Informacje

Kultura

  • 13-11-2017

Dwa nowe murale

Miasto wkrótce ozdobią dwa murale; przy ulicy Zielonej Bożydara Bibrowicza, gorzowskiego społecznika, prezesa Nowego Towarzystwa Upiększania Miasta, a przy ulicy Kolejowej Egometa Bratza, inicjatora powstania Parku Słowiańskiego.
 
Projekt „Landsberg - Gorzów” jest wymyślony i realizowany przez Stowarzyszenie Sztuka Miasta. Polega na przedstawieniu na muralach osób związanych z naszym miastem. 
 
 
Pierwsza odsłona projektu miała miejsce w 2015 r., kiedy to z inicjatywy stowarzyszenia, przy wsparciu finansowym miasta, powstały dwa murale: Zbigniewa Herberta i Christy Wolf. Oba murale znacząco ożywiły przestrzeń miejską. Świetnie widoczne z przejeżdżających przez Gorzów pociągów, zachęcają wyglądem do bliższego poznania.
 
Aktualnie, po rocznej przerwie, projekt jest kontynuowany, a gorzowski krajobraz wzbogaci się o kolejne dwa murale. Stowarzyszenie ponownie pozyskało środki w otwartym konkursie ofert w którym, jak co roku, wśród priorytetów znalazło się zadanie „Nasza historia”, czyli projekty upamiętniające wydarzenia, miejsca lub sylwetki osób, które zapisały się na kartach historii Miasta.
 
Zadanie oprócz walorów edukacyjnych, popularyzujących historię Miasta, daje również możliwość stworzenia dzieł wielkoformatowych artystom lokalnym; projektami murali w tym roku zajęli się Beata Stanek oraz Krzysztof Matuszak.
 
 
Agata Maćkowiak
Wydział Kultury i Sportu
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski i Daniel Adamski
 
Mural Herberta

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją