Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaStrona główna...Komunikaty
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Komunikaty

Uwaga! Co zrobić jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa?

 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego

Kwarantanna - zasady postępowania

 
 
Znalezione obrazy dla zapytania: kwarantanna zasady
Znalezione obrazy dla zapytania: koronawirus informacja dla seniorów
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 
 

Koronawirus - ważne informacje

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby zarówno u zwierząt jak i ludzi. Niektóre koronawirusy powodują infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, takie jak zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Ostatnio odkryty koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę pod nazwą COVID-19.
 
Najczęstsze objawy to: gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektóre osoby mogą odczuwać bóle mięśni, mieć katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość osób (ok. 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób i u tych osób może dochodzić do znacznych problemów z oddychaniem. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

 
Na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiące także z powodu innych chorób, głównie przewlekłych.
 
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłaś/byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i obserwujesz u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
 • powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (tutaj adresy) lub
 • zgłoś się osobiście do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.
 
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Choroba może rozprzestrzeniać się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze, należy więc przebywać w odległości większej niż 1 metr od zarażonej osoby. Ponadto kropelki lądują na powierzchniach i przedmiotach wokół zakażonej osoby, więc do zarażenia może dojść poprzez dotykanie tych przedmiotów, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust.
 
Jak się zabezpieczyć?
 • Często myj ręce, używając mydła i wody lub płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%),
 • gdy kaszlesz lub kichasz, zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie od razu wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce,
 • zachowaj odległość (co najmniej metr) od innych ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę,
 • unikaj dotykania oczu, nosa i ust,
 • jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu zasięgnij pomocy medycznej,
 • bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi COVID-19.
Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ – tu przez całą dobę i bezpłatnie uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem –  800 – 190 – 590.
 
Najbardziej aktualne informacje i ważne komunikaty na temat nowego koronawirusa znajdziesz na stronach:
 • Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
 • Główny Inspektorat Sanitarny: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Archiwum UM

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch

(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 25.02.2020 r.
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania,) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
 • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
 • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowe.
 
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
 
 

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, prognozuje wystąpienie w dniu 10 lutego br., na terenie całego województwa lubuskiego silnego wiatru dochodzącego w porywach do 85 - 95 km/h.

Komunikat tutaj.
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarzdzania Kryzysowego

Zakaz wstępu do lasów

W ślad za informacją Lubuskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii przypominamy, że w związku z epizootią Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), na terenie powiatów wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, miasta Zielona Góra, żagańskiego i żarskiego, obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasów.
 
Ryszard Stefaniak, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Zagrożenie koronawirusem

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń wywołanych koronawirusem w Chinach oraz z pojawiającymi się przypadkami zachorowań w innych krajach, poniżej zamieszczamy  "Informację dla osób powracajcych z Chin" w języku polskim oraz języku angielskim.
 
Jarosław Żółtowski, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 
 
 
 
 

Zagrożenie ptasią grypą

W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia ptasiej grypy na terenie powiatu gorzowskiego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wlkp. przypomina o obowiązku stosowania przez hodowców drobiu (zarówno ferm komercyjnych jak również osoby utrzymujące drób w chowie przydomowym/przyzagrodowym) przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2017 poz. 722). Link [tutaj].
 
W związku z powyższym należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji oraz  przeprowadzić kontrolę prawidłowości działania stosowanych zabezpieczeń, a w razie potrzeby dokonania skutecznych korekt w tych obszarach, gdzie wymaga to niezwłocznej poprawy. Należy pamiętać, że ochrona przed wystąpieniem wirusa w stadzie drobiu zależy od właściciela drobiu i odpowiednich działań zabezpieczających.
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wlkp. przypomina również osobom utrzymującym drób na potrzeby własne o obowiązku zgłaszania faktu utrzymywania drobiu zgodnie z §1 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2017r. poz. 722). Obowiązek ten dotyczy wszystkich osób utrzymujących drób i inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
 
Hodowco !!
Pamiętaj, że o każdym przypadku zachorowania ptaków lub zwiększonych padnięć należy informować:
- lekarza weterynarii prywatnej praktyki,
- powiatowego lekarza weterynarii,
- prezydenta miasta, wójta, burmistrza
 
Ryszard Stefaniak, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Wprowadzone stopnie alarmowe

Od 23 do 29 stycznia 2020 roku na terenie całej Polski, w związku z uroczystościami 75. rocznicy wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zostały wprowadzone stopinie alarmowe ALFA i ALFA-CRP.
 
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
 
Stopień alarmowy ALFA jest najniższy w czterostopniowej skali (wprowadza się go w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia), a jego wprowadzenie ma charakter prewencyjny (ogólnego ostrzeżenia).
 
Równolegle zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów został wprowadzony pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP), który dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni. Oznacza on, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych pod kątem naruszania bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
 
Jarosław Żółtowski, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowgo
1 2