Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Dobre rady dla seniorów

Klub "Senior+" zaprasza!

Klub mieści się w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta przy ul. Sikorskiego 107.
W klubie są prowadzone m.in. zajęcia ruchowe, edukacyjne, kulturalno - oświatowe, jak np. warsztaty rękodzielnicze, zajęcia florystyczne, zajęcia taneczne, gimnastyka, zajęcia komputerowe, wspólny śpiew.
Uczestnictwo w poszczególnych działaniach jest dobrowolne i wynika z predyspozycji i potrzeb seniorów. Oni sami decydują, w jaki sposób chcą spędzać czas.
Tutaj nie ma miejsca na samotność i czasu na nudę! Seniorzy wychodzą do teatru, muzeum, na premiery filmów do kina. Specjalnie dla nich organizowane są warsztaty z aktywności intelektualnej, zajęcia z fizjoterapeutką, terapia relaksująca, czy badania profilaktyczne.
Uczestnicy wspólne przygotowują wybrane posiłki, biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez WiMBP, imprezach dla seniorów, razem spędzają wolne chwile i dużo spacerują. Jest również czas na wspólne świętowanie urodzin i imienin, granie w gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek i zadań pamięciowych. Członkowie klubu chętnie rozmawiają też o zdrowiu i profilaktyce, radzeniu sobie z codziennymi problemami, dzielą się własnymi doświadczeniami.
Zapisy przyjmuje i szczegółowych informacji udziela kierowniczka klubu – tel. 604 569 511.

Karta Bezpieczeństwa Seniora

Z inicjatywy Gorzowskiej Rady Seniorów przygotowano 10 tysięcy sztuk kart, które w razie wypadku mogą ułatwić pracę ratownikom, a posiadaczowi uratować życie. Szczególnie, gdy osoba jest nieprzytomna i nie ma z nią kontaktu.
Dlatego warto mieć przy sobie kartę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia posiadacza.
Jest ona rozmiarów dowodu osobistego i zmieści się w portfelu.
Na karcie oprócz miejsca na dane posiadacza (imię, nazwisko, grupa krwi) są pola przeznaczone do wpisania dodatkowych informacji, jak alergie i choroby przewlekłe. Natomiast na odwrocie są miejsca na wpisanie numerów kontaktowych do najbliższych osób, które należy powiadomić w razie wypadku.
Karty można otrzymać bezpłatnie w Sali Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 3-4, na stanowisku 11 i 12 lub w Wydziale Spraw Społecznych, ul. Teatralna 26, pok. nr 6.
 

Rusza projekt „Złota Rączka dla Seniora”

Program „Złota Rączka dla Seniora” polega na zapewnieniu nieodpłatnej pomocy gorzowskim seniorom w drobnych, domowych  naprawach.
Zakres pomocy obejmuje drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzylub uprawnień, jak również niepociągające za sobą dużych nakładów finansowych.
Naprawy wykonywane będą wyłącznie w lokalu zamieszkiwanym przez osobę ubiegającą się o pomoc.
 
W ramach projektu wykonane mogą być następujące usługi i naprawy:
1) wymiana żarówek, obsadzenie lub wymiana wyrwanych gniazdek lub włączników elektrycznych;
2) wymiana uszczelek w przeciekających kranach; wymiana pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych; przetkanie udrożnienie odpływu; wymiana wężyków, syfonu, spłuczki, rury spiro lub deski sedesowej; uszczelnienie silikonem przecieków przy wannie, brodziku, umywalce; odpowietrzenie kaloryferów;
3) montaż lub wymiana zamków, zasuw, łańcuchów drzwiowych, wymiana klamek, regulacja opadniętych drzwi; montaż i demontaż mebli;
4) naprawa lub wymiana zawiasów drzwi, drzwiczek, szaf; wymiana lub naprawa gałek
i uchwytów; sklejenie lub skręcenie zepsutych krzeseł, stolików, mebli; osadzenie kołków rozporowych pod szafki, półki, obrazy; wieszanie: obrazów, luster, rolet, półek, karniszy, suszarek łazienkowych; uszczelnienie okien, drzwi;
5) uzupełnienie drobnych ubytków, szczelin w tynku, podmalowanie ubytków.
 
Uprawnieni do skorzystania z pomocy są mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego powyżej 60 roku życia, nieaktywni zawodowo, ze szczególnym uwzględnieniem osób samotnych i niepełnosprawnych.
 
Potrzeby można zgłaszać realizatorowi programu – Fundacji „Pozytywka”:
  1. telefonicznie pod numerem 95 722 44 77 lub 661 730 003
          od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-12.00 lub 17.00-18.00
 
      2. e-mailowo: zlotaraczkapozytywka@onet.pl
 
Szczegółowy regulamin korzystania z usług fachowca znajduje się w załączeniu.
 
Zadanie dofinansowane jest z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
 

Załączniki

Seniorze, odbierz darmową Kopertę Życia!

Urząd Miasta zaprasza mieszkańców do odbioru bezpłatnych KOPERT ŻYCIA, które są istotną pomocą dla ratowników medycznych! Dzięki nim służby medyczne mogą skuteczniej i szybciej udzielić pomocy w razie jakichkolwiek interwencji!
 
Akcja zainicjowana przez Gorzowską Radę Seniora we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta oraz Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. skierowana jest w szczególności do osób starszych i samotnych.
czytaj dalej

Ulotki dla seniorów

Już wkrótce do skrzynek pocztowych w Gorzowie i w powiecie gorzowskim ponownie trafi ulotka pod tytułem „Seniorze, nie daj się oszukać!” To instruktaż postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu najstarszych mieszkańców naszego regionu.
 

W akcję zaangażowała się Poczta Polska, starostwo powiatowe oraz gorzowska Policja. Tylko w Gorzowie mieszka ponad 10 tysięcy osób, które ukończyły 60 lat.
czytaj dalej