Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Dobry Wieczór Gorzów
Wielki Test o Gorzowie
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Gorzowskie Wiadomości Samorządowe

75 lat temu Landsberg stał się Gorzowem

30 stycznia 1945 roku w późnych godzinach wieczornych 32. Korpus Piechoty wchodzący w skład 5. Armii Uderzeniowej (dowodzonej przez gen. Nikołaja Bierzarina), nie napotykając na większy opór, znalazł się w rejonie śródmieścia miasta. Niemcy przygotowali dwa punkty obrony: w rejonach Friedebergerstrasse (ul. Franciszka Walczaka) oraz mostu na Warcie. Nie widząc szans na utrzymanie miasta, żołnierze niemieccy opuścili je i wycofali się w kierunku Kostrzyna nad Odrą. W czasie zajęcia przez Rosjan Landsberga przebywało w nim ok. 30–50 tys. mieszkańców oraz znaczna liczba jeńców i robotników przymusowych (w tym ok. 1,5 tys. Polaków).
 
Przez całe lata, począwszy od 1946 roku, 30 stycznia obchodzono uroczyście przy dźwiękach wojskowych werbli jako dzień „powrotu Gorzowa do macierzy”. Warto zauważyć, iż 30 stycznia 1945 roku miasto zostało wprawdzie zajęte przez wojska radzieckie, jednak polska administracja powstała dopiero w dwa miesiące później, 28 marca. Pełną suwerenność w mieście polskie władze uzyskały jeszcze później, bo dopiero w sierpniu 1945 roku.
czytaj dalej

Spędź ferie zimowe w mieście

Tegoroczne ferie zimowe w województwie lubuskim rozpoczną się 27 stycznia i potrwają do 9 lutego. Dla dzieci i młodzieży spędzających ten wolny czas w mieście przewidziano wiele propozycji. Zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z oferty ferii w mieście.
 

 
czytaj dalej

Maratończyk w Radzie Miasta

Robert Surowiec to maratończyk, zdobywca Korony Maratonów Polskich. Wieloletni miejski radny, dwukrotny przewodniczący Rady Miasta. Z wykształcenia ekonomista, absolwent zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, a także studiów MBA. Pochodzi z małej lubuskiej miejscowości Chociszewo; do Gorzowa przyjechał pod koniec lat 80. Chciał być lekarzem, jednak nie dostał się na medycynę. Historia zatoczyła koło i od kilku lat jest wiceprezesem … szpitala. Największą pasją radnego jest bieganie.
czytaj dalej

Przedświąteczne zakupy i prawa konsumenta

Okres przedświąteczny to czas, w którym tłumniej odwiedzamy sklepy i centra handlowe. Co warto sprawdzić przed podjęciem decyzji zakupowej, aby była bezpieczna? O czym pamiętać i na co zwracać szczególną uwagę, aby w ferworze zakupowym nie stać się jego ofiarą? - Trzeba do zakupów, szczególnie przedświątecznych, podchodzić z rozwagą – uważa Tomasz Gierczak, Miejski Rzecznik Konsumentów.
 
W jakie zakupowe pułapki wpadają najczęściej konsumenci, o czym nie zapominać podczas świątecznych zakupów?
 
Należy pamiętać, aby zawsze zachować dowód zakupu, który jest potrzebny przy ewentualnym złożeniu reklamacji, czy też zwrocie towaru. W przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym, taki zwrot towaru jest możliwy tylko i wyłącznie za zgodą sprzedawcy - żaden przepis nie nakłada takiego obowiązku. Mówimy o towarze niewadliwym, który nam z różnych względów nie odpowiada.Taki obowiązek sprzedawcy, zgodnie z przepisami, istnieje tylko i wyłącznie przy zakupach internetowych, czy zakupach przez telefon. Wtedy faktycznie konsument ma prawo od takiej umowy odstąpić w ciągu 14 dni. Z roku na rok obserwujemy, że coraz więcej sklepów stacjonarnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwia zwrot, wymianę, czy inną formę, w ciągu określonego czasu. Warto także zaznaczyć, że dowodem zakupu jest nie tylko paragon, to również wyciąg z bankowości elektronicznej przy płatności kartą. Dlatego dla naszego bezpieczeństwa, żeby mieć później taki dowód, zalecam płatność kartą.
czytaj dalej

Miasto się rozwija

Mija rok od czasu, w którym mieszkańcy ponownie powierzyli stery miasta prezydentowi Jackowi Wójcickiemu. Rozmowa o roku pracy w nowej kadencji i najważniejszych wyzwaniach obecnej prezydentury.
czytaj dalej

Kolędują od dekady

Miejska kolęda obchodzi w tym roku swoje dziesiąte urodziny. Świąteczne śpiewanie w Gorzowie zapoczątkowali ówcześni dziennikarze Radia Plus Gorzów - Sylwia Beech oraz Roman Błaszczak w 2009 roku. Rokrocznie w Jazz Klubie pod Filarami dziennikarze, politycy, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń spotykają się żeby wspólnie kolędować.
czytaj dalej

Człowiek orkiestra

Albert Madej to rodowity gorzowianin. Absolwent Politechniki Szczecińskiej; choć nie pracuje w branży elektrycznej uważa, że zdobyta wiedza przydaje mu się na co dzień. - W dzisiejszych czasach bycie dobrym rzemieślnikiem jest bardzo ważne - podkreśla. Zajmuje się rolnictwem, razem z braćmi prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w Gorzowie. Kocha muzykę, „od zawsze” gra na trąbce w orkiestrze.
czytaj dalej

Najlepsi gorzowscy sportowcy

Sukcesów pozazdrościć może im wielu. Swoją ciężką pracą, talentem i determinacją wielokrotnie sięgali po najwyższe sportowe laury. Bili rekordy, dominowali w swoich dyscyplinach, w dorobkach mają najcenniejsze medale. Przedstawiamy elitarne zestawienie najbardziej utytułowanych gorzowskich sportowców XXI wieku.
czytaj dalej

Bartek - nasz mistrz świata!

Gorzowianie owacjami na stojąco powitali w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 20 swojego mistrza świata. Bartka Zmarzlika witali kibice, przyjaciele, rodzina, ale przede wszystkim dumni mieszkańcy miasta.
czytaj dalej

Powraca blask Parku Siemiradzkiego

Wyeksponowany świat przyrody, urokliwe alejki i widok na panoramę miasta. Park Siemiradzkiego to jedno z najpiękniejszych miejsc w gorzowskim krajobrazie. Gotowa jest już konstrukcja kładki, budowlańcy wykonali też część ścieżek od strony ul. Zacisze (dojście do Kozaczej Góry) i do ogródków działkowych. Lubiane przez gorzowian miejsce spacerów, spotkań i odpoczynku wraca do świetności.
czytaj dalej
1 2 3 4