Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Rowerowa Stolica Polski 2020
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaStrona główna...Aktualności
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Szkolenie obronne 2020

W dniu 18 września 2020 roku Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizował coroczne szkolenie obronne dla kadry kierowniczej Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, członków Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicieli miejskich spółek.
 
Tegoroczne szkolenie miało charakter praktyczny i obejmowało swoją tematyką szkolenie strzeleckie z wykorzystaniem różnego rodzaju broni oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zwieńczeniem szkolenia była wojskowa grochówka oraz wspólne zdjęcie jego uczestników.
 
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Informacja z realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa publicznego w Gorzowie Wlkp. w roku 2019.

W dniu 17 kwietnia 2020 roku, odbyła się Sesja Rady Miasta, która z uwagi na trwające zagrożenie koronawirusem, przeprowadzona była z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania). Na sesji radni miejscy przyjęli  Informację z realizacji zadań w zakresie bezpieczeństwa publicznego w Gorzowie Wielkopolskim w okresie 01.01 – 31.12.2019 roku.
 
Przyjęcie Informacji przez Radę Miasta poprzedzone było omówieniem zadań realizowanych przez wszystkie podmioty odpowiedzialne za szeroko pojęte bezpieczeństwo Miasta w roku ubiegłym, podczas posiedzenia w zdalnym trybie obradowania Komisji Spraw Społecznych.
 
Z treścią Informacji można zapoznać się tutaj.
 
Ryszard Stefaniak, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Kolejne kroki w walce z koronawirusem

Jak podaje serwis Rzeczypospolitej Polskiej, rząd RP od 1 kwietnia do odwołania wprowadził kolejne kroki w walce z koronawirusem. Więcej informacji - tutaj
 
Iwona Młynarczyk, wydział Bezpieczestwa i Zarządzania Kryzysowego

Koronawirus - informacje i zalecenia

Zapraszamy do korzystania z oficjalnej strony rządu RP, gdzie na bieżąco zamieszczane są aktualne informacje i zalecenie dotyczące koronawirusa.
Link tutaj
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby zarówno u zwierząt jak i ludzi. Niektóre koronawirusy powodują infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, takie jak zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Ostatnio odkryty koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę pod nazwą COVID-19.
 
Najczęstsze objawy to: gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektóre osoby mogą odczuwać bóle mięśni, mieć katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zarażają się, ale nie rozwijają żadnych objawów i nie czują się źle. Większość osób (ok. 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalnego leczenia. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób i u tych osób może dochodzić do znacznych problemów z oddychaniem. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych.

 
Na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, cierpiące także z powodu innych chorób, głównie przewlekłych.
 
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłaś/byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i obserwujesz u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
 • powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (tutaj adresy) lub
 • zgłoś się osobiście do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.
 
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Choroba może rozprzestrzeniać się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze, należy więc przebywać w odległości większej niż 1 metr od zarażonej osoby. Ponadto kropelki lądują na powierzchniach i przedmiotach wokół zakażonej osoby, więc do zarażenia może dojść poprzez dotykanie tych przedmiotów, a następnie dotykanie oczu, nosa lub ust.
 
Jak się zabezpieczyć?
 • Często myj ręce, używając mydła i wody lub płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%),
 • gdy kaszlesz lub kichasz, zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, następnie od razu wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce,
 • zachowaj odległość (co najmniej metr) od innych ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę,
 • unikaj dotykania oczu, nosa i ust,
 • jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu zasięgnij pomocy medycznej,
 • bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi COVID-19.
Telefoniczna Informacja Pacjenta NFZ – tu przez całą dobę i bezpłatnie uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem –  800 – 190 – 590.
 
Najbardziej aktualne informacje i ważne komunikaty na temat nowego koronawirusa znajdziesz na stronach:
 • Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
 • Główny Inspektorat Sanitarny: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019
 
Dariusz Wieczorek
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Archiwum UM

Sam też możesz zadbać o własne bezpieczeństwo

Jak pokazują nam co rusz wydarzenia ze świata, w sposób cykliczny dochodzi do różnego rodzaju ataków terrorystycznych. Jako społeczeństwo musimy mieć świadomość tych zagrożeń oraz posiadać podstawowe informacje, jak się w takich wypadkach zachować. Wychodząc naprzeciw, Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęło kampanię społeczną 4U!. W ramach tej kampanii przygotowano film i cztery animacje edukacyjne, w których zaprezentowano procedurę 4U! – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! Udaremnij atak! Procedura prezentuje zalecany sposób zachowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego. Kampania 4U! jest dostępna na stronie internetowej: www.4u.tpcoe.gov.pl
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z powyższym materiałem.
 
Dariusz Pieczyński, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Stefania dla maluchów

Gorzowscy policjanci i strażacy będą wręczać najmłodszym uczestnikom wypadków i innych zdarzeń losowych pluszowe nosorożce - Stefanie
 
 
Maskotki znajdą się na wyposażeniu wozów bojowych Straży Pożarnej oraz w radiowozach policyjnych. Policjanci i strażacy, którzy pierwsi dojadą na miejsca zdarzeń, będą wręczać „Stefanie”
najmłodszym ich uczestnikom.
 
 
Wykorzystanie pluszaków podczas interwencji służb to sprawdzony sposób na zmniejszenie traumy u najmłodszych uczestników zdarzeń kryzysowych. – Mamy liczne opinie psychologów, że to działa. Stąd pomysł, aby funkcjonowało i w Gorzowie - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Jarosław Żółtowski.
 
Maskotki dla służb, w imieniu Prezydenta Miasta, przekazał dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego podczas grudniowego posiedzenia Miejskiej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
 
Gorzowscy policjanci otrzymali od Miasta także dwa urządzenia mobilne do pomiaru stanu trzeźwości (Alcoblow), a strażacy 60 zestawów opasek służących do klasyfikacji poszkodowanych podczas zdarzeń z udziałem wielu osób.
 
W imieniu policjantów sprzęt oraz maskotki odebrał nadkomisarz Krzysztof Kubryń - zastępca komendanta miejskiego Policji, a wsparcie dla strażaków dyrektor Żółtowski przekazał na ręce młodszego brygadiera Krystiana Koseli - zastępcy komendanta miejskiego PSP.
 
Miejska Komisja Bezpieczeństwa i Porządku to organ powołany przez Prezydenta Miasta, której zadaniem jest m.in. ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz opiniowanie miejskich służb, inspekcji i straży z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa.
Na posiedzenia komisji zapraszani są goście, których działalność merytoryczna jest związana z zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. W grudniowym spotkaniu takimi gośćmi byli: dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Beata Kulczycka, dyrektor miejskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego Agnieszka Kuźba oraz radni Paulina Szymotowicz i Albert Madej.
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Marta Liberkowska

ASF w naszym województwie

       W związku ze stwierdzeniem pierwszego przypadku ASF u padłego dzika znalezionego na terenie województwa lubuskiego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wlkp. informuje o konieczności zintensyfikowania działań w zakresie bioasekuracji gospodarstw oraz bezwzględne przestrzeganie wymagań, nakazów i zakazów ujętych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2019 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290 z późn. zm.)
 
      Zagrożenie wirusem ASF stało się bardzo realne. Ryzyko przedostania się wirusa na teren powiatu gorzowskiego jest bardzo duże, biorąc pod uwagę lesistość terenu.
 
     Prosimy wszystkich hodowców świń  o poważne podejście do zagrożenia poprzez wypełnienie obowiązków i przestrzeganie podstawowych zasad, których celem jest utworzenie barier przed wniknięciem wirusa w swoich gospodarstwach.
 
     Równocześnie przypominamy, że przestrzeganie zasad bioasekuracji wymienionych w przytoczonym Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń jest warunkiem koniecznym do uzyskania odszkodowania w razie strat związanych z chorobą w gospodarstwie.
Znalezione obrazy dla zapytania uwaga asf
PODSTAWOWE ZASADY BIOASEKURACJI:
 
- bezwzględne przestrzeganie by świnie wprowadzane do gospodarstwa zaopatrzone były w świadectwo zdrowia,
- bezwzględne przestrzeganie zakazu karmienia świń odpadami gastronomicznymi lub materiałem paszowym zawierającym te odpady – jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę bardzo dużą przeżywalność wirusa w mięsie surowym, wędzonym lub poddanym niedokładnej obróbce cieplnej,
- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt wolnożyjących i domowych,
- utrzymywanie świń w odrębnych pomieszczeniach,
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach do pomieszczeń gdzie utrzymywane są świnie i trwała dbałość o skuteczne ich nasączanie środkiem dezynfekcyjnym,
- zapewnienie odrębnej odzieży i obuwia dla osób obsługujących zwierzęta tylko do pracy przy tych zwierzętach,
- zapewnienie możliwości umycia i dezynfekcji rąk przed i po pracy przy zwierzętach (umywalka, woda, mydło, ręcznik, środek dezynfekcyjny),
- mycie i odkażanie sprzętu i narzędzi (możliwość umycia  narzędzi, odpowiedni zapas środków odkażających działających na wirusa ASF w gospodarstwie oraz urządzeń umożliwiających ich stosowanie – opryskiwacze),
- rejestrowanie wejść do pomieszczeń inwentarskich oraz wjazdu środków transportu przywożących zwierzęta, paszę czy materiały uboczne „padlinę”,
- prowadzenie i aktualizowanie rejestru trzody utrzymywanej w gospodarstwie z podziałem na grupy wiekowe,
Przestrzegania bezwzględnego zakazu pracy przy zwierzętach przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniach na zwierzęta łowne lub odłowie tych zwierząt,
- przestrzeganie wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa zwłok dzików, tusz dzików lub innych trofeów myśliwskich oraz przedmiotów, które mogły być skażone wirusem ASF,
- przestrzeganie stosowania zielonki, ziarna oraz słomy w gospodarstwie pochodzących z obszarów objętych ograniczeniami lub obszaru zagrożenia,
- nie wprowadzać osób postronnych do obiektów, w których utrzymywane są świnie,
- zabezpieczyć chlewnie przed osobami nieupoważnionymi i na drzwiach do tych pomieszczeń umieścić informację „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.
      Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń  (Dz. U. z 2018 r. poz. 290 z późn. zm.) dostępne jest tutaj.
 
     Odsyłamy Państwa również, do zapoznania się z materiałem zamieszczonym na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, link tutaj
 
Renata Jurkowska
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Szkolenie obronne 2019

       W dniach 11 – 13 września 2019 roku Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizował szkolenie obronne dla kadry kierowniczej Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., członków Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicieli miejskich spółek.
       Podstawowym celem zajęć było przybliżenie tematyki związanej z przygotowaniem służb, inspekcji, straży oraz jednostek administracji publicznej do działań w podwyższonych stanach gotowości obronnej państwa a tematyka obejmowała między innymi:  
 • zabezpieczenie obiektów infrastruktury krytycznej,
 • zasady działania organów władzy publicznej w stanach nadzwyczajnych,
 • współdziałanie Sił Zbrojnych RP z administracją cywilną,
 • struktury zarządzania kryzysowego a system obronny państwa,
 • plan operacyjny funkcjonowania Miasta w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny,
 • organizację ochrony informacji niejawnych.
       Oprócz tematyki obronnej poruszone zostały także tematy dotyczące bezpieczeństwa obiektów administracji publicznej w tym bezpieczeństwa antyterrorystycznego oraz oceny i szacowania ryzyka, którą to przybliżył specjalizujący się w powyższej tematyce wykładowca Pan mjr rez. dr inż. Jarosław Stelmach z firmy „Safety Project”.

Ryszard Stefaniak, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Cztery dni tropikalnych upałów

      W najbliższych dniach (26 – 29 sierpnia) we wszystkich powiatach województwa lubuskiego będzie utrzymywała się bardzo wysoka temperatura powietrza.
      Temperatura maksymalna w dzień od 31 do 33° C, a temperatura minimalna w nocy od 18 do 20° C - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
     Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza przez niemal tydzień może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także wywołać zagrożenie pożarowe w lasach – ostrzega, równocześnie z komunikatem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Komunikat tutaj.
 
Iwona Młynarczyk, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
1 2 3 4