Gorzów Przystań
Dziś jest: 22 Września 2020        Imieniny: Tomasz, Maurycy
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Szlak nr 7 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 lutego 2012 16:01

Przebieg: Kłodawa – „Manhattan” – Wawrów – Czechów
Kolor szlaku: żółty
Długość szlaku: 8,6 km

Szlak łącznikowy umożliwiający mieszkańcom „Manhattanu” (jedna z dzielnic Gorzowa) wycieczki w dolinę Warty lub po gminie Kłodawa.

Szlak rozpoczyna się na ulicy Srebrnej nieopodal bram gminy KŁODAWA przy ścieżce dla rowerów. Utwardzaną drogą polną zjeżdżamy w dolinę rzeczki Srebrnej i mijamy po lewej ogródki działkowe z piękną aleją brzozy brodawkowej. Jadąc ścieżką rowerową, docieramy do pętli tramwajowej (3,2 km) i drogi nr 22, wzdłuż której rośnie zabytkowa aleja lipowa (ok. 120 lip drobnolistnych w wieku 200–300 lat). Przy pętli zobaczymy niewielki skwer – dawny cmentarz (1880–1968) zmarłych w szpitalu psychiatrycznym, osób bezdomnych „o nieustalonej tożsamości”.

 

Przekraczamy szosę i kierując się drogą polną, przejeżdżamy pod rurami ciepłowniczymi i wśród pól (5,3 km) docieramy do WAWROWA (Lorenzdorf). W średniowieczu wieś nosiła nazwę – „wieś Wawrzyńca” i należała do rycerskiego rodu Horkerów, co potwierdza dokument z 1319 r. wydany przez księcia pomorskiego Wratysława. W centrum Wawrowa znajduje się staw przeciwpożarowy, obok niego – jednokondygnacyjny XIII-wieczny kościół wybudowany z łamanego granitu nakryty wysokim dachem namiotowym. Przed wejściem do trzykondygnacyjnej, murowanej wieży, nakrytej ośmiobocznym hełmem, a dobudowanej w 1833 r., leży duży głaz narzutowy z tablicą pamiątkową poświęconą tysiącleciu chrztu Polski w 966 r. We wnętrzu świątyni zobaczymy ciekawą drogę krzyżową autorstwa artysty plastyka Janusza Krauze, ucznia Władysława Hasiora.
Wieś opuszczamy drogą polną, mijając po lewej stadion mini-żużla dla najmłodszych amatorów czarnego sportu. Na skraju lasu (7,1 km), na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo, skośnie w polną drogę, z której roztacza się wspaniały widok na dolinę Watry. Zjeżdżamy ostro w dół (uwaga!), by stanąć obok kościoła i sklepu spożywczego. Jeszcze chwila jazdy i za moment napotykamy drogę asfaltową, którą kierujemy się w prawo do stacji PKP (8,6 km) w CZECHOWIE. Uwaga! Stacja jest nieczynna.

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 16:02
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O czystej robocie z Januszem Gładyszem

Produkuje i naprawia torby, walizki i różne wyroby skórzane. Od 1976 roku ma swój zakład przy ul. Jagiełły 5, do którego...

O sztuce patrzenia z Krzysztofem Grygielem
Dziś zdjęcia robimy wszyscy, w ilościach niemal hurtowych. Nie czując się ograniczeni długością kliszy, fotografujemy seriami...
Więcej artykułów…

Czy wiesz...

dlaczego 30 stycznia zabrzmi Dzwon Pokoju?

30 stycznia w Gorzowie tradycyjnie od kilkunastu już lat obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania, przypominający o...

kim był patron najdłuższej ulicy w mieście?

28 maja 1945 roku Franciszek Walczak, świeżo upieczony milicjant mający strzec miasta przed szabrownikami, został...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl