Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Gorzowska Rada Seniorów

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów

Zalecenia Głownego Inspektora Sanitarnego dla seniorów:
 
Należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
 
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
 
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
 
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
 
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
 
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
 
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
 
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
 

Karta Bezpieczeństwa Seniora

Z inicjatywy Gorzowskiej Rady Seniorów przygotowano 10 tysięcy sztuk kart, które w razie wypadku mogą ułatwić pracę ratownikom, a posiadaczowi uratować życie. Szczególnie, gdy osoba jest nieprzytomna i nie ma z nią kontaktu.
Dlatego warto mieć przy sobie kartę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia posiadacza.
Jest ona rozmiarów dowodu osobistego i zmieści się w portfelu.
Na karcie oprócz miejsca na dane posiadacza (imię, nazwisko, grupa krwi) są pola przeznaczone do wpisania dodatkowych informacji, jak alergie i choroby przewlekłe. Natomiast na odwrocie są miejsca na wpisanie numerów kontaktowych do najbliższych osób, które należy powiadomić w razie wypadku.
Karty można otrzymać bezpłatnie w Sali Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Sikorskiego 3-4, na stanowisku 11 i 12 lub w Wydziale Spraw Społecznych, ul. Teatralna 26, pok. nr 6.
 

Wesołych Świąt!

II Gorzowski Tydzień Seniora

Zapraszamy wszystkich seniorów do udziału w obchodach II Gorzowskiego Tygodnia Seniora, w dniach 7-12 października 2019 roku.
Dla najstarszych mieszkańców naszego miasta przygotowano wydarzenia kulturalne, wykłady, zajęcia sportowo - rekreacyjne, porady i  warsztaty.
Gorzowska Rada Seniorów zaprasza we wtorek 8 października na organizowany przez siebie Rajd Rowerowy do Santoka.
Start z Kwadratu o godz. 10.00, a meta w Santoku na nadwarciańskiej promenadzie.
Trasa w większości będzie prowadziła ścieżkami rowerowymi. Na miejscu możliwe ognisko i  pieczenie kiełbasek z własnego plecaka.
Rajd nie wymaga żadnych opłat, a jedynie sprawnego roweru, kasku i dobrego humoru. Partnerzy wydarzenia to Nadleścnictwo Kłodawa i Gmina Santok.
 
Szczegółowy harmonogram obchodów znajduje się poniżej.
 

Załączniki

  • 06-06-2019

Drugie Gorzowskie Prezentacje Seniorów 2019

Gorzowska Rada Seniorów serdecznie zaprasza na "Drugie Gorzowskie Prezentacje Seniorów 2019", które odbędą się w sobotę 15 czerwca. Wydarzenie rozpocznie sie o godz. 12.00 przemarszem Kolorowego Korowodu Seniorów spod Galerii Handlowej Nova Park na Bulwar Wschodni, gdzie będzie znajdowała się scena. Następnie zaprezentują się zespoły seniorskie z Gorzowa Wielkopolskiego i okolic. Imprezę zakończy potańcówka dla seniorów w konwencji lat 60 i 70-tych, przy akompaniamencie Kapeli Retro i zespołu Clex Band.
Serdecznie zapraszamy seniorów i ich rodziny!
 
 
 

"Drugie śniadanie seniorów na trawie"

Rowerowe drugie śniadanie na trawie wystartowała Pani Radna Anna Kozak. Peleton pomknął do Witnicy. Na miejscu pan Czarnecki oprowadził seniorów między innymi po parku z historycznymi znakami drogowymi.
Nadleśnictwo Bogdaniec udostępniło wiatę edukacyjną w Witnicy. Dziękujemy ludziom dobrej woli za bezinteresowne uprzyjemnienie czasu seniorom z Gorzowa Wielkopolskiego.
Pasjonatów jazd rowerem zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach, o których będziemy informować na bieżąco.
Andrzej Jakubaszek
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Gorzowska Rada Seniorów serdecznie zaprasza w sobotę 1 czerwca 2019 r. na kolejne rowerowe "drugie śniadanie seniorów na trawie".
Tym razem trasa wiedzie do Witnicy - wiaty edukacyjnej Nadleśnictwa Bogdaniec.
Uczestnicy imprezy własnymi rowerami przejadą trasę lasami, polami i ścieżkami rowerowymi. Tempo przejazdu będzie spacerowe, aby nikt nie miał problemu z dojazdem.
Na miejscu przewidziano drugie śniadanie na trawie (prowiant własny, może być „podzielny”).
Zbiórka chętnych seniorów wraz z rodzinami o godzinie 9.30, na parkingu przed salonem Agata Meble przy ul.Szczecińskiej. Powrót zaplanowano około godziny 16.00.
Warto spędzić wspólnie i aktywnie czas w malowniczej scenerii. 
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy z organizatorem: Andrzej Jakubaszek, tel. 693 630 393, e-mail: andrzej_jakubaszek@wp.pl
 
Wyjazd nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Spotkanie Gorzowskiej Rady Seniorów z przedstawicielami organizacji i podmiotów działających na rzecz seniorów.

27 maja w Sali Herbowej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gorzowską Radę Seniorów, na które zaproszeni zostali przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji oraz organizacji i podmiotów działających na rzecz seniorów w Gorzowie Wielkopolskim.
Zebranych powitała Przewodnicząca Rady Jolanta Szeliga – Bujak, która przedstawiła prezydium i obecnych członków GRS oraz przekazała głos Marii Litwiniec, która zaprezentowała dotychczasowe działania Rady oraz plany na najbliższy rok.
Następnie głos oddano zaproszonym gościom, którzy mogli opowiedzieć w kilku słowach o swoich organizacjach, podejmowanych działaniach na rzecz seniorów oraz problemach z jakimi się w trakcie swojej pracy spotykają.
Jolanta Szeliga – Bujak zaprosiła zebranych do udziału w „Drugich Gorzowskich Prezentacjach Seniorów 2019”, które odbędą się 15 czerwca podczas obchodów Dni Gorzowa. Jej wypowiedzi zilustrowały wyświetlane na rzutniku zdjęcia z ubiegłorocznych prezentacji.
Podczas spotkania zainicjowano dialog na temat sytuacji seniorów w naszym mieście, wskazano szereg problemów z jakimi spotykają się zarówno seniorzy, jaki i pomagające im podmioty oraz organizacje. Zebrani podkreślali chęć podjęcia wzajemnej współpracy, wymiany doświadczeń i informowania o podejmowanych inicjatywach.
 
 

Rowerowe drugie śniadanie seniorów

Gorzowska Rada Seniorów serdecznie zaprasza na rowerowe drugie śniadanie seniorów na trawie, nad jeziorem Marwicko, które odbędzie się 11 maja 2019 r. (sobota).
Zbiórka przed salonem rowerowym "Mistrzowskie Rowery" przy ul. Wyszyńskiego 145 o godzinie 9.30. Starterem honorowym będzie mistrz świata Lech Piasecki.
Uczestnicy imprezy własnymi rowerami przejadą trasą przez Kłodawę i Santocko na nowo urządzoną i bogato zagospodarowaną plażę w gminie Lubiszyn. Tempo przejazdu będzie spacerowe, aby nikt nie miał problemu z dojazdem nad malownicze jezioro. Na miejscu przewidziano drugie śniadanie na trawie (prowiant własny, może być „podzielny”).
Powrót zaplanowano około godziny 16.00. Warto spędzić wspólnie i aktywnie czas w malowniczej scenerii. Wyjazd nie wiąże się z żadnymi kosztami.
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy z organizatorem:
Andrzej Jakubaszek - tel. 693 630 393, e-mail: andrzej_jakubaszek@wp.pl
 
 
 

Wizyta seniorów z Dziwnowa

W niedzielę 31 marca 2019 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gorzowską Radę Seniorów, w którym uczestniczyli przedstawiciele Urzędów Miasta Dziwnowa i Gorzowa Wielkopolskiego oraz organizacji seniorskich z obu miast.
Gorzowska Rada Seniorów w 2018 roku zapoczątkowała współpracę z seniorami z Dziwnowa, nawiązując do „Porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Dziwnów a Miastem Gorzowem Wielkopolskim, podpisanego 13.09.2014 roku w Gorzowie Wielkopolskim.
Podczas niedzielnego spotkania, które poprowadziła Przewodnicząca GRS Jolanta Szeliga - Bujak, głos zabrali zaproszeni goście, a członek Rady Seniorów Władysław Żelazowski opisał zebranym dotychczasowe działania rady oraz plany na 2019 rok.
Przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Dziwnowa i Gorzowa Wielkopolskiego, oddziałów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Stowarzyszenia „Nasz Dziwnów”  przybliżyli  działania ich organizacji, pochwalili się osiągnięciami i najbliższymi planami.
Seniorzy  z  obu miast ustalili, że będą wzajemnie informować się o planowanych imprezach kulturalnych, wymieniać doświadczeniami,  w miarę możliwości spotykać i uczestniczyć w  różnych seniorskich wydarzeniach i wyjazdach.

Posiedzenie Gorzowskiej Rady Seniorów.

26 lutego 2019 r. w budynku Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. obradowała Gorzowska Rada Seniorów. Gośćmi  Rady byli – wiceprzewodniczący Lubuskiej Społecznej Rady Seniorów Edward Korban, dyrektor Muzeum Lubuskiego dr Ewa Pawlak oraz dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Eliza Rudnicka.
Rada podsumowała swoje działania w roku 2018. Krytycznie oceniono brak konkretnych efektów dotyczących otwarcia w naszym mieście poradni geriatrycznej i specjalistycznego oddziału w szpitalu, a Pan Edward Korban udzielił wyczerpujących informacji o przyczynach braku rozwiązania tego istotnego nie tylko dla gorzowian problemu.
Zebrani omówili także planowane działania w ramach podpisanego w 2014 roku „Porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Dziwnów a Miastem Gorzów Wielkopolski”. Postanowiono kontynuować współpracę na rzecz seniorów z Gorzowa Wielkopolskiego i Dziwnowa. Rada przystąpiła również do  opracowania  planu działań  w  2019 roku.
Dwie doskonałe wiadomości to propozycja Pani Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w sprawie udostępnienia wyposażonego pomieszczenia  biurowego, w budynku Wydziału Spraw Społecznych przy ul. Teatralnej 26, na potrzeby funkcjonowania Rady Seniorów oraz propozycja Pani Dyrektor Muzeum Lubuskiego umożliwiająca  korzystanie członkom rady nie tylko z sali w willi przy ul. Warszawskiej 35, ale również w Spichlerzu przy ul. Fabrycznej 1.
 
Andrzej Jakubaszek
Wiceprzewodniczący GRS
1 2 3 4 5