Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Rowerowa Stolica Polski 2020
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Wieloletni Plan Inwestycyjny 2016-2023

Nowe autobusy w Gorzowie

Komfortowe, dynamiczne, nowoczesne - słowem, takie, na jakie Gorzowianie czekają.  5 spośród 15 nowych autobusów przyjechało już do Gorzowa. Jeden z nich poprowadził osobiście prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.
 
Pierwsze autobusy przyjechały do Gorzowa w południe i na jazdę próbną z prezydentem Jackiem Wójcickim za kierownicą, zabrały chętnych mieszkańców i dziennikarzy. Trasa prowadziła m.in ulicami Jagiełły, Asnyka, Konstytucji 3 Maja, Marcinkowskiego, Staszica, Fredry, Słowiańską, Kosynierów Gdyńskich i dalej aż do Starego Rynku.

Prezentacja na Starym Rynku

Tam 5 fabrycznie nowych autobusów, zanim wyjadą na gorzowskie ulice, przez ponad godzinę mogli oglądać mieszkańcy. Pojazdy robiły duże wrażenie. –​ Ładne, czyste i pachnące – mówili gorzowianie, którzy mieli okazję przejechać się nowym autobusem lub obejrzeć pojazd dokładnie. – To wielka sprawa dla miasta, dzięki tym 15. nowym pojazdom uda się poprawić stan taboru, wymienić najstarsze autobusy i przede wszystkim wpłynąć na komfort podróżowania Gorzowaian, a na tym najbardziej mi zależy – podkreślał Jacek Wójcicki.
 
 
Zmiany na lepsze
 
Obecnie gorzowski tabor to 72 autobusy. Wszystkie to pojazdy niskopodłogowe. Średni wiek autobusów na dzień 1 stycznia 2017 r. wynosi 11,5 lat. MZK jest w trakcie wymiany taboru i zakup nowych 15 MAN’s Lion City wpisuje się w ten proces. Dostawa autobusów realizowana jest w formie leasingu finansowego 15 sztuk fabrycznie nowych autobusów miejskich niskopodłogowych klasy maxi o długości w przedziale 11,5 – 12 m. W postępowaniu przetargowym złożona została jedna oferta przez mLeasing Sp. z o.o.
 
 
Zgodnie z umową cena netto jednego autobusu zawierająca koszty leasingu na okres 6 lat to 987 285,08 PLN netto, a całkowita wartość umowy, czyli 15 sztuk autobusów to kwota 14 809 291,20 PLN netto. Umowa na dostawę autobusów została podpisana dnia 6 września 2016 r. w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o.
 
 
Autobusy MAN Lion’s City, charakteryzują się następującymi elementami wyposażenia:
 
 
- autobusy całkowicie niskopodłogowy (wyposażony w rampę dla wózków),
- autobus klasy MAXI o długości 12 metrów,
- autobus 3-drzwiowy,
- autobusy spełniające normę emisji spalin EURO 6,
- autobusy będą wyposażone w silnik o mocy 235 kW (319 KM),
- komora silnika będzie wyposażona w automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru,
- autobusy wyposażone będą w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz stanowiska pracy kierowcy,
- autobusy wyposażone będą w system informacji pasażerskiej wizualnej oraz głosowej,
- w przestrzeni pasażerskiej znajdzie się jedno dwuportowe gniazdo USB dające możliwość ładowania telefonów oraz innych urządzeń przenośnych,
- autobusy wyposażone będą w dodatkowe udogodnienia dla osób słabo widzących bądź niewidomych,
- autobusy wyposażone będą w system monitoringu wizyjnego, na który będą składały się trzy kamery wewnętrzne oraz trzy kamery zewnętrzne.
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
​Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją