Informacje

Sport i turystyka

  • 30-12-2020

Gorzowski sport w 2020 roku

Podsumowanie roku 2020 miało zaczynać się od tego, jak dobrze poszło gorzowianom na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku. Niestety, epidemia zabrała nam możliwość cieszenia się z występów Polaków na najważniejszej imprezie czterolecia.
 
Mimo tego gorzowianie spisali się bardzo dobrze na imprezach mistrzowskich rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Warto przypomnieć wszystkie wydarzenie sportowe, którymi emocjonowaliśmy się w 2020 roku.
 
Oczywiście na początku tego roku nie mogliśmy cieszyć się z występów naszych zawodników i zespołów na arenach sportowych. Przy zakończonych decyzjami władz związków sportowych rozgrywkach, gorzowskie drużyny zanotowały następujące wyniki:
 
AZS AJP ENEA Gorzów Wielkopolski – sezon 2019/2020 zakończony został po rundzie zasadniczej. Tym samym akademiczki zostały sklasyfikowane na trzecim miejscu i zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski.
KS Stal Gorzów – Sezon został zakończony w trakcie trwania rozgrywek. Szczypiorniści Stali Gorzów mieli tyle samo punktów co lider z Ostrowa (37), jednak gorszy bilans bezpośrednich spotkań sklasyfikował ich na drugiej pozycji w I lidze grupy B.
Warta Gorzów i Stilon Gorzów – sezon 2019/2020 IV ligi piłkarskiej został zakończony po 15 kolejkach. Warciarze byli liderami po rundzie jesiennej i to oni świętowali awans do III ligi piłkarskiej. Stilon Gorzów pozostał w IV lidze.
KS Alfa – waterpoliści sezon 2019/2020 zakończyli na trzecim miejscu i tym samym zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Polski.
GKS Gorzovia – tenisiści stołowi zakończyli sezon po piętnastu spotkaniach pierwszej ligi grupy północnej. Sklasyfikowano ich na ósmej pozycji.
UKS Floorball – w środku stawki rozgrywki Energa Ekstraligi zakończyli unihokeiści I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski. Po trzynastu spotkaniach w czternastozespołowej lidze zajęli siódme miejsce.
 
Powrót do rywalizacji sportowej rozpoczęli żużlowcy gorzowskiej Stali. Zaliczyli rekordowo słaby start sezonu, notując sześć porażek w pierwszych sześciu meczach PGE Ekstraligi. Później doszło do niesamowitego zwrotu akcji. Żółto-niebiescy zaczęli wygrywać i zakończyli rundę zasadniczą na drugim miejscu. W fazie play off odprawili z kwitkiem Betard Spartę Wrocław, by w finale uznać wyższość Fogo Unii Leszno. Gorzowianie zdobyli srebrny medal Mistrzostw Polski! Co ważne zrobili to pod przewodnictwem Bartosza Zmarzlika, który w październiku obronił tytuł mistrza świata.
 
W sierpniu do rozgrywek wrócili piłkarze, którzy w ekspresowym tempie dokończyli rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu województwa; Warta Gorzów w ćwierćfinale zmierzyła się ze Stilonem Gorzów. Po tym zwycięstwie udało jej się dojść do finału, gdzie przegrała z innym trzecioligowcem – zielonogórską Lechią. Warciarze po rundzie jesiennej znajdują się na szesnastej, spadkowej pozycji w III lidze. Stilonowcy, którzy byli murowanym faworytem do awansu ligę wyżej, obecnie zajmują piątą pozycję w IV lidze i do lidera z Gubina tracą 10 punktów.
 
Nasze koszykarki po dziewięciu spotkaniach Energa Basket Ligi Kobiet są na czwartej pozycji ze stratą punktu do lidera. Szczypiorniści KS Stal Gorzów na półmetku sezonu zajmują czwartą pozycję w I lidze mężczyzn, ze stratą pięciu punktów do pierwszego miejsca. Piłkarze wodni Alfy niestety nie powtórzą wyników z zeszłego sezonu, gdyż wiosną będą grać w grupie spadkowej Ekstraligi piłki wodnej. UKS Floorbal w rozgrywkach Energa Ekstraligi Unihokeja jest liderem tabeli z kompletem pięciu zwycięstw i zapowiada się zacięta walka o Mistrzostwo Polski. Jednym z pozytywów 2020 roku jest powrót basketu w męskim wydaniu. Wszystko za sprawą Onlajnersów Kangoo Basket Gorzów, którzy rozpoczęli rozgrywki w III lidze mężczyzn i na starcie rozgrywek radzą sobie bardzo dobrze - znajdują się w czołówce tabeli.
 
Przełom sierpnia i września był najbardziej obfitującym w imprezy mistrzowskie okresem 2020 roku. Najlepiej spisywali się nasi kajakarze, kanadyjkarze, wioślarze, lekkoatleci, szachiści i przedstawiciele sportów walki. Na Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych w kajakarstwie gorzowianie zdobyli pięć medali (dwa złote i trzy brązowe). Później odbyły się mistrzostwa seniorów. Największą gwiazdą Mistrzostw Polski seniorów w kajakarstwie był Wiktor Głazunow (AZS-AWF), który sięgnął po cztery złote i jeden brązowy medal. Oprócz niego medale zdobywali również Anna Puławska, Alex Koliadych, Przemysław Korsak, Fryderyk Fulko, Sławomir Siwiec, Grzegorz Bryński i Julia Olszewska.
 
W Mistrzostwach Polski seniorów w wioślarstwie świetnie spisali się zawodnicy sekcji wioślarskiej AZS AWF, którzy z Poznania przywieźli pięć medali, a Olga Michałkiewicz i Katarzyna Boruch reprezentowały Polskę na Mistrzostwa Europy. Za to w młodzieżowych Mistrzostwach Europy, Polskę reprezentowały Zuzanna Lesner i Weronika Kaźmierczak.
 
Największym lekkoatletycznym sukcesem zeszłego roku było osiągnięcie Kornelii Lesiewicz. Podopieczna trenera Sebastiana Papugi z AZS-AWF Gorzów pobiła ponad 40-letni rekord Polski juniorek młodszych w biegu na 400 metrów. Uzyskała czas 52.86, co było najlepszym tegorocznym wynikiem w Europie, miesiąc później poprawiła swój wynik o 13 setnych sekundy. Ponadto gorzowscy lekkoatleci w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych zdobyli 5 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe medale.
 
W lipcu Indywidualnym Mistrzem Polski w szachach został Kacper Piorun (KSz Stilon), a niedługo po nim Mistrzynią została jego klubowa koleżanka Karina Cyfka. W rozgrywkach klubowych szachiści zdobyli tytuł wicemistrza Polski.
 
Niezmiennie bardzo dobrze spisują się przedstawiciele sportów walki. W zeszłym roku gorzowianie zdobywali medale Mistrzostw Polski w boksie, judo, ju-jitsu, kickboxingu i sumo.
 
Zawodnicy Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych ,,Start” podczas Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce (Kraków 21-23 sierpnia) zdobyli 38 medali, w tym 20 złotych, 7 srebrnych i 11 brązowych. Największym wydarzeniem krakowskich zawodów było aż pięć rekordów świata, ustanowionych przez nasze zawodniczki Renatę Śliwińską i Faustynę Kotłowską. Niepełnosprawni zawodnicy sekcji kolarskiej zdobyli pięć medali Mistrzostw Polski, strzelcy sportowi 10 medali, tenisiści stołowi 9 medali.
 
Warto odnotować również inwestycje miasta w sport. W lutym 2020 roku do użytku został oddany kompleks Warta Arena przy ul. Żwirowej, który był współfinansowany przez Miasto Gorzów Wielkopolski. Pod koniec 2020 dowiedzieliśmy się również, że w kolejnym roku rozpoczniemy modernizację stadionu lekkoatletycznego oraz budowę hali sportowo-widowiskowej. Inwestycje te są bardzo oczekiwane przez mieszkańców miasta i całe środowisko sportowe.
 
Dawid Kuraszkiewicz
Wydział Sportu
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Archiwum UM

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją