Informacje

Kultura

  • 27-01-2016

Wystawa Andrzeja Moskaluka w Galerii BWA

Galeria BWA oraz Miejski Ośrodek Sztuki zapraszają na otwarcie wystawy Andrzeja Moskaluka „trashart przetworzenie”.
 
Wernisaż odbędzie się w sobotę, 30 stycznia, o godz. 17:00. Wystawa będzie czynna do 28 lutego. Wstęp wolny.
Już kilka lat temu zainteresowałem się odpadami i zużytymi materiałami codziennego użytku – jako tworzywem rzeźbiarskim. (…) Do tej pory w swoich pracach wykorzystywałem przede wszystkim używane części samochodowe. Budując swoje obiekty przestrzenne, dokonywałem swoistej ich dekonstrukcji. (…)
 
Jednak brakowało mi koloru. W ten sposób zainteresowałem się odpadami z tworzyw sztucznych. (…)
 
Śmieci stały się – jak skóra węża po wylince – swoistym reprezentantem świata naznaczonego tymczasowością. A najróżniejszego rodzaju opakowania stały się reprezentantem przedmiotów, które się w nich kryły.
 
Andrzej Moskaluk
 
Urodził się w 1960 roku w Gorzowie. W 1986 roku ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni rzeźby Hanny Brzuszkiewicz, uzyskując tytuł magistra sztuki w zakresie rzeźby oraz wychowania plastycznego. Po studiach, poza działalnością twórczą, zajmował się arteterapią (Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Gorzowie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chwalęcicach 1991-1999). W latach 1992-94 był organizatorem i kuratorem wystaw „Świat emocji w sztuce” poświęconych twórczości osób upośledzonych umysłowo. W latach 2000-2004 prowadził zajęcia z rzeźby w Liceum Plastycznym w Gorzowie. Od 2004 roku zajmuje się wyłącznie działalnością artystyczną.
 
Specjalizuje się w rzeźbie kameralnej i monumentalnej. Najchętniej pracuje w metalu, ale tworzy też w drewnie czy kamieniu. Łączy techniki, formy i materiały.
 
Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Nie przykłada jednak wagi do ich dokumentowania. Skupia się na pracy oraz kolejnych pomysłach i poszukiwaniach twórczych. Jego ostatnie wystawy to m.in.: „Dwa pokolenia sztuki gorzowskiej” (3.06.2011), wystawa rzeźb mobilnych pod Dominantą (20.04.2013), wystawa uliczna „Panopticum albo kuszenie św. Antoniego” 22/23.06.2013 (Nocny Szlak Kulturalny), „Genius Fluminis” 2014, (bulwar nad Wartą), „Rzeźba”, 2015 (Kamienica Artystyczna Lamus). Andrzej Moskaluk jest autorem wielu statuetek, medali, tablic pamiątkowych i pomników plenerowych. Do najbardziej znanych realizacji zaliczyć należy pomniki: gorzowskiego oryginała Szymona Giętego, żużlowca Edwarda Jancarza, malarza Ernsta Henselera, przyrodnika i literata Władysława Korsaka (Gorzów), kronikarza Janka z Czarnkowa (Czarnków), założyciela Wyższej Szkoły Handlu i Prawa Ryszarda Łazarskiego (Warszawa), Pionierów Gorzowa (Gorzów), rzeźby plenerowe: Motyl, Żaba (Gorzów) oraz popiersia: Zdzisława Morawskiego, Ireny Dowgielewicz, Kazimierza Furmana i Zenona Bauera (Gorzów). Jest też autorem tablic pamiątkowych w Alei Gwiazd na Starym Rynku w Gorzowie, upamiętniających m.in.: Andrzeja Gordona, Jana Korcza, Wiesława Strebejkę, Henrykę Żbik-Nierubiec, Zdzisława Morawskiego, Jerzego Szalbierza, Waldemara Kućkę i tablic w Alei Gwiazd na deptaku w Zielonej Górze, poświęconych Tadeuszowi Kuntze, Klemowi  Felchnerowskiemu i Marianowi  Szpakowskiemu. Od końca lat 90. wykonuje „Motyle” wręczane laureatom Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. W ostatnich latach realizował cykl rzeźb „mechanicznych”: TransForMan, Mechanipterix, Mechanimal.
 
Partnerem projektu jest ZUO Sp. z o.o.
 
Kurator Galerii BWA: Gustaw Nawrocki
Galeria BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją