• 21-05-2020
  • Autor: Sandra Kwiatkowska
  • drukuj

Stypendia sportowe 2020

W 2020 roku Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego nagrodził 220 zawodników oraz 44 trenerów za wysokie wyniki sportowe osiągnięte w 2019 roku. Na nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe przeznaczono 504.750,00 zł natomiast na wypłatę całorocznych stypendiów sportowych 277.500,00 zł.
W 2019 roku gorzowscy sportowcy w zawodach rangi Mistrzostw świata zdobyli dwa złote, osiem srebrnych oraz trzy brązowe medale. Podczas Mistrzostw Europy trzy złote, jeden srebrny i sześć brązowych medali. 105 złotych, 71 srebrnych oraz 91 brązowych, to dorobek medalowy jaki zawodnicy gorzowskich klubów sportowych wywalczyli podczas Mistrzostw Polski.
Poza Karoliną Nają i Anną Puławską (II miejsce Mistrzostw świata Seniorów), które wywalczyły kwalifikację olimpijską, także sportowcy niepełnosprawni zapewnili sobie udział w Igrzyskach Paraolimpijskich. Są to m.in.: Krzysztof Ciuksza, Lech Stoltman, Łukasz Mamczarz oraz Renata Śliwińska.
Zawodnicy w kategoriach seniorskich, którzy zdobyli miejsca od I do III, zaś w kategoriach młodzieżowych z miejscami od I do VIII imprez rangi międzynarodowej (mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata), a także zawodnicy, którzy wywalczyli kwalifikacje olimpijskie oraz paraolimpijskie są stypendystami sportowymi Prezydenta Miasta.

• Renata Śliwińska – srebrna medalistka Mistrzostw świata, w 2019 roku pobiła rekord świata w rzucie dyskiem,
  • Michał Głąb – rekord Europy w rzucie dyskiem.
Zawodnicy którzy zdobyli miejsca od I do III Mistrzostw Polski w sportach indywidualnych oraz drużynowych otrzymali jednorazową nagrodę pieniężną przyznaną przez Prezydenta Miasta Jacka Wójcickiego.
W sportach drużynowych sukces odniosła drużyna Alfy Gorzów zdobywając złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów. Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Floorball  zdobyli  III miejsce Mistrzostw Polski w unihokeju w kategorii juniora starszego. Brązowymi medalistkami Mistrzostw Polski zostały również juniorki młodsze Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Stilon. Dużym sukcesem sezon 2018/2019 zakończyły koszykarki AZS AJP, które w poszczególnych kategoriach wiekowych wywalczyły odpowiednio:
  • Zespół seniorek w rozgrywkach Energa Basket Ligii Kobiet – srebrny medal,
  • Zespół juniorek starszych – brązowy medal Mistrzostw Polski,
  • Zespół kadetek – złoty medal Mistrzostw Polski.
Warto również dodać, że w Gorzowie Wielkopolskim są sportowcy, którzy odnoszą międzynarodowe sukcesy w sportach mniej popularnych takich jak Squash, tutaj złoty medal Mistrzostw Europy zdobyła Karina Tyma, Kettlebell gdzie kolejny sukces – w 2019 roku srebrny medal Mistrzostw świata – odniósł Marcin Filipiak, a także w Grapplingu w którym brązowym medalistą Mistrzostw Świata został Wojciech Pająk.