Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Targi-edu
sliczna_jestes_laleczko
760-lecie
rewitalizacja
tania dzialka
Bach_24-02-FG
Budżet 2018
Zawodowcy

Jesteś tutaj:

Strona głównaMiasto...Aktualności
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Aktualności

Bezpieczne ferie w mieście

Strażnicy Miejscy jeszcze bardziej czujni i aktywni podczas ferii zimowych. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zwiększyli ilość patroli w okolicach kanału Ulgi i stawów znajdujących się na terenie Gorzowa. Wszystko po to, by uniknąć sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.
 
Przypominamy. Przebywanie na lodzie jest bardzo niebezpieczne! Niesie ze sobą duże ryzyko utonięcia. Często to chwila, ułamek sekundy…
Miejsca szczególnie niebezpieczne
Miejsca szczególnie niebezpieczne to: ujścia rzek, kanałów, ścieków, stawy, pomosty oraz miejsca, gdzie występują rysy i pęknięcia lodu. Zabawa w takich miejscach jest szczególnie niebezpieczna i niewskazana. ​
 
"Bezpieczne ferie", są tematem spotkań strażników miejskich z dziećmi i młodzieżą. Są one organizowane w świetlicach Caritasu. Dyskusje dotyczą też m.in. zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym po zmroku.
Więcej o programie zajęć i wielu innych atrakcjach przygotowanych na ferie można się dowiedzieć tutaj.
 
Życzymy bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii.
 
 
Andrzej Jasiński
Straż Miejska
 
​Fot. archiwum Straży Miejskiej

Strażnicy z przedszkolakami o bezpieczeństwie.

W dniu 24 listopada 2016 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp. odbył się konkurs dla dzieci w ramach programu ,,Bezpieczny przedszkolak”. W konkursie wzięło udział 27 przedszkoli z terenu miasta. Strażnicy Miejscy brali udział w przygotowaniu przedszkolaków w ramach programu, organizując spotkania profilaktyczno-edukacyjne, w których wzięło udział 520 dzieci. Spotkania miały na celu przypomnienie i utrwalenie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa m. in.: zasad postępowania z psami w przypadku ataku agresywnego zwierzęcia, zachowań w przypadku kontaktu z obcymi osobami, przepisów w ruchu pieszym i rowerzystów. Podczas spotkań dzieci wykazały się duża wiedzą na temat obowiązku prowadzenia psów na smyczy na terenie miasta oraz o obowiązku sprzątaniu po swoich pupilach.
Jednocześnie przypominamy wszystkim właścicielom psów o:
- obowiązku wyprowadzania psa na smyczy,
- zapewnieniu stałego nadzoru nad zwierzętami,
- obowiązku usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta,
- stosowaniu zabezpieczeń uniemożliwiającym samowolne wydostanie się zwierzęcia poza pomieszczenia lub teren nieruchomości.
Ponadto prosimy wszystkich rodziców o przypomnienie dzieciom o kilku podstawowych zasadach ograniczonego zaufania wobec obcych i wyczulaniu ich uwagi na zaczepianie przez obce osoby:
„1. Do szkoły idź zawsze główną drogą. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne, którymi chodzi mało osób.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy bądź innych rzeczy
6. Nie ufaj obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania czy zaprzyjaźnionej grupy osób.
7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.”
 
Andrzej Jasiński
 
 

STRAŻNICY MIEJSCY ZAPOBIEGNĄ KRADZIEŻOM NA CMENTARZU

Gorzowscy strażnicy miejscy od  24 października będą patrolować  cmentarz przy ulicy Żwirowej. Patrole mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa osób przebywających na cmentarzach. Wiele osób w okresie Dnia Wszystkich Świętych porządkuje groby swoich bliskich. Podczas tych czynności, jak też w czasie podróży środkami komunikacji publicznej należy zachować szczególną ostrożność żeby uchronić się przed ewentualnymi kradzieżami. Szczególnie narażone na utratę są torebki, saszetki, telefony oraz dokumenty pozostawiane na ławkach lub płycie nagrobka.
 
Dlatego przekazujemy kilka rad jak uchronić się przed kieszonkowcami:
 • przechowywać niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach,
 • rzeczy wartościowych i portfela nie nosić w „reklamówkach”,
 • w torebce lub torbie pieniądze, dokumenty i klucze chować w przegródce
z dodatkowym zapięciem,
 • w miejscach o dużym natężeniu ruchu trzymać torebkę lub torbę szczególnie mocno, aby nie zwisała swobodnie i znajdowała się z przodu,
 • nie nosić portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza.
Należy pamiętać, że wybierając się na cmentarz:
 • zabierać tylko to, co będzie nam niezbędne,
 • nie pozostawiać żadnych rzeczy bez nadzoru,
 • takie przedmioty jak portfel, telefon, dokumenty czy też pieniądze należy trzymać
  w wewnętrznych kieszeniach odzieży, nigdy nie na wierzchu.
W przypadku, gdy zauważą Państwo na cmentarzu osoby podejrzanie  zachowujące się prosimy to zgłosić strażnikom patrolującym cmentarz bądź pracownikom cmentarza. Ponadto u strażników będzie można uzyskać informatory dotyczące kursowania autobusów na cmentarz w okresie przed, i w Dniu Wszystkich Świętych.
 

 
 
 

Strażnicy ujęli pijanego kierowcę

     W niedzielę 27 sierpnia w godzinach wieczornych strażnicy  miejscy patrolując okolice Kanału Ulgi spostrzegli jadący samochód osobowy z włączonymi tylko światłami pozycyjnymi. Wyjechał on z drogi gruntowej na ulicą Mazowiecką i zatrzymał się na poboczu.   Funkcjonariusze chcąc ustalić dlaczego auto jechało bez wymaganych przepisami świateł podjęli interwencję.  W czasie rozmowy z mężczyzną wyczuli od niego woń alkoholu, mówił nieskładnie oraz stawał się agresywny. Kiedy strażnicy poprosili telefonicznie o przyjazd patrolu policji w celu przebadania go na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu próbował otworzyć butelkę i napić się piwa.
Kiedy strażnicy zabronili mu spożycia alkoholu próbował ich kopać i uderzać rękoma. Został unieruchomiony przy użyciu chwytów obezwładniających.  
Po przyjeździe policji okazało się, że mężczyzna ma 0,85 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym odpowie przed sądem. Tym bardziej, że w przeszłości był już karany za takie samo przestępstwo. Jako recydywiście grozi mu dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i  kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

Bezpieczny powrót do szkoły

W dniach 18 i 25 sierpnia w godzinach 16.30-18.00 strażnicy miejscy przeprowadzą warsztaty z dziećmi i młodzieżą szkolną dotyczące bezpiecznego powrotu do szkoły. Spotkania odbędą się  w Miasteczkach Ruchu Drogowego: pierwsze w Parku Kopernika, drugie  przy ul. Paderewskiego.
 
Zajęcia zostaną przeprowadzone w trzech grupach, które będą obejmowały:
 1. Omówienie zasad poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach. Oprócz podstawowych obowiązków uczestników ruchu uczestnicy zostaną zapoznani ze znaczeniem wybranych znaków drogowych,
 2. Przejazd rowerem po torze rowerowym ze strażnikiem miejskim, który omówi sposoby zachowania się rowerzysty w konkretnych sytuacjach na drodze (prosimy o zabranie własnych rowerów, wskazane wyposażenie w kask rowerowy),
 3. Krótki instruktaż jak zachować się przy ataku psa, w tym ćwiczenie bezpiecznych zachowań. W tym bloku tematycznych przypomnimy też o obowiązkach właścicieli psów: trzymania ich na uwięzi oraz obowiązków sprzątania odchodów po nich w miejscach publicznych
Spotkania zakończymy wręczeniem dzieciom elementów odblaskowych poprawiających widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Ponadto otrzymają one ufundowanym przez WORD w Gorzowie Wlkp. książeczki, a te które są właścicielami psów woreczki do sprzątania po swoich pupilkach zakupione przez Vetoquinal Biowet w ramach kampanii Odkupmy Gorzów.
 
Warsztaty w Miasteczkach Ruchu Drogowego kończą cykl wakacyjnych działań edukacyjno-prewencyjnych Straży Miejskiej. Dotychczas w  okresie od końca czerwca do sierpnia strażnicy miejscy zapoznawali około 300 uczestników półkolonii organizowanych przez CSR Słowianka z zasadami bezpiecznego zachowania w czasie wakacji.
 
Andrzej Jasiński
Komendant Straży Miejskiej
 
 
Ilustracja do informacji: Bezpieczny powrót do szkoły
Fot. pl.depositphotos.com

Odpoczywaj bezpiecznie nad wodą

Gorzowianie coraz chętniej odpoczywają nad rzeką. Dlatego strażnicy miejscy, w trosce o bezpieczeństwo, prowadzą wzmożone patrole w tym rejonie miasta. Słuszność podejmowanych działań potwierdzają wydarzenia z ostatnich dni.

 Gdyby nie interwencja strażników, do tragedii mogło dojść nad kanałem Ulgi. Na kąpiel zdecydowało się tu dwóch 10-latków. Dzieci były bez jakiejkolwiek opieki, co stworzyło dodatkowe zagrożenie! Przypominamy – jest to akwen, w którym obowiązuje zakaz kąpieli.  
 
Poniżej kilka ponadczasowych zasad bezpiecznego zachowania nad wodą:
 
1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
 
2. Dzieci powinny bawić się tylko pod czujną opieką dorosłych.
 
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.
 
4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
 
5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo moczymy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
 
6. Nie skaczemy „na główkę”! Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 
Straż Miejska
Ilustracja do informacji: Odpoczywaj bezpiecznie nad wodą
 • 07-06-2016

Straż Miejska dla dzieci

     W dniu 5 czerwca  strażnicy miejscy wzięli udział w festynie z okazji Dnia Dziecka przygotowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Parku Wiosny Ludów. Zorganizowali dla dzieci  zajęcia w czasie  których  dowiadywały się one jak powinien wyposażony być rower, poznawały znaki  drogowe oraz  zasady  poruszania  się  pieszo       po drogach. Najmłodsi  gorzowianie  oprócz  tematyki  bezpieczeństwa drogowego mieli dziesiątki innych pytań do strażników, np. czy psy muszą  być wyprowadzane na  smyczy?  Przypominamy, że na terenie    Gorzowa Wlkp. istnieje  obowiązek  wyprowadzania  psów  na smyczy w miejscach przeznaczonych do użytku wspólnego, a ras agresywnych dodatkowo w kagańcu.
     W warsztatach przygotowanych przez strażników wzięło udział około 250 dzieci, którym za aktywny udział w zajęciach zostały przekazane upominki w postaci elementów odblaskowych poprawiających bezpieczeństwo na drodze.

Sprzedaż alkoholu nietrzeźwym to przestępstwo

     Strażnicy miejscy często kontrolują okolice sklepów w celu zapobiegania zakłóceniom spokoju przez osoby pod wpływem alkoholu.
 
     W czasie jednego z wieczornych patroli przed sklepem znajdującym się na osiedlu Staszica legitymowali osoby zakłócające spokój. W tym czasie chwiejnym krokiem do placówki handlowej wszedł mężczyzna. Dokonał on zakupu butelki piwa. Po zakończeniu interwencji z zakłócającymi spokój, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na sprzedaży alkoholu nietrzeźwemu, strażnicy wylegitymowali sprzedawczynię i mężczyznę dokonującego zakupu piwa. Było od niego czuć silną woń alkoholu. O ujawnionym zdarzeniu powiadomili policjantów, gdyż w sprawach o przestępstwa straż miejska nie posiada kompetencji do prowadzenia postępowań przygotowawczych. Po przybyciu na miejsce patrolu policji okazało się, że mężczyzna miał 2,5 promila alkoholu we krwi.
 
     W tej sprawie dochodzenie będzie prowadzone przez I Komisariat Policji. Przypominamy sprzedawcom i właścicielom sklepów, że sprzedaż alkoholu osobom nietrzeźwym, do lat 18, bądź na kredyt jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny. Ponadto skutkuje cofnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
 
Straż Miejska

Włamywacz w rękach strażników miejskich

       W trakcie patrolowania ulicy Owocowej strażnicy miejscy zostali poinformowani przez mężczyznę o włamaniu do jego samochodu przez wybicie bocznej szyby.     
                                                                                                                                                                                                                                                                                  
      Z jego wnętrza sprawcy dokonali kradzieży torebki damskiej, w której był portfel z dokumentami. Strażnicy wraz z pokrzywdzonym dokonali penetracji terenu. W odległości około 150 metrów od miejsca włamania odnaleziona została torebka oraz pusty portfel. Skradzione zostały z niego drobne ilości pieniędzy. Strażnicy przeprowadzili wywiad wśród okolicznych mieszkańców. Ustalili świadka, który opisał chłopaka szybko uciekającego od pojazdu. Wyrzucał on z portfela  dokumenty.
 
Po około półtorej godziny na osiedlu Piaski strażnicy zauważyli chłopaka, którego rysopis odpowiadał podejrzewanemu o dokonanie włamania. Po jego wylegitymowaniu okazało się, że jest to nieletni mieszkaniec ulicy Owocowej. Wszystkie ustalenia przekazano do I Komisariatu Policji. Po wykonaniu czynności sprawa zostanie przekazana Sądowi Rodzinnego i Nieletnich.
 
Na podstawie podanego przykładu przypominamy, aby nie pozostawiać w samochodach wartościowych przedmiotów, kiedy oddalamy się od nich. Mogą one prowokować potencjalnych sprawców do włamań.
 
Straż Miejska

Sprzątaj z głową

Ilustracja do informacji: Sprzątaj z głową Robisz wiosenne porządki? Pamiętaj! Wyrzucanie odpadów w miejscach publicznych oraz ich spalanie, jest wykroczeniem, za które  grozi kara nawet do 5 tys. złotych. Miejscy strażnicy ruszyli w teren. Interweniowali m.in. w okolicach garaży przy    ul. Warszawskiej. Informację o składowanych odpadach otrzymali od mieszkańców naszego miasta. Na podstawie dokumentacji znajdującej się wśród odpadków ustalili, że prawdopodobnie pochodzą ze zlikwidowanego sklepu spożywczego. Ponadto kilkadziesiąt metrów dalej znajdowało się ognisko, w którym paliły się drewniane i plastikowe elementy.
Strażnicy miejscy w tym samym dniu ustalili sprawców wykroczeń. Okazało się, że zarówno wyrzucone jak i spalane odpady pochodziły z tego samego terenu. Osoby robiące wiosenne porządki pozbyły się ich wyrzucając je w miejscu publicznym, a w drugim przypadku po prostu je paląc. W obu przypadkach sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi.
Wiosna dla wielu z nas jest czasem porządków. Trzeba jednak pamiętać, że odpady muszą być sprzątane np. poprzez zbieranie ich do pojemników, które są następnie zabierane przez firmy zajmujące się utylizacją. Zakaz spalania dotyczy też odpadów zielonych    i biodegradowalnych. Zgodnie z przepisami powinny być one kompostowane, umieszczane w pojemnikach lub workach foliowych.
Strażnicy dziękują mieszkańcom za współpracę, dzięki której możliwe było szybkie ustalenie sprawców i zobowiązanie ich do uprzątnięcia zaśmieconych terenów.
 
Straż Miejska 
 
1 2