Informacje

Nosorożec Stefania

  • 06-11-2018

Nosorożce Gorzowskie w szkolnych bibliotekach

„Nosorożec Gorzowski” trafi do szkolnych bibliotek w gorzowskich podstawówkach. Pierwsze egzemplarze we wtorek do Szkoły Podstawionej nr 21 przywiózł Gorzuś.
 
„Nosorożec Gorzowski” to książeczka, która nawiązuje i rozwija historię szczątków nosorożca, odnalezionego w ubiegłym roku podczas budowy gorzowskiego odcinka drogi ekspresowej S3. 
 
Książeczka przeznaczona jest dla dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Zawiera podstawowe informacje dotyczące okoliczności odkrycia w Gorzowie i ogólne o sytuacji nosorożców we współczesnych i pradawnym świecie.
 
JagodaTeksty napisane przez Emilę Cepę z Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta są proste, napisane w bardzo przystępny sposób. W środku pojawiają się elementy aktywizacyjne, takie jak labirynt, zagadki, rebus oraz obrazki do pokolorowania. Książeczka powstała we współpracy z gorzowską rysowniczką Jagodą Karłowską (na zdjęciu obok).
 
Książeczka trafi na półki wszystkich szkolnych bibliotek w szkołach podstawowych. Jako pierwsi otrzymali ją uczniowie ze Szkoły Podstawowej 21. Przy okazji spotkali się z Gorzusiem.
 
Gorzuś to miejska maskotka, którą do życia powołali gorzowianie podczas głosowania na łamach Gazety Lubuskiej w 2005 roku. Zwycięski pomysł Dariusza Sapkowskiego na Gorzuświelką maskotkę przerobili fachowcy od zabawek i tak zaczęła się kariera czerwonego orła w kolorowych spodniach.
 
W 2011 roku Gorzuś przeszedł na emeryturę, bo nowa strategia marki miasta nie zakładała jego obecności w miejskiej przestrzeni. Na emeryturze wypoczywa i ma się całkiem nieźle. Chętnie bierze udział w gościnnych występach na zaproszenie organizatorów miejskich wydarzeń. W maju towarzyszył orkiestrom przy okazji „Alte Kameraden 2017”, chętnie również odwiedził szkołę i wręczył książeczki o Nosorożcu Gorzowskim, który być może w przyszłości również doczeka się pluszowej wersji, żeby Gorzuś miał towarzystwo.
 
Więcej zdjęć z akcji promocyjnej w szkole można oglądać tutaj.
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Daniel Adamski
 
akcja
książeczka
dzieci
biblioteka

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją