Gorzów Przystań
Dziś jest: 2 Marca 2021        Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Szlak nr 5 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:58

Przebieg: Gorzów Wielkopolski – Kłodawa – Mironice – Santocko – Marwice
Kolor szlaku: czarny
Długość szlaku: 17,3 km

Szlak wiodący przez zróżnicowany przyrodniczo, krajobrazowo i krajoznawczo teren. Łatwy technicznie z długim przejazdem drogą dla rowerów.

Szlak rozpoczyna się przy Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym „Słowianka” (0 km) w GORZOWIE WIELKOPOLSKIM. Jest to kompleks wyposażony w pełnowymiarowy basen sportowy i część rekreacyjną ze zjeżdżalniami, „rwącą rzeką”, sauną itp. Ulicami Słowiańską i Roosevelta docieramy do zbiegu ulic Mieszka I, Kazimierza Wielkiego i alei Odrodzenia Polski. Po lewej stronie w niewielkim parku znajduje się willa Carla Bahra. Kontynuujemy jazdę aleją Odrodzenia Polski do ulicy Stefana Wyszyńskiego (1,7 km), gdzie na rondzie skręcamy w lewo. Około 200 m dalej mijamy po lewej stronie zabytkowy młyn wodny na Kłodawce z 1897 r. Odremontowany z wielką starannością, pełni obecnie rolę hotelu i restauracji „Młyn”.

Wkrótce docieramy do początku drogi dla rowerów (4,7 km) i dojeżdżamy nią do stanicy rowerowej nad Jeziorem Kłodawskim ze stołami, ławkami i miejscem na ognisko (6,6 km). Tu skręcamy w prawo do kąpieliska i rowerowego toru sprawnościowego lub jedziemy dalej prosto drogą dla rowerów (7,9 km) do centrum KŁODAWY (Kladow).
Przy węźle szlaków rowerowych skręcamy w lewo, by wraz ze szlakiem czerwonym (10,4 km) dotrzeć do MIRONIC (Himmelstädt). We wczesnym średniowieczu (IX–XII w.) istniała tu osada. Po zajęciu w XIII w. tych ziem przez margrabiów brandenburskich, 22 maja 1300 r. Albrecht III założył opactwo cysterskie w istniejącym tu dworze „Creusdorf”. Pierwotna nazwa opactwa Himmelstädt oznaczała „Niebiańskie miejsce”. W 1326 r. wieś spalona została przez wojska polsko-litewskie. Dwór cysterski odbudowano dopiero w 1368 r. To prawdopodobnie wówczas wprowadzono gospodarkę rybną, spiętrzając wody na Kłodawce i tworząc hodowlane stawy rybne. Ponownie opactwo spaliły w 1470 r. wojska książąt pomorskich. W 1539 r. margrabia Jan Kostrzyński dokonał kasacji klasztoru ze względu na upadek obyczajów w samym opactwie i wprowadzenie ducha reformacji, jaki zdominował życie ówczesnej Nowej Marchii. Kościół cysterski zaadaptowano na budynki gorzelni, a całość majątku stała się własnością państwa. Dwór z 1830 r. otoczony parkiem krajobrazowym i spichlerz z XIX w. wybudowała rodzina von Bayer. Obecnie należy on do właściciela prywatnego. Badania archeologiczne potwierdziły istnienie wybudowanego w XIV w. kościoła cysterskiego, spalonego w 1872 r., którego cegły wykorzystano powtórnie do budowy stodoły, dziś także już nieistniejącej i studni z 2. poł. XIX w. We wsi zachowała się jeszcze chałupa szachulcowa z XVII w.
Za znakami szlaku czarnego, poprzez pola wjeżdżamy (12,1 km) do SANTOCKA (Zanzin). Tu skręcamy w lewo, mijamy neohistoryczny kościół i dojeżdżamy do kolejnej krzyżówki (13,1 km), gdzie skręcamy w prawo. Jedziemy przez niewielki las, przecinamy drogę nr 3 (15,4 km) i wkrótce stajemy przy romańskim kościele (16,3 km) w centrum MARWIC (Marwitz).

Wpisany przez Kulczynski   
Poprawiony: poniedziałek, 27 lutego 2012 15:59
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O sztuce szycia z Mają Powalską
Przygodę z szyciem zaczęła po studiach, swoje produkty sprzedawała w internecie. Teraz w Gorzowie otworzyła pracownię, w...
O feminizmie po cygańsku z Ewą Dębicką
Ewa Dębicka od ponad 30 lat związana jest z muzykiem, kompozytorem, pisarzem i poetą Edwardem Dębickim. Razem od niemal...
Więcej artykułów…

Czy wiesz...

że do Gorzowian należy niepobity dotąd rekord Księgi Rekordów Guinnessa?

W 1987 roku  do tramwaju 105N, mającego 20 miejsc siedzących i 105 stojących, weszło 362 studentów gorzowskiej AWF. Na...

kto odnalazł w Gorzowie Przystań?

Gdy 28 stycznia 2010 roku została zaprezentowana Długoterminowa Strategia Zarządzania Marką Gorzów. Przystań, nie...

Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl