachód, by na skraju lasu przy grupie okazałych buków i dębów skręcić w prawo (11,6 km) i zaraz potem w lewo. Dojeżdżamy leśną drogą do skrzyżowania wśród pierwszych zabudowań Wysokiej, skręcamy w lewo i po wjeździe na asfalt – w prawo. Mijamy sklep i docieramy do centrum wsi (15,1 km) obok kościoła w WYSOKIEJ (Hohenwalde), gdzie napotykamy żółte znaki szlaku rowerowego nr 6.

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:04
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O odkrywaniu gorzowskich bohaterów z Krystyna Sibińską

Przewodnicząca Rady Miasta Gorzowa, magister inżynier budownictwa. W 2003 roku wybrana Gorzowianinem Roku w kategorii...
O wystrzałowej pasji z Jackiem Rok

Strzelają, biegają w mundurach, naśladują żołnierzy i symulują wszelkie działania wojenne. Z  dowódcą Gorzowskiej Grupy...

Więcej artykułów…

Czy wiesz...

dlaczego 30 stycznia zabrzmi Dzwon Pokoju?

30 stycznia w Gorzowie tradycyjnie od kilkunastu już lat obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania, przypominający o...

że do Gorzowian należy niepobity dotąd rekord Księgi Rekordów Guinnessa?

W 1987 roku  do tramwaju 105N, mającego 20 miejsc siedzących i 105 stojących, weszło 362 studentów gorzowskiej AWF. Na...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl