Informacje

Aktualności

  • 26-02-2021

Wawrzyn dla honorowego obywatela

W czwartek w Zielonej Górze przyznano Lubuskie Wawrzyny: Literacki, Naukowy i Dziennikarski. Posiadaczem 16 Lubuskiego Wawrzynu Naukowego został honorowy obywatel Gorzowa Wielkopolskiego dr hab. Dariusz Rymar.
 
Dyrektor gorzowskiego Archiwum Państwowego został uhonorowany za biografię polityczną pt. Przegrałem jak żołnierz. Zdzisław Morawski (6 IX 1926-28 X 1992), której wydawcą jest Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Wawrzyn Literacki trafił do Krzysztofa Fedorowicza (kategoria proza) i Czesława Markiewicza (kategoria poezja), a Wawrzyn Dziennikarski otrzymała Maja Salwacka.
 
Dyplom oraz nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za debiut literacki (Srebrne Sokole Pióro) otrzymał Karol Wojdyło (Figa z pętelką. Wiersze i inne takie…), a dyplom za walor edytorski książki Stanisława Janicka (Bajdurki Gorzowskie, wydawca: WiMBP im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim).
 
Gorzowianie byli laureatami Lubuskich Wawrzynów także w ubiegłych latach; Literackiego -Marek Lobo-Wojciechowski (2019) i Beata Patrycja Klary (2015), Naukowego - Katarzyna Tamborska (2017) i Edward Rymar (2015) i Dziennikarskiego – Zbigniew Borek (2017) i Agata Sendecka (2016).
 
Wawrzyn Literacki jest przeznaczony dla autorów związanych z województwem lubuskim, a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach. Wawrzyn Naukowy ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej, dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego. Wawrzyn Dziennikarski ma za zadanie promować dziennikarzy, twórców najlepszych utworów dziennikarskich, odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Archiwum UM

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją