Gorzów Przystań
Dziś jest: 2 Marca 2021        Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
template_cień


mt_ignore:
mt_ignore:
Strona główna Przystań dla Mieszkańca Zwyczajni nadzwyczajni O wielkanocnych tradycjach z Marią Szupiluk
O wielkanocnych tradycjach z Marią Szupiluk PDF Drukuj Email
czwartek, 05 kwietnia 2012 11:21
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://www.gorzow.pl/images/stories/PODSTRONY/zwyczajni-nadzwyczajni/zdj.3.jpg
There was a problem loading image http://www.gorzow.pl/images/stories/PODSTRONY/zwyczajni-nadzwyczajni/zdj.3.jpg

świąteczne tradycje, fot. archiwum Marii Szupiluk
świąteczne tradycje, fot. archiwum Marii Szupiluk
O nadchodzących świętach Wielkiej Nocy można pisać na wiele sposobów. Dla jednych jest to istotny czas pod względem religii, dla innych to czas spotkań w gronie rodzinnym. Okres ten wiąże się również z wieloma tradycjami ludowymi. My rozmawialiśmy z Marią Szupiluk o tym, czy dzięki pracy w „Małych Gorzowiakach” stała się ekspertem w tej dziedzinie?

Praca w zespole ludowym to nie tylko taniec i śpiew, ale i ogromna wiedza nt kultury. Stała się Pani ekspertem od polskich tradycji ludowych?
Na pewno nie stałam się ekspertem i nigdy nim nie będę. Do tego trzeba by skończyć najmniej etnografię. To co wykorzystuję, żeby przekazać tradycję, to jest spory kawałek wiedzy, którą zdobywam z wielu źródeł. Między innymi z książek; w domu mamy sporą bibliotekę dotyczącą kultury ludowej
 

Zbliża się Wielkanoc, która z tradycjami ludowymi jest mocno związana. Czy dzięki temu, co młodzi ludzie poznają tańcząc w zespole, mogą przeżywać ten okres inaczej, mieć większą świadomość tradycji?
Myślę, że tak. My nie nauczamy samej suchej formy, jaką jest taniec z danego regionu lub obrzęd. Dodajemy całą otoczkę dotyczącą tradycji, sposobu życia, historii. Na bazie tej wiedzy, budujemy program. Mamy w swoim repertuarze Dyngusa na Kaszubach. Przygotowania trwały ponad rok. Żeby ten program mógł powstać najpierw trzeba było zapoznać z regionem kaszubskim, wyjaśnić co to były te dyngusy, co się wtedy robiło, jak to wyglądało. Zależy nam na zrozumieniu tematu, a na tej bazie można budować co się chce. To jest skomplikowana sprawa, bo trudno jest zdobyć wystarczające materiały; korzystamy z tego co się da, co widzieliśmy, a przede wszystkim pytamy ekspertów. Dla młodych ludzi Internet jest  źródłem wiedzy w wielu dziedzinach, więc proszę żeby tam np. posłuchali mowy kaszubskiej. Fajnie, jeśli coś więcej złapią na temat danego regionu. Potem rozmawiamy sobie o tym swobodnie, już coś się dzieje, jest zainteresowanie. Muszą to poczuć, doświadczyć. To jest dla nas najważniejsze. Młodzi przekładają tę wiedzę na swoje życie, mają porównanie. Spędzając święta wiedzą, że dyngus to nie tylko oblewanie się wodą.
 

No właśnie jaki jest ten dyngus na Kaszubach?
Dyngus, śmigus, oblewanka, to wielka różnorodność w regionach, niemniej był to dzień wesołości, zalotów i żartów. Woda wśród ludów słowiańskich miała moc oczyszczającą, ważna w obrzędowości rolniczej, jak i magii miłosnej odgrywała tego dnia zasadnicze znaczenie. Każda panna chciała być oblana, to świadczyło o jej powodzeniu. Nie wszędzie woda w tym dniu była najważniejsza. Na Kaszubach był to Śmigus Zielony. Chodziło się w Poniedziałek Wielkanocny z witkami brzozowymi, z gałązkami jałowca do dziewczyn biło się je po nogach, na zdrowie, urodę i płodność. Panny wykupywały się dając jajka. Im bardziej pokłute były ich nogi, tym większe miały powodzenie. Często te działania miały charakter zalotów i wieczorem kończyły się wspólną zabawą u jednej panien na wydaniu. Były też regiony, gdzie do południa lali chłopcy, a po południu lub we wtorek dziewczyny. Mówiło się też „Do Zielonych Świątek można lać w każdy piątek”. W Wielkopolsce chłopcy chodzili po dyngu (od niemieckiego słowa dingen-wykupywać). Z przebranym za niedźwiedzia udawali się od domu do domu, śpiewali pieśni, wygłaszali zabawne mowy i za to dostawali datek. Na Kujawach były to przywoływki dyngusowe, czyli na forum całej wsi głośno wypowiadane oracje o zaletach i wadach wszystkim znanych panien i kawalerów. Na Śląsku dziewczęta chodziły z Gaikiem, wiecznie zieloną gałązką, symbolem życia. Nie sposób wymienić tu wszystkie zwyczaje Wielkanocnego Poniedziałku.
 

Wracając do tańca. Mamy w Gorzowie wiele zespołów. Są „Mali Gorzowiacy”,  „Buziaki”, „Aluzja”, zespoły tańczące nowoczesne formy jak hip – hop. Kiedy możemy zobaczyć je wszystkie na jednej scenie?
Najlepszą okazją do tego jest Międzynarodowy Festiwal Tańca. Jest taki dzień na tym festiwalu, kiedy gorzowskie zespoły taneczne spotykają się na pięknym koncercie „Witamy w Gorzowie”. Można zobaczyć cały ten interesujący tygiel taneczny. W pozostałe dni występują zespoły polskie i zagraniczne. A w niedzielę  wielki finałowy koncert, wszyscy razem w jednym rytmie festiwalowej piosenki - ludowa tradycja miesza się ze współczesnością. To trzeba zobaczyć! Nasz festiwal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i ma bardzo dobra markę. W dotychczasowych osiemnastu edycjach uczestniczyło 378 zespołów, a w nich 15 tyś. młodych artystów. W Gorzowie, obok grup polskich tańczyły zespoły z Rosji, Niemiec, Danii, Łotwy, Francji, Turcji, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Grecji, Cypru, Estonii, Słowacji, Litwy.
 

Są to zespoły, które przyjeżdżają z programem ludowym, czy tańczące w innych stylach?
Są to zespoły folklorystyczne i zespoły różnych form tanecznych, ponieważ jest to konkurs nagrody są przyznawane w różnych kategoriach.

Kiedy odbywa się festiwal?
W tym roku 29 czerwca „Witamy w Gorzowie” koncertem w amfiteatrze. Tam też w niedzielę,1 lipca niezapomniany Koncert Galowy. W sobotę zapraszamy do teatru na konkurs. W poniedziałek, 2 lipca na bulwar nadwarciański, na wielki, kolorowy międzynarodowy, wakacyjny festyn z niespodziankami, który przygotowuje organizator festiwalu Młodzieżowy Dom Kultury.  Festiwal kończy się 4 lipca.

Rozmawiała: Anna Pękalska Biuro Promocji Miasta

Wpisany przez Gorecka   
Poprawiony: czwartek, 05 kwietnia 2012 11:33
 
AddThis Social Bookmark Button

Komunikaty

Komunikat Słowianki o zamknięciu basenów
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Porozmawiaj z notariuszem o…...
wtorek, 17 listopada 2015
Unieważnienie konkursu
piątek, 28 sierpnia 2015
Komisje Rady Miasta
czwartek, 16 lipca 2015
PWiK informuje
czwartek, 02 kwietnia 2015
Więcej komunikatów...

Zwyczajni nadzwyczajni

O czystej robocie z Januszem Gładyszem

Produkuje i naprawia torby, walizki i różne wyroby skórzane. Od 1976 roku ma swój zakład przy ul. Jagiełły 5, do którego...

O wystrzałowej pasji z Jackiem Rok

Strzelają, biegają w mundurach, naśladują żołnierzy i symulują wszelkie działania wojenne. Z  dowódcą Gorzowskiej Grupy...

Więcej artykułów…

Czy wiesz...

gdzie gromadziła się landsberska masoneria?

Od 1810 roku siedziba Loży Wolnomularskiej Św. Jana pod Czarnym Orłem mieściła się przy ulicy Sikorskiego nr 21, w...

ile kosztował karnet na pierwszy festiwal Reggae nad Wartą, który odbył się w lipcu 1986 roku?
1200 zł – za taką kwotę uczestnicy festiwalu mogli do woli cieszyć się pulsującymi rytmami rodem z Jamajki przez dwa dni...
Więcej artykułów…

Uwaga, www.gorzow.pl/przystan korzysta z plików cookie, aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać sposoby zarządzania nimi wejdź na stronę Opcje prywatności.

Akceptuję wszystkie pliki cookie z www.gorzow.pl