Informacje

Aktualności

  • 17-01-2020

Gorzów na zdjęciach ukośnych i w 3D

W kwietniu ubiegłego roku nad miastem krążył samolot, który wykonywał trójwymiarowe zdjęcia. Projekt był wykonywany na zlecenie Związku Powiatów Lubuskich, a jego efekty teraz można obejrzeć i w Internecie.
 
- Nowe dane pozwalają analizować zmiany zachodzące w mieście i to w trzech wymiarach.  Są trwałą inwentaryzacją przestrzeni miejskiej, którą będzie można analizować także w przyszłości – podkreślił Jerzy Oleksiewicz, dyrektor Wydział Geodezji i Katastru Urzędu Miasta.
 
Mapę można obejrzeć tutaj.
 
 
Więcej tutaj.
 
Internauci mają do dyspozycji widoki ukośne z funkcją mierzenia np. budynków z każdej strony, ortofotomapy o pikselu terenowym 5 cm czy model 3D. Zarówno na ortofotomapie czy fotoplanach ukośnych można nałożyć granice ewidencyjne działek, a w przypadku 3D przeanalizować zacienianie budynków w zależności od daty i pory dnia (wysokość słońca).
 
 
Ciekawą funkcją jest wykorzystanie usługi lokalizacji i wyświetlania działek ewidencyjnych na podstawie identyfikatora działki z wykorzystaniem informacji zawartych w bazach danych EGiB. W trybie ortofotomapy jest możliwość analizowania zmian w zakresie roczników (2019, 2012, 2011, 2008). Widać inwestycje i zmieniający się układ przestrzenny miasta.
 
 
Fotomapę wykonała firma MGGP Aero. - Jest to nasza najnowsza wersja rozwijanego oprogramowania, która integruje kilka typów danych w jednym miejscu. Publikujemy ortofotomapy, zdjęcia ukośne oraz modele 3D typu mesh w jednym miejscu – wyjaśnił jej przedstawiciel Witold Kuźnicki.
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Jan Wojtanowski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją