Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Gorzów Blisko Świąt
Studium uwarunkowań
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Sport i turystyka

Sportowe podsumowanie wakacji

Sportowy sierpień obfitował w Gorzowie w wiele emocji. Z jednej strony byliśmy świadkami niezbyt udanych startów gorzowskich zespołów z drugiej jednak, reprezentanci sportów indywidualnych postarali się o piękne wyniki i zdobycze medalowe.
Stal Gorzów po spaleniu się rozdzielni na stadionie im. Edwarda Jancarza była zmuszona do rozegrania istnego maratonu żużlowego w sierpniu przejechali sześć meczów notując następujące wyniki:
  • Stal Gorzów – Motor Lublin 47:43
  • Stal Gorzów – Włókniarz Częstochowa 49:41
  • Stal Gorzów – ROW Rybnik 52:38
  • Stal Gorzów – Betard Sparta Wrocław  55:35
  • Włókniarz Częstochowa – Stal Gorzów 0:40 (walkower)
  • Stal Gorzów – GKM Grudziądz 57:33
  • Stal Gorzów – Falubaz Zielona Góra przełożony na 2.09
Po rekordowo słabym starcie sezonu zdołali pokazać, że stadion na Śląskiej jest ich twierdzą trudną do zdobycia. Wygrali pięć spotkań u siebie i wielce prawdopodobne, że we wrześniu zobaczymy ich w fazie play-off. Wiele będzie zależało od wrześniowego spotkania z naszym południowym sąsiadem.
 
Największe piłkarskie zespoły Gorzowa Wielkopolskiego czyli Warta i Stilon również nie zaliczą początku sezonu do udanych. O ile postawa Warty w III lidze była sporą niewiadomą po transferowej wymianie 14 zawodników, o tyle przed startem IV ligi lubuskiej nie zadawaliśmy sobie pytania czy, ale kiedy Stilon zapewni sobie awans.
 
Niestety pierwsze mecze w wykonaniu niebiesko-białych to porażka w Rzepinie, później zaskakująca przegrana z Piastem Iłowa u siebie. Trzecia porażka w Ośnie Lubuskim ze Spójnią doprowadziła do rezygnacji trenera Kamila Michniewicza z prowadzenia Stilonowców. Pierwsze zwycięstwo przyszło dopiero w czwartej kolejce nad Polonią Słubice, później remis w Świebodzinie i wygrana ze Skwierzyną u siebie. W tych meczach drużynę poprowadził Krzysztof Kaczmarczyk, który zastąpił Michniewicza.
 
Wyniki Stilonu Gorzów:
Ilanka Rzepin – Stilon Gorzów 2:1
Stilon Gorzów – Piast Iłowa 0:1
Spójnia Ośno Lubuskie – Stilon Gorzów 3:2
Stilon Gorzów – Polonia Słubice 3:0
Pogoń Świebodzin – Stilon Gorzów 0:0
Stilon Gorzów – Pogoń Skwierzyna 2:0
 
Warciarze przegrali z rezerwami Górnika Zabrze. Później porażka w finale Pucharu Polski na szczeblu województwa lubuskiego z trzecioligowcem z Zielonej Góry 0:3. Pierwszy mecz u siebie z Polonią Stal Świdnicą był okazją do świętowania 75-lecia Klubu. Przy tej okazji Medal Honorowy Lubuskiego ZPN otrzymał Zbigniew Pakuła, Złotą Odznakę Honorową Lubuskiego ZPN otrzymała Karolina Pakuła, a Srebrną Odznakę Honorową Lubuskiego ZPN otrzymali Paweł Cierniewski, Paweł Wójcik i Tomasz Dolaciński. Warta otrzymała również puchar za wygranie Lubuskiej IV ligi w sezonie 2019/2020. Niestety po meczu nie było nastrojów do świętowania. Warta przegrała 1:3. Po tym meczu trener Paweł Wójcik zrezygnował z prowadzenia Warty Gorzów. Stery klubu przejął Mariusz Misiura, który w pierwszym meczu przegrał z liderem z Chorzowa, ale już w kolejnym przywiózł 3 punktu z Gaci. Niestety kibice Warty jeszcze nie doczekali się zwycięstwa w Gorzowie Wielkopolskim. Przegrali z wiceliderem z Kluczborka 1:2. Z ostatniego sierpniowego meczu Żmigrodzie Warciarze wrócili ze zwycięstwem 1:2
 
Wyniki Warty Gorzów:
Górnik II Zabrze – Warta Gorzów 5:1
Warta Gorzów – Falubaz Zielona Góra 1:3 (Finał Pucharu Polski na szczeblu województwa)
Warta Gorzów – Polonia-Stal Świdnica 1:3
Ruch Chorzów – Warta Gorzów Wielkopolski 3:1
Foto-Higiena Gać – Warta Gorzów Wielkopolski 1:3
Warta Gorzów – MKS Kluczbork 1:2
Piast Żmigród – Warta Gorzów 1:2
 
Koszykarki AZS AJP sezon w Basket Lidze Kobiet rozpoczynają dopiero w październiku. Jednak już na początku września zmagania rozpocznie młodzież Klubu z Chopina. Na początek AZS-AJP U-18 powalczy o medale Mistrzostw Polski w Gdańsku. Warta odnotowania jest również informacja, że gorzowianki będą jedynymi reprezentantkami Polski w EuroCup Women. Zagrają w grupie D gdzie ich przeciwniczkami będzie rosyjski MBA Moskwa, czeski KP Brno, oraz turecki Birevim Elazig il Ozel Idare. Pierwszy mecz w hali przy ul. Chopina 15.10.2020 r. przeciwko KP Brno.
 
Piłkarze ręczni z nowym trenerem Oskarem Serpiną zapowiadają spore emocję. Sparingi napawają optymizmem i zapowiadają ciekawe mecze w nadchodzącym sezonie. Jest o co walczyć gdyż w nowej pierwszej lidze mamy cztery grupy, a już w przyszłym sezonie ma być to jedna liga centralna więc walczymy o jak najwyższe miejsca już od początku sezonu, żeby nie drżeć o ligowy byt. Stalowcy powinni spokojnie walczyć o czołowe lokaty w swojej grupie.
 
Jednym z największych lekkoatletycznych sukcesów sierpnia było osiągnięcie Kornelii Lesiewicz. Podopieczna trenera Sebastiana Papugi z AZS-AWF Gorzów pobiła ponad 40-letni rekord Polski juniorek młodszych na 400 metrów. Do środy 19.08.2020 r. należał on do Genowefy Nowaczyk (53.34 w 1974). Kornelia poprawiła go o prawie pół sekundy! Uzyskała czas 52.86 co jest najlepszym tegorocznym wynikiem w Europie.
 
Z dobrej strony pokazali się zawodnicy KS G’Power i KS Admiry, którzy w trakcie mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w Poznaniu, przywieźli do naszego miasta medale. Z roli faworytów w K2 na 1000 metrów w starszej kategorii wywiązali się Dominik Wawer i Adrian Zychowicz. Ich zwycięstwa w tej konkurencji oczekiwał trener Marek Bohdziun, zaś z dwoma brązowymi medalami w kategorii juniorów wróciła gorzowska Admira.
Zdobycze medalowe gorzowian:
K2 1000m K j – III miejsce – Julia Grabowska i Klaudia Stankiewicz – KS Admira;
K2 5000m K j – III miejsce - Julia Grabowska i Klaudia Stankiewicz – KS Admira;
K1 1000m M jm – I miejsce – Jakub Gawłowski – KS G’Power
K1 1000m M j – III miejsce – Wawer Dominik – KS G’Power;
K2 1000m M j – I miejsce – Dominik Wawer i Adrian Zychowicz – KS G’Power;
 
Trzy tygodnie później, również w Poznaniu odbyły się kajakarskie Mistrzostwa Polski Seniorów. Pięć złotych i trzy brązowe medale zdobyli podopieczni trenera Marka Zachary z AZS AWF. Multimedalistą został Wiktor Głazunow, który zdobył, aż pięć medali. Na podium stawali też reprezentanci KS G’Power i KS Admira. Gorzowscy medaliści:
Złoci:
    K1 500 m - Anna Puławska (AZS AWF Gorzów),
    K1 500 m - Przemysław Korsak (G’Power Gorzów),
    C1 200 m - Wiktor Głazunow (AZS AWF),
    C1 500 m - Wiktor Głazunow (AZS AWF),
    C1 1000 m - Wiktor Głazunow (AZS AWF),
    C1 5000 m - Wiktor Głazunow (AZS AWF),
Srebrni:
    K1 1000 m - Przemysław Korsak (G’Power),
    K2 1000 m - Fryderyk Fulko, Sławomir Siwiec (KS Admira Gorzów),
Brązowi:
    K1 200 m - Anna Puławska (AZS AWF),
    K2 200 m - Anna Puławska, Julia Olszewska (AZS AWF),
    C2 200 m - Alex Koliadych (KS Admira Gorzów),
    C2 1000 m - Wiktor Głazunow, Grzegorz Bryński (AZS AWF).
 
W  dnich 21-23.08.2020 r. w Krakowie odbyły się 36. Długodystansowe Mistrzostwa Polski w kajakarstwie
W konkurencji K-1 na dystansie 10000 metrów złoty medal zdobył zawodnik Admiry Gorzów – Sławomir Siwiec. Brązowy medal Mistrzostw Polski w konkurencji K1 5000 metrów młodzików zdobył Norbert Midloch. Srebrny medal w kategorii K1 10 000 metrów juniorek młodszych wywalczyła za to Julia Seliwańska z KS G’Power Gorzów. Natomiast jej kolega klubowy – Mateusz Kubalski zdobył tytuł mistrza Polski w K-1 5000 m młodzików, natomiast Jakub Gawłowski wywalczył brązowy medal w K-1 10000 m w kategorii juniorów.
Mistrzami Polski seniorów w kategorii C2 10000m M zostali Grzegorz Bryński i Wiktor Głazunow z AZS AWF Gorzów. Wiktor zajął również pierwsze miejsce startując w jedynce. W kategorii K2 10000m M juniorów srebro zdobyli  Dominik Wawer i Jakub Gawłowski (KS G’Power), zaś w tej samej kategorii wśród seniorów złoto zdobyli Sławomir Siwiec i Dariusz Bukowski (KS Admira Gorzów).
 
W dniach 4-12 sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim odbywały się Indywidualne Mistrzostw Polski w Szachach. Zawodniczka Klubu Szachowego Stilonu Gorzów Karina Cyfka zdobyła złoty medal. O zwycięstwie zadecydowała dogrywka toczona między arcymistrzyniami Kariną oraz jej przeciwniczką Klaudią Kulon. Szachistka Stilonu Gorzów jako jedyna nie przegrała żadnej partii.
 
Zawodnicy Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych ,,Start” podczas Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce (Kraków 21-23.08.2020r.) zdobyli: 38 medali, w tym 20 złotych, 7 srebrnych i 11 brązowych.
Największym wydarzeniem krakowskich zawodów było, aż pięć rekordów świata ustanowionych przez nasze zawodniczki. Podopieczne trenera Zbigniewa LewkowiczaRenata Śliwińska i Faustyna Kotłowska zaskoczyły wszystkich swoją świetną dyspozycją. Renata (kategoria F40 – niskorosłość) pchnęła kulę na 9,11 m, zaś rzucany przez nią oszczep wylądował na 23,37 m. Faustyna (F64) w pchnięciu kulą osiągnęła wynik 10,35 m, w rzucie oszczepem 26,61 m w rzucie dyskiem 36,53 m. Cieszy również powrót Maćka Lepiato po ciężkiej kontuzji ścięgna achillesa, który ostatni raz startował na złotych dla niego Mistrzostwach Europy w Berlinie. Maciek w Krakowie musiał uznać wyższość swojego klubowego kolegi Łukasza Mamczarza.
Wszystkie wyniki medalowe gorzowskich paralekkoatletów:
Złote medale:
- Renata Śliwińska 3 złote (pchnięcie kulą – WR, rzut oszczepem – WR oraz rzut dyskiem);
- Bartosz Tyszkowski 2 złote (pchnięcie kulą, rzut dyskiem);
- Wojnicki Mateusz 2 złote (rzut dyskiem,  rzut oszczepem);
- Głąb Michał 2 złote (pchnięcie kulą, rzut dyskiem);
- Marek Wietecki 2 złote (rzut dyskiem, rzut oszczepem);
- Łukasz Czarnecki 2 złote (rzut dyskiem, rzut oszczepem);
- Wietecki Łukasz 2 złote (bieg na 800m, bieg na 5000m);
- Gliwiński Maciej 1 złoty (rzut oszczepem);
- Franieczek Justyna 1 złoty (bieg na 400m);
- Stoltman Lech 1 złoty (pchnięcie kula);
- Krzysztof Ciuksza 1 złoty (bieg na 100m);
- Mamczarz Łukasz 1 złoty (skok wzwyż);
Srebrne medale:
- Krzysztof Ciuksza 2 srebrne (bieg na 200m)
- Lepiato Maciej 1 srebrny (skok wzwyż)
- Mateusz Michalski 1 srebrny (bieg na 100 m);
- Wietecki Łukasz 1 srebrny (bieg na 1500m);
- Gałan Agata 1 srebrny (bieg na 100m);
- Marek Wietecki 1 srebrny (pchnięcie kulą);
Brązowe medale:
- Faustyna Kotłowska 2 brązowe (pchnięcie kula – WR, rzut dyskiem – WR);
- Gałan Agata 2 brązowe (bieg na 100m, bieg na 400m);
- Grabiński Marcin 2 brązowe (bieg na 800m, bieg na 5000m);
- Łukasz Czarnecki 1 brązowy (pchnięcie kula);
- Kacper Śrama 1 brązowy (bieg na 100m);
- Górczak Bartosz 1 brązowy (pchnięcie kulą);
- Kopiec Michał 1 brązowy (rzut oszczepem);
- Koprowska Iwona 1 brązowy (rzut oszczepem);
Ponadto IV m-ce Faustyna Kotłowska (rzut oszczepem WR)
 
Gorzowski Klub Golfowy Zawarcie zwyciężył w XIX Klubowych Mistrzostwach Polski Grupy Kwalifikacyjnej. W finale pokonał zespół Przytok Golf Resort.
W dniach 13-16.08.2020 r. w Sobieniach Królewskich drużyna z Gorzowa w składzie Maksymilian Kazikowski, Jacek Uchański, Michał Muchajer, Martyna Muchajer, Łukasz Budzyński i Marek Putresza triumfowała 3,5-1,5 nad załogą Przytok Golf Resort.
 
Wydział Sportu UM

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją