Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
WOŚP
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Sport i turystyka

Kacper Piorun Mistrzem Polski w szachach!

28 lipca w Warszawie zakończył się turniej o szachowe Mistrzostwo Polski. Po ubiegłorocznym tryumfie Kamila Draguna tytuł Mistrza Polski pozostał w Gorzowie Wlkp. ponieważ tegoroczną imprezę wygrał Kacper Piorun z Klubu Szachowego Stilon.
77. Mistrzostwa Polski w Szachach odbyły się w nowej formule – systemem pucharowym. Dla jednych zdecydowanie zwiększyło to atrakcyjność zawodów, dla innych oznaczało zaś zbyt ostry zwrot w kierunku „cyrkowego show”. Grano w Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” (ul. Nowy Świat 6/12) w Warszawie
W tegorocznych mistrzostwach nie wzięły udziału nasze gwiazdy światowego formatu – Jan Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek, a także nie mógł dotrzeć z USA mistrz Polski z 2019 roku – nasz Kamil Dragun. Kacper Piorun bronił zaś srebrnego medalu z 2019.
 
Grano krótkie meczyki złożone z dwóch partii, w przypadku remisu grano play-off złożony z dwóch partii szachów szybkich, potem ewentualnie dwie partie szachów błyskawicznych. Jeżeli tu też był remis, o awansie decydował tak zwany „Armagedon” – partia w której białe miały 5 minut i musiały wygrać, a czarne – 4 minuty, ale im dla sukcesu wystarczał remis. O wyborze koloru decydował zawodnik z wyższym rankingiem.
 
Zaglądając w przyszłość powiedzmy, że zawodnik KSz Stilon – arcymistrz Kacper Piorun wygrał w tymże „Armagedonie” półfinał (z arcymistrzem Grzegorzem Gajewskim) i finał (z arcymistrzem Danielem Sadzikowskim). Wcześniej w fazie szachów szybkich pokonał arcymistrza Zbigniewa Paklezę (po wymianie ciosów w partiach granych tempem klasycznych) i swojego kolegę klubowego Michała Krasenkowa (po dwóch remisach w „klasyce”).
 
Rozgrywki – jak to często bywa w systemie pucharowym – obfitowały w niespodzianki. Faworyzowani Mateusz Bartel i Bartosz Soćko odpadli – odpowiednio – w pierwszej i drugiej rundzie. Z kolei rewelacyjne przygotowanie i świetną grę demonstrował Daniel Sadzikowski – dawny rywal z rozgrywek juniorskich Kamila Draguna. Dość powiedzieć, że był o krok od pokonania Kacpra w meczu finałowym. Dość powiedzieć, że po ostatniej partii nasz zawodnik będąc świadomy, że trochę mu szczęście dopisało bił Danielowi brawa na stojąco.
 
Partie oczywiście były transmitowane on-line na wielu stronach. Prowadzona też byłą na żywo transmisja wideo na YouTube z komentarzami znanych szachistów.
 
fot. Pixabay

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją