Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Gorzów Bliżej Świąt
Misza i Masza budują nowy dom
Slajdowisko MultiKulti: Everest 1999
Tapas Music Festival // Limboski “Ucieczka Saula”
Klucz do kariery
Koncert Kolęd Gorzowskiej Orkiestry Dętej
Reneta Gorzowska - masło
COVERY ETC. - RADOSŁAW CZARKOWSKI
OEES_2019_Gorzow_2_baner_1180x380px
dziejesie.art

Jesteś tutaj:

Strona głównaStrona główna...Aktualności
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

ASF w naszym województwie

       W związku ze stwierdzeniem pierwszego przypadku ASF u padłego dzika znalezionego na terenie województwa lubuskiego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wlkp. informuje o konieczności zintensyfikowania działań w zakresie bioasekuracji gospodarstw oraz bezwzględne przestrzeganie wymagań, nakazów i zakazów ujętych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2019 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290 z późn. zm.)
 
      Zagrożenie wirusem ASF stało się bardzo realne. Ryzyko przedostania się wirusa na teren powiatu gorzowskiego jest bardzo duże, biorąc pod uwagę lesistość terenu.
 
     Prosimy wszystkich hodowców świń  o poważne podejście do zagrożenia poprzez wypełnienie obowiązków i przestrzeganie podstawowych zasad, których celem jest utworzenie barier przed wniknięciem wirusa w swoich gospodarstwach.
 
     Równocześnie przypominamy, że przestrzeganie zasad bioasekuracji wymienionych w przytoczonym Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń jest warunkiem koniecznym do uzyskania odszkodowania w razie strat związanych z chorobą w gospodarstwie.
Znalezione obrazy dla zapytania uwaga asf
PODSTAWOWE ZASADY BIOASEKURACJI:
 
- bezwzględne przestrzeganie by świnie wprowadzane do gospodarstwa zaopatrzone były w świadectwo zdrowia,
- bezwzględne przestrzeganie zakazu karmienia świń odpadami gastronomicznymi lub materiałem paszowym zawierającym te odpady – jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę bardzo dużą przeżywalność wirusa w mięsie surowym, wędzonym lub poddanym niedokładnej obróbce cieplnej,
- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt wolnożyjących i domowych,
- utrzymywanie świń w odrębnych pomieszczeniach,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach do pomieszczeń gdzie utrzymywane są świnie i trwała dbałość o skuteczne ich nasączanie środkiem dezynfekcyjnym,
- zapewnienie odrębnej odzieży i obuwia dla osób obsługujących zwierzęta tylko do pracy przy tych zwierzętach,
- zapewnienie możliwości umycia i dezynfekcji rąk przed i po pracy przy zwierzętach (umywalka, woda, mydło, ręcznik, środek dezynfekcyjny),
- mycie i odkażanie sprzętu i narzędzi (możliwość umycia  narzędzi, odpowiedni zapas środków odkażających działających na wirusa ASF w gospodarstwie oraz urządzeń umożliwiających ich stosowanie – opryskiwacze),
- rejestrowanie wejść do pomieszczeń inwentarskich oraz wjazdu środków transportu przywożących zwierzęta, paszę czy materiały uboczne „padlinę”,
- prowadzenie i aktualizowanie rejestru trzody utrzymywanej w gospodarstwie z podziałem na grupy wiekowe,
Przestrzegania bezwzględnego zakazu pracy przy zwierzętach przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniach na zwierzęta łowne lub odłowie tych zwierząt,
- przestrzeganie wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa zwłok dzików, tusz dzików lub innych trofeów myśliwskich oraz przedmiotów, które mogły być skażone wirusem ASF,
- przestrzeganie stosowania zielonki, ziarna oraz słomy w gospodarstwie pochodzących z obszarów objętych ograniczeniami lub obszaru zagrożenia,
- nie wprowadzać osób postronnych do obiektów, w których utrzymywane są świnie,
- zabezpieczyć chlewnie przed osobami nieupoważnionymi i na drzwiach do tych pomieszczeń umieścić informację „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.
      Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń  (Dz. U. z 2018 r. poz. 290 z późn. zm.) dostępne jest tutaj.
 
     Odsyłamy Państwa również, do zapoznania się z materiałem zamieszczonym na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, link tutaj
 
Renata Jurkowska
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Szkolenie obronne 2019

       W dniach 11 – 13 września 2019 roku Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizował szkolenie obronne dla kadry kierowniczej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., członków Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicieli miejskich spółek.
       Podstawowym celem zajęć było przybliżenie tematyki związanej z przygotowaniem służb, inspekcji, straży oraz jednostek administracji publicznej do działań w podwyższonych stanach gotowości obronnej państwa a tematyka obejmowała między innymi:  
  • zabezpieczenie obiektów infrastruktury krytycznej,
  • zasady działania organów władzy publicznej w stanach nadzwyczajnych,
  • współdziałanie Sił Zbrojnych RP z administracją cywilną,
  • struktury zarządzania kryzysowego a system obronny państwa,
  • plan operacyjny funkcjonowania Miasta w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny,
  • organizację ochrony informacji niejawnych.
       Oprócz tematyki obronnej poruszone zostały także tematy dotyczące bezpieczeństwa obiektów administracji publicznej w tym bezpieczeństwa antyterrorystycznego oraz oceny i szacowania ryzyka, którą to przybliżył specjalizujący się w powyższej tematyce wykładowca Pan mjr rez. dr inż. Jarosław Stelmach z firmy „Safety Project”.

Ryszard Stefaniak, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Cztery dni tropikalnych upałów

      W najbliższych dniach (26 – 29 sierpnia) we wszystkich powiatach województwa lubuskiego będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura powietrza.
      Temperatura maksymalna w dzień od 31 do 33° C, a temperatura minimalna w nocy od 18 do 20° C - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
     Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także wywołać zagrożenie pożarowe w lasach – ostrzega, równocześnie z komunikatem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Komunikat tutaj.
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Prognozuje się upały

Temperatura maksymalna we wtorek w Gorzowie i w całym województwie lubuskim od 29 do 31 stopni, w środę od 32 do 34 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy od 19 do 21 stopni – prognozuje i ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Komunikat tutaj
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 

Kurtyny wodne w upalne dni

       Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego informuje, że w porozumieniu z Przedsiębiorstwem  Wodociągów i Kanalizacji oraz Gorzowskim Rynkiem Hurtowym, w upalne dni na terenie miasta uruchamiane będą kurtyny wodne.
       Kurtyny będą włączane w dni, kiedy prognozowana temperatura powietrza w cieniu będzie osiągała poziom co najmniej 28º C, przy jednoczesnym braku spodziewanych opadów deszczu.
Pojawią się w miejscach dobrze znanych mieszkańcom, czyli na skwerze przy dawnym Empiku, bulwarze wschodnim (tzw. nowym), Starym Rynku, placu przed wejściem na dworzec PKP oraz przy murach obronnych naprzeciw byłej Łaźni Miejskiej i będą funkcjonowały w godzinach 11:00 – 19:00.
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 
 

Komunikat

       Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w ślad za komunikatem Rządowego  Centrum Bezpieczeństwa, uprzejmie informuje, że zgodnie z prognozą IMGW w ciągu najbliższych dni (10 – 13 czerwca) na przeważającym obszarze kraju będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura  (od 29º do 33º C). Wysokiej temperaturze towarzyszyć będą burze z opadami do 40 mm i porywy wiatru do 80 km/h.
      Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza na obszarze całego kraju przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej , a także dla zagrożenia pożarowego w lasach.
       Bliższe informacje na temat zachowania się  w czasie upałów znajdują się [tutaj]
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Warta w Gorzowie Wlkp. spokojna

       Warta w Gorzowie Wlkp. nie jest groźna. Poziom rzeki wynosi dzisiaj  246 cm. Podczas gdy stan ostrzegawczy to 390  cm, a alarmowy 470 cm. W ciągu ostatniej doby nie zanotowano wzrostu poziomu wody, natomiast na najbliższe dwie doby prognozowany jest przybór na poziomie 4 – 6 cm. Główne dopływy Warty (Obra i Noteć) kształtują się na poziomie średnim. Co ważne, także zbiornik Jeziorsko nie dokonywał zrzutu wody, co jest istotne o tyle, że w perspektywie kilku dni zwiększona ilość wody mogłaby oddziaływać na Wartę.
       Pracownicy wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego zapewniają, że szczegółowo sprawdzili newralgiczne odcinki wałów przeciwpowodziowych. Nie stwierdzili uszkodzeń ani przesiąków.
 
 
Jarosław Żółtowski, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Zagrożenie pożarowe w lasach

       Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w ślad za informacją Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i w Zielonej Górze przekazuje, że ze względu na utrzymujące się w naszym regionie wysokie temperatury powietrza, w szczególności brak opadów, powodujący znaczny spadek wilgotności ściółki w lasach, istnieje wysokie zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych.
       Przypominamy, że na terenie lasów zakazane jest używanie otwartego ognia, to jest palenia papierosów, ognisk, użytkowania grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dodatkowo zagrożeniem jest wypalanie łąk.
       W związku z powyższym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w czasie pobytu w lasach i na terenach do nich przyległych. W przypadku zauważenia ognia w lesie, należy natychmiast taką informację przekazać na telefon alarmowy 112.
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Informacja z realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa publicznego w Gorzowie Wlkp. w okresie 01.01 - 31.12.2018 r.

       W dniu 27 marca 2019 roku odbyła się Sesja Rady Miasta, na której radni miejscy przyjęli  Informację z realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa publicznego w Gorzowie Wielkopolskim w okresie 01.01 – 31.12.2018 roku. Podczas sesji obecni byli przedstawiciele wszystkich służb, inspekcji i straży wchodzących w skład powiatowej administracji zespolonej. Przyjęcie Informacji przez Radę Miasta poprzedzone było omówieniem zadań realizowanych przez wszystkie podmioty odpowiedzialne za szeroko pojęte bezpieczeństwo miasta w roku ubiegłym podczas posiedzenia komisji spraw społecznych, na której powyższy dokument został przyjęty jednogłośnie.
 
       Z treścią Informacji można zapoznać się tutaj.
 
Ryszard Stefaniak, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 

Dostęp do informacji o aktualnej sytuacji radiacyjnej

       Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego informuje, że na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki istnieje możliwość zapoznania się z komunikatami o stanie aktualnej sytuacji radiacyjnej na terenie kraju (dostęp tutaj), gdzie można odczytać pomiary dawki promieniowania gamma.
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 
 
 
1 2 3 4