Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
OEES_2019_Gorzow_2_baner_1180x380px
etzt_slider-ok
rowerowa stolica polski.png
slider_BO
slider_hakaton
letnia_pozytyvka
ORONSKO_mos-krowa
Konkursy: „Piękne balkony” i „Domy w ogrodach”
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Sport i turystyka

Biegiem uczcili rocznicę biegu z Gorzowa na Monte Cassino

W sobotę, 18 maja br. odbył się bieg z okazji 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i 25. rocznicy Biegu z Gorzowa tamże. To inicjatywa jednego z uczestników rocznicowego biegu sprzed ćwierćwiecza, wsparta przez radnych Grażynę Wojciechowską i Piotra Wilczewskiego oraz Urząd Miasta i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie. 
 
Przewodniczący Rady Miasta, Jan Kaczanowski podczas oficjalnych uroczystości na Placu Grunwaldzkim uhonorował medalami uczestników biegu z Gorzowa na Monte Cassino.
 
 

Dokładnie 24 kwietnia 1994 roku 19 grupa gorzowskich biegaczy z Klubu Biegacza im. Bronisława Malinowskiego pod kierownictwem Józefa Pieluszczaka postanowiła uczcić 50. wówczas rocznicę Bitwy o Monte Cassino. Gorzowscy biegacze pokonali trasę liczącą ponad 2000 km przez terytorium Polski, Czech, Austrii i Włoch.

Kulminacją tego gigantycznego maratonu biegowego było wbiegnięcie gorzowian na Cmentarz Polski na Monte Cassino podczas oficjalnych uroczystości z udziałem władz Państwowych. Codzienne relacje pojawiały się na antenie ówczesnego "Radia Gorzów".

W biegu wzięło udział 19 osób, przygotowania do niego trwały przeszło trzy lata, wymagały wielu oficjalnych zgód i pozwoleń m.in na przebieganie przez granice państw: Czech, Austrii i Niemiec.

Zawody sportowe odbyły się na stadionie lekkoatletycznym, przy ul. Wyszyńskiego, natomiast oficjalne uroczystości z okazji 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino na Placu Grunwaldzkim.
 
 
 
 

Organizatorem wydarzenia byli: Andrzej Wiśniowski uczestnik biegu, Grażyna Wojciechowska i Piotr Wilczewski - radni Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
 
Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki