Informacje

Aktualności

  • 14-12-2015

Żywa Biblioteka Gorzów Wielkopolski

2 i 9 grudnia br. w godz. 16.00 – 20.00 Żywa Biblioteka Gorzów Wielkopolski w IV LO przy ul. Kosynierów Gdyńskich 

Codzienny kontakt z trudnymi problemami społecznymi zainspirował członków Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Gorzowie do skorzystania z bardzo obiecującej formuły współdziałania z osobami, dla których te problemy również są ważne. Jest ona znana jako Żywa Biblioteka, a wymyślona została przez grupę młodych Duńczyków, którzy chcieli sensownie zareagować na pobicie  kolegi. Szybko znaleźli naśladowców, a Rada Europy uznała Żywą Bibliotekę za „oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka” i wydała odpowiedni podręcznik, który ułatwił zorganizowanie Żywych Bibliotek  już  w 70 krajach.

Istotą tego projektu jest upowszechnianie wiedzy o trudnych problemach dzięki osobistemu zaangażowaniu różnych ludzi. W Żywej Bibliotece  podstawowe znaczenie mają Żywe Książki. A są nimi ludzie, którzy w swojej pamięci oraz postawach zapisali doświadczenia i refleksje (własne lub osób ważnych dla nich) wyniesione z sytuacji szczególnych, nietypowych, ryzykownych, nieodpowiednich, a nawet złych. Jednak poradzili sobie. Znaleźli siłę niezbędną do rzetelnej refleksji nad sytuacją i zrozumienia jej, determinację, aby żyć godnie oraz mądrze, na miarę swoich możliwości, nie czyniąc drugiemu co jemu niemiłe, ale też nie chowając głowy w piasek, nie przekreślając siebie i nie rezygnując z tego, do czego mają prawo. Podobieństwo do przełamywania uzależnienia łatwo zauważyć....

Gorzowska Żywa Biblioteka, złożona z Ludzi – Książek, zadebiutuje w środę, 2 grudnia br., w gościnnych salach IV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Osoby zainteresowane wiedzą i refleksjami ludzi „innych” i „nietypowych” będą mogły „wypożyczyć” wybrane Żywe Książki na pół godziny, aby z nimi szczerze, w cztery oczy, porozmawiać. Organizatorzy z innych miast twierdzą, że w tym czasie można zmierzyć się „twarzą w twarz ze stereotypami i własnymi uprzedzeniami”, dotyczącymi różnych problemów społecznych, poglądów na zjawiska obyczajowe, czy realizowanych pasji. Regulamin Żywej Biblioteki umożliwia jednak przedłużenie rozmowy. Stawką jest przecież dialog różnych ludzi i lepsze poznanie tego, co wcześniej wydawało się obce, a w rezultacie - budowanie zrozumienia dla inności.

Z kim i o czym można rozmawiać? Żywe Biblioteki nie realizują  celów: politycznych, religijnych, ideologicznych, reklamowych i komercyjnych, ani żadnych celów niezgodnych prawem. Natomiast zgodne z nim są liczne tematy ze sfery praw człowieka, związane np. z godnością, a więc z naturalnym pragnieniem cieszenia się szacunkiem społecznym. Bycia w życiu podmiotem, a nie przedmiotem...

Regulamin Żywej Biblioteki stanowi, że „Żywą Książkę określa się tytułem, ewentualnie z imieniem, natomiast pełne dane osobowe Żywej Książki są znane tylko organizatorom”. To ważne, zwłaszcza kiedy jest ona „osobą reprezentująca grupy mniejszościowe lub narażone na wykluczenie, dyskryminację, stereotypy i uprzedzenia”, a powinna „być otwarta wobec innych Żywych Książek i czytelników, powinna cechować się komunikatywnością i uczciwością”.

Standardem Żywej Biblioteki jest również to, iż „Żywe Książki odwołują się do własnych doświadczeń, aby wiedzą zastępować myślenie stereotypowe, ale Żywa Biblioteka nie jest miejscem autopromocji. Jest ona  przestrzenią, gdzie poprzez zadawanie pytań, każda osoba ma szansę zweryfikować określony stereotyp a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację.”

Kolejne standardy:

„Żywa Biblioteka ma odzwierciedlać różnorodność społeczności, w której jest organizowana”.

„Żywe Biblioteki to wydarzenia organizowane w oparciu o wartości takie, jak: otwartość, różnorodność i prawa człowieka, aby redukować uprzedzenia i budować akceptację dla inności”.

„Żywa Biblioteka została  stworzona, aby podważyć uprzedzenia wobec wszystkich, którzy ich doświadczają”.

„Chodzi o to, aby ludzie mogli się nawzajem wypożyczać i w ten sposób poznawać, redukując dystans i uprzedzenia”.

W znanych nam Żywych Bibliotekach do dyspozycji czytelników były m.in. książki pod tyłem: Graficiarz, Kibic, Policjant, Ksiądz, Polityk, Feministka... W Gorzowie będzie podobnie. Żywymi Książkami będą: Weganka, Policjant, Ksiądz, Katoliczka, Trzeźwy Alkoholik, Osoba Współuzależniona, Dorosłe Dziecko Alkoholika, Punk, Lesbijka i Matka Lesbijki, Gej, Amazonka, Osoba z Zespołem Aspergera, Osoba Niepełnosprawna, Żyd.

Żywe Biblioteki już od 15 lat angażują ludzi na całym świecie. W Polsce pierwsza zorganizowano w ramach „Globalnej Wioski – Święta Różnorodności”, które w 2007 r. odbyło się w Warszawie. W tym samym roku Żywa Biblioteka zadomowiła się we Wrocławiu, skąd – dzięki Stowarzyszeniu „Diversja” oraz Human Library Organization – czerpali wzorce organizatorzy z 20 innych miast. W środę, 2 grudnia br., Gorzów  zadebiutuje w tym gronie, dołączając do uczestników projektu, który - pod hasłem:  „Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce – przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie” - jest realizowany  w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” i finansowanego z funduszy europejskich.

Działanie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Jacka Wójcickiego oraz dofinansowane ze środków Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

W razie pytań  prosimy o kontakt – Jolanta Serbakowska te. 694 482 891

Zespołu Organizatorów Żywej Biblioteki Gorzów Wielkopolski

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki