Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP

Jesteś tutaj:

Strona głównaOBCHODY 760-lecia
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

OBCHODY 760-lecia

760-lecie miasta: Honorowi obywatele Gorzowa

W ramach obchodów 760-lecia miasta w styczniowym numerze Gorzowskich Wiadomości Samorządowych rozpoczęliśmy cykl „Honorowi obywatele Gorzowa”. Jako pierwsi zostali przedstawieni Florian Kroenke i Zenon Bauer, którzy budowali zręby polskiej administracji w Gorzowie. W tym numerze przybliżamy sylwetki tych, którzy jako wybitne postaci zostali Honorowymi Obywatelami Gorzowa w 2007 roku – roku obchodów 750-lecia miasta.
czytaj dalej

Zbieramy pamiątki powojennego Gorzowa

W lipcu 2017 roku Gorzów będzie świętował swoje 760. urodziny. Od 1945 roku jego historię piszą polscy mieszkańcy, którzy przybyli tutaj z różnych regionów kraju. Zbliżająca się rocznica stanowi więc doskonałą okazję do zebrania pamiątek, wspomnień i innych materiałów dokumentujących minione siedemdziesiąt lat.
 
Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Zbigniewa Herberta zwraca się do swoich czytelników i mieszkańców z apelem o użyczenie lub przekazanie bibliotece swoich dokumentów, zdjęć, wspomnień, a także innych materiałów (np. kapsli, etykiet, ulotek, broszur itp.) związanych z historią Gorzowa.
czytaj dalej

Projekt 760 na start!

2 marca w gorzowskich szkołach podstawowych startuje Projekt 760. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, to jedna z propozycji w ramach 760-lecia Gorzowa. W czwartek, 2 marca zajęcia w Szkole Podstawowej nr 9 rozpoczną się o godz. 14.00.
 
Od 2 marca w szesnastu gorzowskich szkołach podstawowych kilkuset uczniów klas I-III zostanie zaangażowanych w tworzenie tekstów i muzyki do piosenek z okazji 760-lecia miasta. Tematem przewodnim będzie ich spojrzenie na swoje miasto i na osiedle, czy dzielnicę, w której mieszkają. W sumie powstanie szesnaście piosenek o Gorzowie.
czytaj dalej

Mamy logo 760-lecia Miasta

Zgodnie z zapowiedzią zwyciężył projekt, który otrzymał największą liczbę „polubień” na portalu społecznościowym Facebook. Jego autorem jest grafik i designer z firmy reklamowej Plajers - Michał Zawadzki. Michał jest również jednym z pomysłodawców i współtwórcą muralu "Kasety" (wspólnie z Marcinem Czyżewskim i Leszkiem Michtą).
 
Zwycięskie logo będzie się pojawiało przy okazji wszystkich imprez o charakterze jubileuszowym w Gorzowie do końca 2017 roku.
czytaj dalej

Obchody Dnia Pamięci i Pojednania 2017

Od 11 lat dawni i obecni mieszkańcy miasta spotykają się 30 stycznia na placu Grunwaldzkim by uroczyście uderzyć w Dzwon Pokoju. Składane były również wiązanki kwiatów przez oficjalne delegacje przedstawicieli z Niemiec i Gorzowa w Lapidarium w parku Kopernika, na Cmentarzu Wojskowym, przy ul. Walczaka i na Cmentarzu Komunalnym, przy ul. Żwirowej. Dalsza część obchodów Dnia Pamięci i Pojednania miała miejsce w Filharmonii Gorzowskiej i w Zespole Szkół Gastronomicznych. Galerię zdjęć ze wszystkich uroczystości można oglądać tutaj.
 
Dzień wcześniej, 29 stycznia odbyła się inauguracja obchodów 760-lecia miasta pt. „Historia w Łaźni 2”, której relacje można przeczytać tutaj.
czytaj dalej

760-lecia miasta i „Historia w Łaźni 2”

Od 1995 roku zapisany w kalendarzu świąt miejskich jako Dzień Pamięci i Pojednania przypada na 30 stycznia. Jest to ważny dzień w historii naszego miasta. Święto przypomina o opuszczeniu miasta przez Niemców i początkach osiedlania się polskich mieszkańców, ale przede wszystkim jest wyrazem pokoju i przyjaźni między narodami polskim i niemieckim.​
 
W tym roku zaczeliśmy świętować dzień wcześniej. W niedzielę, 29 stycznia odbyło się spotkanie pn. „Historia w Łaźni 2”. Słowo o historii wygłosił Robert Piotrowski, gorzowski regionalista, autor wielu publikacji o mieście, inicjator Domu Historii Miasta. Spotkanie odbyło się w budynku dawnej Łaźni Miejskiej.
czytaj dalej

760-lecie miasta: Honorowi obywatele Gorzowa

W ramach obchodów 760-lecia miasta rozpoczęliśmy nowy cykl w Gorzowskich Wiadomościach Samorządowych. Będziemy w nim przybliżać sylwetki najbardziej zasłużonych dla miasta osób w powojennej jego historii, czyli honorowych obywateli Gorzowa. Jako pierwszych na łamach czasopisma przedstawiliśmy tych, którzy budowali zręby polskiej administracji – Floriana Kroenke i Zenona Bauera.
 
Florian Kroenke
 
Urodził się 23 kwietnia 1909 roku w Tarnowie Pałuckim koło Wągrowca. W 1933 roku ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jeszcze przed wojną organizował administrację skarbową w Wielkopolsce. W czasie wojny prowadził w Łowiczu warsztat elektrotechniczny, a potem pracował w Wągrowcu jako księgowy oraz urzędnik w Starostwie Powiatowym. Działał w stowarzyszeniu Ojczyzna i zbierał informacje o Landsbergu, przygotowując się do przejęcia po wojnie władzy w tym mieście. Dzięki kontaktom wągrowieckiej konspiracji z przedstawicielem firmy gorzowskiej, pozyskiwał  materiały  i  dane dotyczące  miasta i znajdujących się tam fabryk.
czytaj dalej

Rodziny, które wywarły wpływ…

W 2015 roku, z okazji 20-lecia obchodów Dnia Pamięci i Pojednania, zorganizowaliśmy konkurs, w którym przybliżyliśmy sylwetki czterech landsberskich rodzin.
 
Czytelnicy mieli wówczas okazję zapoznać się z dziejami rodzin: Jaehne’ów, Lehmann’ów, Schroeder’ów i Paucksch’ów, a przy okazji wziąć udział w konkursie.
 
Przypominamy historie tych wyjątkowych rodów w trzech artykułach, które znajdziecie poniższych w interaktywnych linkach:
czytaj dalej

Pamięć i Pojednanie z „Historią w Łaźni”

Przed nami 30 stycznia – ważny dzień w historii naszego miasta. Od 1995 roku zapisany w kalendarzu świąt miejskich jako Dzień Pamięci i Pojednania. Święto przypomina o opuszczeniu miasta przez Niemców i początkach osiedlania się polskich mieszkańców, ale przede wszystkim jest wyrazem pokoju i przyjaźni między narodami polskim i niemieckim.​
 
W tym roku zaczniemy świętować dzień wcześniej. 29 stycznia zapraszamy gorzowian na spotkanie pn. „Historia w Łaźni 2”. To wydarzenie popularyzujące polsko-niemiecką historię miasta. Słowo o historii wygłosi Robert Piotrowski, gorzowski regionalista, autor wielu publikacji o mieście, inicjator Domu Historii Miasta.
czytaj dalej

Landsberskie rody – Paucksch’owie

W ramach obchodów Dnia Pamięci i Pojednania przybliżamy sylwetki landsberskich rodzin. Zapraszamy do zapoznania się z dziejami rodziny Schroederów​. Przypominamy historie wyjątkowych rodów w trzech artykułach. Pierwszy z nich o rodach Jaehne’ów i Lehmann’ów można przeczytać tutaj, drugi z dziejami rodziny Schroederów jest tutaj, a trzeci prezentujemy poniżej.
 
​Genialny kaletnik
 
Johann Gotlieb Hermann Paucksch pochodził z rodziny rzemieślniczej i sam zdobył podobne wykształcenie w zawodzie kaletnika. Jego mistrz Kolitz wpisał na świadectwie swego ucznia „…i jest prawdziwym geniuszem”. Na tym jednak Paucksch nie zakończył swojego przygotowania do zawodu. Dla młodego Hermanna to był dopiero początek.
czytaj dalej
1 2