Informacje

Kampania wizerunkowo-tożsamościowa

  • 29-03-2019

Ogólnopolska kampania przeciw Hashimoto

W rodzinnym Gorzowie Paula Tumala, ambasadorka miasta w kampanii Gorzów #Stąd Jestem, rozpoczęła ogólnopolską kampanię związaną z chorobą Hashimoto.
 
Wykład Pauli z Joanną Brejecką Pamungas, dyplomowanym naturopatą, w ramach spotkania GORZÓW #Jest Kobietą, był oficjalnym początkiem ogólnopolskich działań Pauli Tumali, związanych z profilaktyką i leczeniem choroby Hashimoto. 
 
W ostatnich latach obserwuje się lawinowy wzrost zachorowań na tę chorobę. To problem, który dotyka wiele kobiet, bardzo poważny i często trudny do zdiagnozowania, o którym wciąż mówi się zbyt mało – uważa ambasadorka Gorzowa.
 
Hashimoto to zapalenie tarczycy, bardzo trudna do zdiagnozowania choroba, która wykańcza organizm. Niepokoić może senność, uczucie zimna, ogólne rozbicie i osłabienie, jak przy przeziębieniu, skoki wagi, obrzęki oraz poranna chrypka.
 
Leczenie tej choroby polega na przyjmowaniu odpowiedniej dawki hormonów, które są przepisywane po wykonaniu specjalistycznych badań. Badania zleca lekarz endokrynolog, który zajmuje się leczeniem chorób tarczycy. Dodatkowo trzeba dbać o zdrowie poprzez zdrową dietę.
 
- Nigdy nie ukrywałam tego, że jestem chora. Mówię otwarcie o swoich problemach z wagą i o tym, że tarczyca w znaczący sposób zmieniła moje życie. Pomysł na kampanię zrodził się, kiedy zaobserwowałam, że coraz więcej kobiet zaczęło się zwracać do mnie o wsparcie i pomoc. Dlatego uznałam, że trzeba mówić głośno o tym, że w Polsce kobiety, które chorują na Hashimoto, mają utrudnioną diagnostykę i leczenie – powiedziała Tumala.
 
- Lekarze bardzo często Hashimoto diagnozują najpierw jako depresję, a dopiero potem zlecają badania szczegółowe hormonów. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego się tak dzieje. Moim zdaniem z braku dokładnych informacji o tej chorobie. Moja kampania to zmieni; będziemy głośno mówić o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu – podkreśliła.
 
Paula Tumala to pochodząca z Gorzowa modelka. Jest jedną z dziewcząt, które wystąpiły w teledysku Donatana i Cleo do utworu „My Słowianie”, który w 2015 roku zaprezentowano na Eurowizji. Jest aktywną fotomodelką, pracuje głównie dla światowych producentów i kreatorów mody.
 
Gościem specjalnym spotkania GORZÓW #Jest Kobietą była Joanna Brejecka Pamungkas. Dyplomowany naturopata, dietetyk holistyczny, terapeutka medycyny chińskiej, szkoleniowiec. Specjalizuje się w wystąpieniach oraz prowadzeniu warsztatów w tematyce medycyny naturalnej. Ma wieloletnie doświadczenie, szerokie spektrum szkół, kursów i pełną edukację ukończoną w USA. Regularnie pisuje do magazynów: „Zdrowie bez leków" oraz "Żyj naturalnie". Współpracuje m.in. z TVP Pytanie na Śniadanie, radiem RMF FM, portalami: Interia, Onet.pl, Portal Parenting.pl, „Rzeczpospolitą” i wieloma innymi portalami i magazynami.
 
W niedzielę opowiedziała o możliwościach profilaktyki związanej z Hashimoto. Od kilku lat doradza Pauli Tumali, która walczy z tą chorobą.
 
 
Karolina Machnicka, Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją