Informacje

Aktualności

  • 12-01-2021

Mimo przeciwności, pamiętamy!

Polacy i Niemcy co roku, od ponad ćwierć wieku, spotykają się w naszym mieście - pod koniec stycznia, by wspólnie świętować Dzień Pamięci i Pojednania.
 
Ten rok i 26. rocznica ustanowienia wyjątkowej w gorzowskim kalendarzu daty, będą inne. Ze względu na obostrzenia epidemiczne, nie dojdzie do spotkania, jednak nie zabraknie stałych elementów święta.
 
- To była niezwykle trudna decyzja - podkreślił prezydent Jacek Wójcicki, wyjaśniając powody zmiany formuły święta.  – Zapewniam jednak, że nie zapomnimy o tym niezwykle ważnym dla nas dniu. Przygotowaliśmy program obchodów, który będzie mógł się odbyć bez udziału publiczności. W swoim oraz Państwa imieniu złożymy wiązanki kwiatów przy Lapidarium, na cmentarzu wojskowym i na cmentarzu komunalnym. A w południe, jak co roku, zabrzmi symbol naszej przyjaźni - Dzwon Pokoju – powiedział prezydent Wójcicki.
 
Dzień Pamięci i Pojednania to wspólna inicjatywa władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, której przyświeca idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta.
 
 
W tym roku, ze względu na ograniczenia, będzie następujący program obchodów:
 
Godz. 10.45 - złożenie kwiatów w "miejscach pamięci",
Godz. 12.00 - uderzenie w Dzwon Pokoju (bez udziału publiczności),
Godz. 18.00 - koncert muzyków Filharmonii Gorzowskiej pt. Mendelssohn/Brahms – spadkobiercy klasycyzmu (relacja „na żywo” na kanale YouTube CEA Filharmonii Gorzowskiej).
 
Z przebiegu uroczystości złożenia kwiatów i uderzenia w Dzwon Pokoju zostanie zrealizowana relacja filmowa. Nagranie zostanie wyemitowane na profilu fejsbukowym i kanale YouTube Miasta.
 
Dodatkowo we współpracy z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta planowana jest realizacja filmu dokumentalnego, poświęconego genezie Dnia Pamięci i Pojednania, uwieczniającego jubileusz 25-lecia tego niezwykłego wydarzenia.
 
Obchody Dnia Pamięci i Pojednania zostały dofinansowane w ramach projektu pn. Dzień Pamięci i Pojednania – zachować pamięć, kształtować przyszłość, z Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Jazz Club „Pod Filarami” w Gorzowie Wlkp., natomiast partnerem Miasto Frankfurt nad Odrą.
 
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski
                  

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją