Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Dobre rady dla seniorów

Ruszyła III edycja programu „Złota Rączka”

Zadanie realizowane jest od 2019 r. przez wyłonioną w otwartym konkursie ofert organizację pozarządową – Fundację „Pozytywka”, która w roku 2021 otrzymała dofinansowanie z budżetu Miasta na ten cel w wysokości 70 000,00 zł.
Głównym założeniem programu jest zapewnienie pomocy obejmującej drobne, domowe naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy oraz niepociągające za sobą dużych nakładów finansowych.
Z usługi tzw. „Złotej Rączki” mogą skorzystać gorzowscy seniorzy powyżej 65 roku życia, nieaktywni zawodowo, ze szczególnym uwzględnieniem osób samotnych i niepełnosprawnych, osoby w wieku 60+ niepełnosprawne leżące lub poruszające się na wózku inwalidzkim.
Potrzeby można zgłaszać realizatorowi programu – Fundacji „Pozytywka”:
 • telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00  pod numerem 95722 44 77 lub 661 730 003;
 • e-mailowo: zlotaraczkapozytywka@onet.pl
 Szczegółowy regulamin korzystania z usług fachowca znajduje się w załączeniu.

Załączniki

Bezpłatne szczepienia dla seniorów 75+

Przychodnia Prima Familia informuje, że posiada darmowe szczepionki dla seniorów w wieku 75+. Pacjenci należący do przychodni nie ponoszą żadnej opłaty za szczepionkę oraz wykonanie szczepienia, pozostałe osoby (niezadeklarowane w przychodni) powyżej 75 roku życia ponoszą opłatę w wysokości 10 zł (koszty utylizacji odpadów medycznych, dezynfekcji, dokumentacji medycznej).
 
Pacjenci zobowiązani są do wcześniejszej rejestracji na szczepienie pod nr tel. 570 930 000
 
Miejsce wykonania szczepień:
Przychodnia Prima Familia
ul.Bohaterów Westerplatte 37 (os.Piaski)
66-400 Gorzów Wielkopolski
od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00
 • 16-10-2020
 • Autor: Aleksandra Ostojska
 • drukuj

Informator dla Seniorów

W dzień zakończenia Gorzowskiego Tygodnia Seniora rozpoczął się kolportaż specjalnie przygotowanego informatora dla gorzowskich Seniorów. W InfoSeniorze znajdują się podpowiedzi dotyczące m.in. aktywnego stylu życia, relaksu, kultury, zdrowia i bezpieczeństwa Seniorów.
 
Bezpłatne egzemplarze InfoSeniora można odebrać w instytucjach użyteczności publicznej (m.in. w WiMBP, Muzeum Lubuskim, Teatrze im. Juliusza Osterwy, Miejskim Centrum Kultury i Miejskim Ośrodku Sztuki) oraz w Sali Obsługi Klienta Urzędu Miasta przy ulicy Sikorskiego. Instytucje i osoby zainteresowane dystrybucją informatora proszone są o kontakt telefoniczny (95 735 5846).
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fot. Bartłomiej Nowosielski
 • 16-10-2020
 • Autor: Aleksandra Ostojska
 • drukuj

E-PORADY BEZPIECZEŃSTWO SENIORA

Poniżej zamiszczono link do materiału wideo przygotowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, dotyczącego bezpieczeństwa Seniorów
 
W imieniu gorzowskiej Policji zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Świadomie bez przemocy - pomoc seniorom

 • 02-04-2020
 • Autor: Alicja Bilewicz
 • drukuj

KORONAWIRUS- POMOC DLA SENIORÓW

 • 25-03-2020
 • Autor: Alicja Bileiwcz
 • drukuj

KORONAWIRUS- HARCERZE POMAGAJĄ

 • 24-03-2020
 • Autor: Alicja Bilewicz
 • drukuj

KORONAWIRUS- OSP SIEDLICE POMAGAJĄ

KORONAWIRUS – HARCERZE WSPIERAJĄ SENIORÓW I OSOBY NIEPEŁNOPSRAWNE

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Gorzowski uruchamia akcję pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym zamieszkującym na terenie naszego miasta.
Pełnoletni harcerze pomogą w: zrobieniu zakupów żywności i leków oraz wyprowadzą na spacer zwierzęta domowe. 
W nagłych sytuacjach także zaopiekują się dziećmi na czas nieobecności rodziców (np. załatwiających nagłe sprawy).
 
Aby uzyskać pomoc należy dokonać telefonicznego zgłoszenia, od poniedziałku do piątku,
w godz. od 8.00 do 13.00, pod numerem tel. 95 7355 846.
 
Akcja jest prowadzona we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów

 
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
 
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
 
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
 
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
 
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
 
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
 
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
 
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
1 2