Informacje

Aktualności

  • 01-03-2021

Upamiętniono „Żołnierzy Wyklętych”

W poniedziałek, w związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i wojewoda lubuski Władysław Dajczak złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego i obeliskiem upamiętniającym żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w parku 750-lecia.
 
Ze względu na obostrzenia sanitarne uroczystość miała skromny charakter; uczestniczyli w niej tylko przedstawiciele Miasta, Wojska Polskiego i delegacja administracji zespolonej.
 
 
- Miasto jest udekorowane flagami, bo warto pamiętać o tych wyjątkowych ludziach, którzy walczyli o wolną Polskę – powiedział prezydent Wójcicki.
 
- Żołnierze wyklęci to fundament wolnej Polski. Cieszę się, że mimo pandemii oddajemy ich hołd – powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski, który zapowiedział odsłonięcie jeszcze w tym roku trzeciego w naszym mieście pomnika „wyklętych” – Danuty „Inki” Siedzikówny.
 
 
Wojewódzkie obchody Dnia w tym roku odbywają się w Zielonej Górze.
 
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest datą symboliczną, która historycznie nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją