Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaStrona główna...Poradniki
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Poradniki

Afrykański pomór świń (ASF) i grypa ptaków

W związku z rozprzestrzenianiem się na terenie Polski wirusa ASF i grypy ptaków,  przedstawiamy ulotki informacyjne o działaniach podejmowanych w razie wystąpienia któregoś z wirusów oraz zasad postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika lub stwierdzenia zakażeń u ptaków.
Ulotki tutaj
 
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Regionalny System Ostrzegania - Aplikacja mobilna

       W związku z coraz częstszym występowaniem różnego rodzaju zagrożeń oraz obowiązku informacyjnym, jaki ciąży na samorządzie, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego informuje, że istnieje możliwość otrzymywania ostrzeżeń, komunikatów o zagrożeniach na smartfony, za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO (Regionalny System Ostrzegania). Umożliwia ona dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego poszczególnych urzędów wojewódzkich na terenie Polski. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne - ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, stany wód (wodowskazów). Aplikacja zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.
       Bezpłatna aplikacja mobilna jest dostępna w sklepach z aplikacjami na najbardziej rozpowszechnione systemy operacyjne (Android, iOS, Windows Phone).
       Polecamy oraz zachęcamy do pobierania aplikacji, jako jednej z wielu ścieżek komunikacji i dostępu do informacji o zagrożeniach.
 
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

POWÓDŹ

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA POWÓDŹ ?
 
Powódź jest jednym z najczęściej występujących naturalnych zagrożeń. Spowodowana może być intensywnymi opadami deszczu, gwałtownym topnieniem śniegu, zatorami rzek oraz silnym wiatrem na wybrzeżu od morza w kierunku lądu lub awarią budowli przeciwpowodziowych.
W ostatnim okresie wystąpiły w latach 1997, 2001, 2010. Nie istnieje skuteczna metoda uniknięcia powodzi, ale stosując różne zabezpieczania można podjąć próbę ograniczenia strat spowodowanych zalaniem domu, czy dobytku. Więcej informacji można przeczytać tutaj.
 
Źródło: https://rcb.gov.pl/poradniki/
Agnieszka Siuda, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 
 

Zima

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA ZIMĘ?
 
Zima jest szczególną porą roku. Zagrożenia z nią związane, jak np.długotrwałe, intensywne opady śniegu mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 ° C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze -30 ° C w bezwietrzny dzień. Więcej informacji można przeczytać tutaj
 
Źródło: https://rcb.gov.pl/poradniki/
Agnieszka Siuda, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

 
 
 

Upał

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA UPAŁ​?
 
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.
W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13. Więcej informacji można przeczytać tutaj.
 
Źródło: https://rcb.gov.pl/poradniki/.
Agnieszka Siuda, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego