Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Dobry Wieczór Gorzów
Wielki Test o Gorzowie
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Sport i turystyka

Szczelina przeciwlotnicza już otwarta

Mieszkańcy Gorzowa licznie przyszli zobaczyć i zwiedzić po raz pierwszy schron przeciwlotniczy, odkryty w 2017 roku podczas prac rewitalizacyjnych na gorzowskim „Kwadracie”. Schron będzie dostępny dla mieszkańców przez najbliższe dwa tygodnie, później będzie otwierany podczas miejskich uroczystości i z okazji rocznic państwowych.
 
W uroczystości otwarcia schronu wziął udział prezydent Jacek Wójcicki, który nie ukrywał zadowolenia z udostępniania  obiektu dla mieszkańców. - To wyjątkowe miejsce w centrum miasta, mocno nawiązujące do jego historii, mam nadzieję, że będzie cieszyło się popularnością wśród mieszkańców, ale i turystów odwiedzających Gorzów. Będziemy starali się udostępniać to miejsce tak często jak będzie to możliwe – podkreślił prezydent Wójcicki.
 
 
Do środka można wejść wyłącznie pod opieką przewodnika. Grupy zwiedzające nie mogą być większe niż 16 osób, a dzieci muszą mieć skończone trzy lata. Wszyscy przed wejściem muszą założyć kaski ochronne. Całkowity zakaz wejścia do obiektu obowiązuje dla osób po spożyciu alkoholu.
 
 
Tymczasem po oficjalnej uroczystości otwarcia, obiekt będzie dostępny do 22 maja br., w każdą środę w godzinach 12.00 - 14.00 oraz w czwartki w godzinach 17.00 - 19.00, po wcześniejszym zapisaniu się w Klubie Kultury ,,Jedynka’’, przy ul. Chrobrego 9 przychodząc osobiście po godz. 12.00, lub dzwoniąc pod nr tel. 95 722 65 27 również od godz. 12.00. Po 22 maja obiekt będzie otwierany przy okazji różnych wydarzeń miejskich.
 
 
Prace nad udostępnieniem schronu trwały wiele miesięcy, między innymi w związku z koniecznością przystosowania obiektu dla potrzeb turystów, a zwłaszcza uzyskania niezbędnych pozwoleń wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Kluczową rolę odegrała ekspertyza Państwowej Straży Pożarnej, zobowiązującą Urząd Miasta, jako organizatora zwiedzania, do udostępniania schronu tylko podczas sprzyjającej aury, czyli w miesiącach wiosenno-letnich.
 
 
Schron jest konstrukcji modułowej, powstał latem w 1944 roku po wydaniu dyrektywy w Berlinie o uporządkowaniu wszystkich schronów w systemie ochrony przeciwlotniczej. - Nie zachowała się pełna infrastruktura schronu, ale można się domyślać, że wzdłuż podziemnego korytarza były zamontowane  drewniane składane ławki - podkreślił Janusz Zalewski, kustosz Muzeum Lubuskiego, który jest autorem prelekcji o gorzowskiej szczelinie przeciwlotniczej, zaprezentowanej podczas uroczystości otwarcia obiektu na Kwadracie.
 
 
Schron, a właściwie szczelinę przeciwlotniczą już można zwiedzać wirtualnie, dzięki materiałowi filmowemu zamieszczonemu tutaj. Dla zwiedzających powstała opracowana przez Muzeum Lubuskie oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta kompleksowa informacja na temat obiektu i jego historii, którą  otrzyma każdy odwiedzający. Ponadto w obiekcie zostały zamontowane, specjalnie przygotowane w języku polskim i niemieckim, tablice informacyjne.
 
 
 
 
Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.
 
 
Marta Liberkowska
Wydział Promocji i Informacji
 
Fot. Łukasz Kulczyński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją