Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Przestudiujmy Miasto
Reneta Gorzowska - konkurs
OEES_2019_Gorzow_2_baner_1180x380px
krol_25lecie-19.10
terror_slider3a
Bamberka w MCK
Slajdowisko MultiKulti
slider_hakaton
PabloPavo
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Gorzowskie Wiadomości Samorządowe

Radny po godzinach - Finansistka w ogrodzie

Anna Kozak jest ekonomistką zarządzającą firmami, zakochaną w ogrodach. Po pracy za biurkiem odnajduje się w projektowaniu zieleni, w której znajduje spokój i satysfakcję. Od 2018 roku radna gorzowskiej Rady Miasta. W wolnych chwilach wsiada na rower i wyrusza z rodziną na wycieczki rowerowe.
 
Pochodzi ze Skwierzyny, od wielu lat mieszka w Gorzowie. - To miasto zawsze mnie fascynowało. To takie miejsce, które mi w zupełności wystarcza - uznała. Z wykształcenia ekonomistka oraz zarządca i pośrednik w obrocie nieruchomościami, od lat zawodowo związana z bankowością. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą, w której znajduje spełnienie zawodowe. Wybrała ekonomię, bo jak twierdzi, ekonomia jest wszędzie i wszyscy myślimy analitycznie.
 
czytaj dalej

Szybsza rejestracja samochodu

Wydział Komunikacji to jedno z najbardziej obleganych miejsc gorzowskiego magistratu. Średnio w miesiącu pracownicy obsługują tam cztery tysiące klientów. Na początku września nowym dyrektorem tego wydziału został Bartosz Kmita. - Dołożę wszelkich starań, aby czas oczekiwania był jak najkrótszy, a załatwianie spraw jak najłatwiejsze – zapewnił nowy dyrektor. Rozmowa o planowanych zmianach, zmierzających do zmniejszenia kolejek i skrócenia czasu oczekiwania na obsługę.
czytaj dalej

Konkurs na najsmaczniejszy „Gorzowski Słoik Jabłkowy”

Nadeszła jesień, a wraz z nią sezon na najsmaczniejszy i najbardziej popularny polski owoc – jabłko. W Gorzowie mamy swoje, wyhodowane jeszcze w przedwojennym Landsbergu. To stara odmiana renety – Reneta Landsberska. Fantastycznie nadaje się do przygotowywania przetworów, a te mogą być doskonałym produktem, promującym miasto i pozytywnie wyróżniającym Gorzów na kulinarnej mapie Polski.
 
Wspólnie z Zespołem Szkół Gastronomicznych, Ogrodniczych i Gorzowskim Rynkiem Hurtowym będziemy szukać regionalnego – gorzowskiego przysmaku z jabłka. Jak? Wspólnie z mieszkańcami!
czytaj dalej

Seniorze zgłoś się po swoją kartę!

Gorzowska Karta Seniora to program, który funkcjonuje w mieście od kwietnia 2017 roku i z którego chętnie korzystają starsi mieszkańcy miasta, ponieważ zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz umożliwia zakupy w preferencyjnych cenach.
czytaj dalej

Październik w Gorzowie należy do seniorów

Wielokrotnie zaprzeczają stereotypom, są aktywni, realizują swoje marzenia i chętnie uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Zarażają pasją i energią, aktywizują swoich rówieśników, są skarbnicą mądrości życiowej. Seniorzy - stanowią blisko jedną trzecią mieszkańców naszego miasta.
 
Często potrzebują pomocy w zmaganiu z trudnościami dnia codziennego. Dlatego Miasto wdraża liczne ułatwienia i inicjatywy pomocowe oraz angażujące starsze osoby do społecznej aktywności, aby w przyjaznej atmosferze mogli rozwijać swoje pasje i zamiłowania.
czytaj dalej

37 lat temu ludzie wyszli na ulicę

31 sierpnia 1982 roku, w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, doszło do masowych wystąpień gorzowian przeciwko władzy ludowej. W wyniku starć z milicją wiele osób zostało rannych. Demonstrację stłumiono, wielu uczestników protestu trafiło do aresztu.
 
Gorzowska demonstracja zapisała się na kartach historii jako największa na terenie powojennej Ziemi Lubuskiej. Rozmowa z Waldemarem Rusakiewiczem, przewodniczącym gorzowskiej „Solidarności”.
czytaj dalej

Zamień samochód na rower

Wyprawy rowerowe cieszą się coraz większym uznaniem. Na rower wsiadamy już nie tylko rekreacyjnie. Co roku powstają także nowe, bezpieczne ścieżki rowerowe, które usprawniają poruszanie się po mieście. Obecnie w Gorzowie mają długość ponad 55 kilometrów. Liczba ta systematycznie wzrasta.
czytaj dalej

Moje pokolenie jest świadome problemu

- Troska o planetę, to nie moda, to styl życia - tłumaczy siedemnastoletni Stanisław Ostrowski, który postanowił realnie zadbać o swoje najbliższe otoczenie. Sprząta pozostawione przez innych śmieci, zmienił swoje nawyki i nakłonił do tego samego najbliższych.
 
- Moje pokolenie jest pierwszym tak świadomym tego problemu i ostatnim, które może cokolwiek zmienić, bo później już nie będzie odwrotu, ani innej drogi – mówi Stanisław.
 
Wciąż zbyt mało ludzi ma poczucie, że mamy realny wpływ na środowisko i to co się z nim w tej chwili dzieje. Co Ciebie skłoniło, żeby zadbać o swoje otoczenie?
 
Zauważyłem, że we wszystkich mediach społecznościowych ludzie udostępniają truistyczne posty, w których zawarte są różne ekologiczne myśli. Na początku sam zacząłem udostępniać, ale po pewnym czasie stwierdziłem, że to przestaje oddziaływać na ludzi, bo zaczęło być wszędzie. Zdecydowałem, że chcę coś robić w bardziej fizycznym wymiarze. Zacząłem sprzątać pozostawione przez innych śmieci. Dotarło do mnie, że to rzeczywiście jest prawdziwy problem, który w końcu do nas przyjdzie. 
czytaj dalej

Nasze kolorowe eko-opowiadanie

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „W Gorzowie dbamy o powietrze, którym oddychamy” przeprowadzony został konkurs plastyczno-literacki dla uczniów klas I-III szkół podstawowych pn. „Nasze kolorowe eko-opowiadanie”. Uczniowie stworzyli i napisali  z pomocą swoich nauczycieli krótkie opowiadania dotyczące stanu powietrza. Opowiadania zostały zilustrowane rysunkami wykonanymi przez dzieci.
 
Prezentujemy nagrodzone I miejscem opowiadanie uczniów klasy III a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Gorzowie Wlkp.
czytaj dalej

Toniemy w plastiku jednorazowego użytku

Coraz więcej młodych ludzi zaczyna angażować się w akcje ratowania naszej planety. Ja również chciałabym coś zmienić – napisała w mailu do nas siedemnastoletnia Emilia, z prośbą o wsparcie w zorganizowaniu akcji sprzątania zaśmieconych obszarów miasta. Emilia jest uczennicą gorzowskiego liceum i harcerką. Chce zwrócić uwagę na problemy ekologiczne przed jakimi stoi współczesny świat. Myślą – mam wodę w kranie, ona będzie płynąć tam zawsze, mam prąd, mam światło, to się nie skończy. To przecież nie jest prawda, wszystko skądś się bierze i kiedyś się to wyczerpie – alarmuje siedemnastolatka.
 
czytaj dalej
1 2 3