Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Rowerowa Stolica Polski 2020
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT

Jesteś tutaj:

Strona głównaKultura
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

 • 11-01-2016
 • Autor: Emilia Cepa
 • drukuj

Wykład o czasach krzyżackich z cyklu o Nowej Marchii

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta zaprasza na spotkanie z cyklu Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie, które odbędzie się we wtorek, 12 stycznia o godz. 17.00, w sali 110 (I piętro) gmachu WiMBP.
 
Gościem pierwszego w tym roku spotkania będzie znany i ceniony badacz historii regionu, prof. dr hab. Edward Rymar, który wygłosi wykład pt. „Gorzowskie epizody z czasów krzyżackich (1433, 1443)”.
 
Wykład będzie połączony z promocją książki prof. Rymara pt. „Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535)”. Wydawnictwo to, liczące niemal tysiąc stron, jest pionierską monografią, która w całościowy sposób podejmuje temat średniowiecznych dziejów naszego regionu.
 
Krzysztof Wasilewski, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta
 • 11-01-2016
 • Autor: Emilia Cepa
 • drukuj

Trwają T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée

Do czwartku, 14 stycznia, w Kinie 60 krzeseł Miejskiego Ośrodka Sztuki przy ul. Pomorskiej 73 można oglądać najciekawsze i nagradzane filmy 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
 
Przegląd od początku stycznia jest pokazywany w 35 polskich miastach. To reprezentacja tego, co w repertuarze wrocławskiego festiwalu najlepsze – filmy niebanalne i odważne, które operując odkrywczym językiem, opowiadają o problemach współczesności i prowokują do rozmowy o kondycji człowieka, a także przywracają kinu wymiar sztuki.
 
PROGRAM:
 
11.01. (poniedziałek)
18:00 Lucyfer (108')
20:00 Epokowy projekt (100')
 
12.01. (wtorek)
18:00 Widzę, widzę (99')
19:45 Tysiąc i jedna noc – cz. 1, niespokojny (125')
 
13.01. (środa)
18:00 Epokowy projekt (100')
19:45 Tysiąc i jedna noc – cz. 2, opuszczony (131')
 
14.01. (czwartek)
18:00 Pasolini (89')
19:45 Tysiąc i jedna noc – cz. 3, oczarowany (125')
 
Bilet – 12 zł / karnet na 3 pokazy – 30 zł
 
Miejski Ośrodek Sztuki, bpr

Ferie zaplątane w dźwięki

 • 05-01-2016
 • Autor: Krzysztof Weber
 • drukuj

X Wieczór Kolęd Chóru Parafialnego „Sotiria”

Proboszcz Parafii Prawosławnej p.w. Narodzenia NMP ks. Jarosław Szmajda zaprasza na X wieczór kolęd „Bóg się rodzi…” w wykonaniu chóru parafialnego „Sotiria” pod batutą Aleksandra Lewczyszyna, który odbędzie się 09.01.2016 o godzinie 16.30 w Cerkwi Prawosławnej ul. Kostrzyńska 2B.
 
 • 05-01-2016
 • Autor: Krzysztof Weber
 • drukuj

KONCERTY KOLĘD ZTL "MALI GORZOWIACY"

W 2016roku "Mali Gorzowiacy" z obchodzą swoje 35 urodziny. Z tej okazji przygotowują szereg wydarzeń artystycznych, na które już dzisiaj zapraszają i zachęcają do świętowania razem z nimi. Rok rozpoczną tradycyjnie koncertami kolęd i pastorałek polskich.
Zespół działa w Młodzieżowym Domu Kultury pod kierunkiem Marii i Krzysztofa Szupiluków, Jadwigi Sokulskiej i Beaty Byczkiewicz.
 
6.01.2016, środa
 
-  Kościół pw. Św. Maksymiliana Kolbe ul. Czereśniowa 15, koncert po mszy na godzinę 12.00 (ok. 12:40)
 
10.01.2016, niedziela
 
-  Kościół pw. Chrystusa Króla ul. Woskowa 1B, koncert po mszy na godz. 12:30 (ok. 13:15)
 
-  Kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski, 18:00 Msza Święta w intencji członków Zespołu Tańca Ludowego "Mali Gorzowiacy", z okazji XXXV rocznicy powstania i koncert kolęd po mszy
 
Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
 
Kolędy w wykonaniu Małych Gorzowiaków w roku 2015 zobaczyć można na:
 
 ZTL "Mali Gorzowiacy"

Konkurs na mural „50 lat DKF Megaron” rozstrzygnięty!

Mamy zwycięzcę, a co za tym idzie i projekt muralu!
 
Jury Konkursu na mural „50 lat DKF Megaron” w składzie: Józef Kodź, Gustaw Nawrocki, Iwona Bartnicka, Jacek Gernat, Damian Madaliński i Tomasz Malewicz spośród 37 projektów nadesłanych przez 22 autorów wybrało do realizacji projekt (idakrzyz01) Idy Krzyżanowskiej, przyznając tym samym autorce nagrodę w wysokości 6.500 zł brutto (projekt oraz jego wykonanie w 2016 roku).
Wybrana praca najpełniej wpisała się w założenia konkursu oraz w kreatywny i wizualnie atrakcyjny sposób oddała ideę DKF Megaron.
Jury zwróciło uwagę na wysoki poziom projektów oraz ich różnorodność stylistyczną, a także kreatywność twórców. U części autorów pojawiły się ciekawe nawiązania do stylistyki lat 50.
 
Kilka słów o autorce:
Ida Krzyżanowska - 25 lat, pochodzi z Bydgoszczy, gdzie ukończyła naukę w Zespole Szkół Plastycznych, uzyskując dyplom ze specjalizacji reklama wizualna. Była studentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale malarstwa. Aktualnie mieszka i pracuje w Irlandii. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym, jednak coraz pewniej czuje się w dziedzinie ilustracji, eksperymentując z wykorzystaniem różnorakich technik. Prócz sztuk wizualnych, jej ulubione zajęcia to picie kawy, sen, czasem obejrzenie dobrego filmu. Najbliżsi jej sercu twórcy filmowi to Kim Ki-duk, Darren Aronofsky. Kiedy pracuje lub szuka inspiracji towarzyszy jej muzyka klasyczna, elektroniczna lub ciężkie brzmienia rocka progresywnego.
 
Laureatce gratulujemy!
 
Wszystkim twórcom dziękujemy za nadesłane projekty, z czystą przyjemnością je oglądaliśmy!
 
Miejski Ośrodek Sztuki / 60 krzeseł

Koncert kolęd Gorzowskiej Orkiestry Dętej

Pozostając w świątecznym klimacie Miejskie Centrum Kultury oraz Gorzowska Orkiestra Dęta zapraszają na koncert kolęd.
 
Koncert odbędzie się w kościele Parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Chodkiewicza.
 
Gorzowska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Bolesława Malickiego oraz Anny Wiśniewskiej zagra najpiękniejsze polskie kolędy, do których zaśpiewa Agnieszka Kliszczyk.
 
Na program „Wśród nocnej ciszy” zapraszamy 30 grudnia o godz. 18:30.
 
Wstęp wolny.
 
Miejskie Centrum Kultury

Koncerty w C-60

Klub muzyczny C-60 przy ul. Zaułek 1 zaprasza w świąteczne dni na koncerty.
 
25 grudnia o godz. 20.00 odbędzie się koncert gorzowskiego zespołu RWA, a dzień później, 26 grudnia, wystąpi Guzior.
 
Zapraszamy.
 • 17-12-2015
 • Autor: Emilia Cepa
 • drukuj

Ostatnie spektakle w tym roku

Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na ostatnie spektakle tego roku.

„Trzy razy Piaf”

19 grudnia, godz. 19.00, Scena Kameralna

19 listopada minęła 100. rocznica urodzin  Edith Piaf, legendy francuskiej piosenki. Niezwykłej kobiety o niezwykłym głosie. 2007 roku Artur Barciś, znakomity aktor i reżyser, wyreżyserował w naszym teatrze spektakl „Trzy razy Piaf”. Rolę Piaf rozpisał na trzy aktorki: Karolinę Miłkowską-Prorok, Marzenę Wieczorek i Annę Łaniewską, prezentując trzy różne okresy życia artystki. Każda z wykonawczyń inaczej interpretuje piosenki Piaf i traktuje tę swoją inność jako środek wyrazu. Aktorki różnią się od siebie siłą wokalną wykonania. Można powiedzieć, że jest to rzecz o Piaf wyśpiewana jej piosenkami w trzech „aktach". Widz ma wrażenie, że obserwuje życie Piaf, siedząc w paryskiej kawiarni, przy stolikach z nastrojowymi lampkami. Artur Barciś podjął się realizacji tej sztuki, bo jak sam twierdzi, kocha Piaf, a takich wielkich artystek w historii jest niewiele.

W rocznicę urodzin Teatr im. J. Osterwy wystawi po raz 182. „Trzy razy Piaf”, spektakl, który od chwili powstania cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

„Paryż i Ty”

31 grudnia, godz. 20.00 w wieczór Sylwestrowy premiera musicalu „Paryż i Ty” w reżyserii Jana Tomaszewicza.

„Paryż i Ty” to spektakl muzyczny zbudowany na bazie najpopularniejszych szlagierów francuskich; jest wspomnieniem miłości przeżytej w Paryżu i napotkanych tam kobietach. Niezwykłe wykonanie i zaskakujące interpretacje nawiązują do klimatu paryskich kabaretów ubiegłego wieku. To spektakl nie tylko o miłości, tęsknocie, rozczarowaniu i nostalgii, ale także o przyjaźni, radości, nadziejach i marzeniach. W przedstawieniu usłyszymy m.in. piosenki: „Isabelle”, „Nathalie”, „Emmanuelle ”, „La Boheme”, „Nie opuszczaj mnie”, „Jeśli nie istniałabyś”, „Flirt”, „Kobieta i mężczyzna” , a wszystko to dopełnione muzyką na żywo. Do współpracy przy realizacji projektu Jan Tomaszewicz zaprosił: Tatianę Kwiatkowską, która jest odpowiedzialna za scenografię, młodą, zdolną kostiumolog, Natalię Kołodziej, która stworzyła już w naszym teatrze kostiumy do „Balu w operze”, Witka Jurewicza specjalistę od ruchu scenicznego i Marka Zalewskiego kierownika muzycznego.

Zapraszamy!

Teatr im. Juliusza Osterwy
 • 17-12-2015
 • Autor: Emilia Cepa
 • drukuj

Wystawa Bogusława Jagiełło w BWA

Galeria BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy Bogusława Józefa Jagiełło pt. „Blisko Siebie”

Wernisaż odbędzie się 19 grudnia (sobota) o godz. 17:00.

Bogusław Jagiełło, ur. 20 marca 1960 r. w Gorzowie Wlkp. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w latach 1979-1984. Dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni technik metalowych prof. Tadeusza Jackowskiego (1984). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Udział w wystawach i konkursach m.in.:

1983 / Konkurs Fotograficzny, Nowy Targ (wyróżnienie)

1985 / Wystawa grafiki, Elbląg

1986 / Wystawa grafiki, Frankfurt n/O
         / Wystawa grafiki, Mała Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
         / Wystawa Małe Formy Grafiki, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

1987 / Wystawa Małe Formy Grafiki, Łódź ’87, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

1988 / III Biennale Sztuki Sakralnej, galeria BWA, Gorzów Wlkp.

1989 / Ogólnopolski konkurs na grafikę warsztatową, Salon Sztuki Współczesnej, Łódź
         / V Wystawa Grafiki „Petit Format de Papier”, CUL-DES SORTS, Belgia

1991 / Międzynarodowa Wystawa Grafiki „Miniature 6” Galleri Gamlebyen, Fredrikstad, Norwegia
         / VI Wystawa Grafiki „Petit Format de Papier” CUL-DES SORTS, Belgia

1995 / Norsk International Grafikk Triennale, Norwegia

1996 / Wystawa Małe formy Grafiki, Łódź ’96, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
          / ART. ADDIKCION - Międzynarodowa wystawa małych form graficznych(nagroda: Certificat of Merit, Sztokholm, Szwecja)

1999 / Wystawa Małe Formy Grafiki Łódź’99, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

2004 / Salon Jesienny, Miejski Ośrodek Sztuki - Galeria BWA, Gorzów Wlkp.

2005 / Wystawa malarstwa, Galeria „Lamus”, Gorzów Wlkp.

2006 / XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, (laureat Festiwalu, nominacja do nagrody)
         / Wystawa poplenerowa – Glisno, Miejski Ośrodek Sztuki - Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
         / Salon Jesienny, Miejski Ośrodek Sztuki - Galeria BWA, Gorzów Wlkp.

2007 / Wystawa malarstwa: A. Bochenek, Z. Chrostek, M. Krzakiewicz, B. Jagiełło, Miejski Ośrodek Sztuki - Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
         / Artyści Gorzowa 1945 - 2007 (750 lecie miasta), Miejski Ośrodek Sztuki - Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
         / Wystawa Malarstwa, Bogusław Jagiełło, Anna Bochenek, Galeria W&B, Szczecin
         / Wystawa poplenerowa - Glisno, Miejski Ośrodek Sztuki - Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
         / Beskidzkie Integracje Sztuki, wystawa poplenerowa, Istebna, Jaworzynka, Koniaków

2008 / Wystawa Malarstwa, Galeria MDK w Wolsztynie
         / Salon Jesienny, Miejski Ośrodek Sztuki - Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
         / Galeria Jadwigi Bocho-Kokot w Zielonej Górze
         / Wystawa Malarstwa, Augustyn i Bogusław Jagiełło, Galeria Sztuki „Pod Pocztową Trąbką”, Gorzów Wlkp.
         / „Galeria Klucznik” - Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku
         / XXII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie
         / „Poznaj zmiany” Polski Salon Sztuki 2008, Poznań
         / Wystawa poplenerowa, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, Dębno

2009 / I Wystawa Malarstwa Polskiego w Rzymie
          / Wystawa poplenerowa, Nałęczów 2009
          / Triennale z Martwą Naturą, Sieradz, Kalisz, Kielce, Bełchatów, Nowy Sącz, Chorzów

2010 / Galerie ORENDA, Paryż
          / Wystawa malarstwa – Galeria Sztuki „Wirydarz”, Lublin
          / Wystawa poplenerowa „Impresje Świętokrzyskie” Celiny, Kielce
          / Wystawa poplenerowa pleneru malarskiego, Nałęczów 2010
          / Prezentacja malarstwa B. Jagiełło, M. Smółka, Cechelle Art Gallery, XX Ekonomik Forum, Krynica Zdrój
          / Artyści i Galeria Wirydarz dla powodzian gminy Wilków, aukcja dzieł sztuki.

2011 / II Ogólnopolski Plener Malarski, Kazimierz Dolny, Wystawa Poplenerowa,
          / Wystawa malarstwa, Galeria Jadwigi Bocho-Kokot, Zielona Góra -(indywidualna).
          / Aukcja dzieł sztuki na rzecz podopiecznych lubelskiego hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia.

2012 / XXIV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin (laureat Festiwalu. Nagroda EUROAFRICA i zakup prac.)
          / Salon Jesienny, Galeria BWA, Gorzów Wlkp.
          / Syros Art, wystawa prac z pleneru w Grecji, Galeria Szalom, Kraków, Pałac w Nieborowie, Galeria Zachęta, Rzeszów, Galeria Linia, ASP Wrocław, Galeria Kobro, ASP Łódź.

2013 / Wystawa Poplenerowa, Górzykowo
         / Galeria Sztuki Współczesnej, Kołobrzeg – Galeria SD prezentuje malarstwo
         / Malarstwo i grafika, Galeria Punkt Widzenia, PWSZ, Gorzów Wlkp
         / Wystawa poplenerowa, VI Ogólnopolski Plener Malarski, Kazimierz Dolny, Galeria „Wirydarz”
         / Wystawa poplenerowa, Września, Nowy folwark
         / Synaj 2012, Kemer 2012, Zakyntos 2013, Wystawa poplenerowa, Galeria STALOWA, Warszawa

2014 / Wystawa poplenerowa, Zaborek
         / „Mistrz i morze”, wystawa zbiorowa, Art Galle, Szczecin
         / Wystawa poplenerowa, „Morskie Inspiracje”, Galeria Kapitańska, Międzyzdroje
         / Biennale Sztuki „Bliźniemu Swemu”, wystawa i aukcja charytatywna na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
          / Wystawa malarstwa.”Ojciec i syn”, Galeria „Pod Pocztową Trąbką”, Gorzów Wlkp.

2015 / Wystawa i aukcja charytatywna „Bliźniemu Swemu”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2015, Muzeum Miejskie Wrocławia, Wrocław 2015, Muzeum Miejskie Gdańsk – Ratusz 2016, Galeria sztuki Współczesnej BWA, Katowice 2016, Filharmonia Podkarpacka, Rzeszów 2016
          / Wystawa „Kobieta XXI wieku” Galeria Desa, Częstochowa

NIE KRZYK, LECZ ROZMOWA

Krytyczna refleksja dotycząca sztuki współczesnej wywołuje liczne kontrowersje. Jedni uważają, że każda poważna narracja (modne słowo!) dotycząca sztuk wizualnych jest pozbawiona sensu. Z istoty bowiem nie może wyrazić tego, co charakterystyczne, swoiste w plastycznym, wizualnym przekazie powstającym w prywatnym, intymnym świecie artysty. W nim rodzi się niepowtarzalna struktura głęboka każdego dzieła sztuki, jego wewnętrzny „magiczny świat”, „prywatna mitologia”. Dostęp do tego świata przy użyciu innego kodu, szczególnie języka potocznego, jest niemożliwy. Geneza twórczości pozostaje tajemnicą.

Dzieło sztuki zostaje jednak przeniesione ze sfery prywatnej (geneza) do sfery publicznej (wystawa), zaczyna funkcjonować w obrębie kultury symbolicznej, a zatem musi poddać się refleksji, interpretacji. Człowiek jest istotą symboliczną, zatem podstawową zasadą jego egzystencji jest interpretacja. Funkcją sztuki jest DIALOG – z odbiorcą, ze sztuką przeszłą i współczesną oraz szeroko – ze światem. Aby ta ROZMOWA była możliwa, artysta musi korzystać z takich środków przekazu, które ją umożliwiają; oferują je tradycja oraz współczesność. Dopiero połączenie tych elementów daje szansę na nawiązanie komunikacji, wejście w „koło interpretacji” i osiągniecie POROZUMIENIA.

Jeśli odrzuci się tradycję, historię sztuki, estetyki, kultury, ryzykuje się utopienie własnej twórczości w niemym krzyku formalnego eksperymentu. Przyjmując szaty awangardy, krzyk, kontestacja i oburzenie stają się podstawą egzystencji. Z nich wybija źródło frustracji i poczucie wyobcowania obleczone w „elitarne” szaty, które negliżują miałkość i płytkość przekazu. Swojsko na tym gruncie pobrzmiewają głosy o tym, że wszystko już było, a sprawność techniczna jest anachronizmem w dobie technologicznego karnawału. Konkluzja jest z gruntu anarchistyczna: wszystko jest sztuką, wszyscy jesteśmy artystami!

Twórczość Bogusława Jagiełły nie włącza się w tę szeroką rzekę krzyku, oburzenia, kontestacji, ma wyjątkową umiejętność łączenia rzeczy na pozór sprzecznych: tradycji ze współczesnością, figuracji z abstrakcją, oczywistości z tajemnicą. Pomiędzy tymi skrajnościami rodzi się AUTENTYZM, konstytutywna cecha jego twórczości. Głębokość przekazu, jego prawda są wydobywane z intymnych podstaw twórczości środkami wypracowanymi w twórczym dialogu z dokonaniami minionych i osiągnięciami współczesnych artystów. Język, którym operuje Jagiełło, jest mocno zakotwiczony w symbolicznych wyobrażeniach fundujących naszą kulturę. Symbole, takie jak: kula, jajko, małpka, czarny kwiat, węże itd. mają swoje archetypiczne znaczenie. Ich sens narzuca nam się w sposób oczywisty, automatyczny, podświadomy – taka jest natura tradycji. Przy wnikliwszym spojrzeniu sensy z pozoru oczywiste ujawniają dodatkowe funkcje, zmodyfikowane znaczenie. Dla przykładu: czy pies na obrazie „Żółty pies” jest symbolem, z freudowska, nieokiełznanych, pierwotnych żądz, czy też li tylko abstrakcyjnym elementem tła, co sugeruje żółty kolor dobermana? Jest zatem elementem czysto plastycznym, harmonizującym przedstawienie malarskie skomponowane w klasycznej formie równoramiennego trójkąta? Czy siedząca kobieta osnuta białym płótnem jest pradawną Ewą, niosącą brzemię słodkiego występku i cierpienia z odrobiną zadumy i melancholii nad spełnionym przeznaczeniem? Czy zachodzi jakaś komunikacja miedzy tymi dwoma elementami? Ich oczy mówią, że nie. Malarski sztafaż tego obrazu – klasyczna kompozycja, elementy abstrakcji w tle harmonizujące całą scenę – daje poczucie wewnętrznej spoistości, siły. Rzeczywistość przedstawiona „wydarza się” i konkretyzuje w kontakcie z widzem. Horyzonty tradycji stapiają się z jutrzenką współczesności. Tak można opisać to, co wydarza się na tym obrazie, używając terminologii hermeneutycznej. Właśnie przesuniecie sensu ukrytego w starym symbolu konstruuje nowy świat artysty. Nic nie musisz, wszystko możesz. Starożytna nić Ariadny  znalazła kontynuację w wątkach Jagiełłowej sztuki konwersacji.

„Nereidy” też snują, tkają pajęczynę urody, fascynacji, zauroczenia. W dobie triumfów technologii świat skurczył się do wymiarów „globalnej wioski”, a morze jest wielkości łazienkowej wanny. Natura jednak pozostaje niezmienna.

Charakterystyczne dla kreowanych przez Jagiełłę postaci: czoła, przymknięte oczy, a także ich, często abstrakcyjne, nakrycia głowy bądź fryzury, gesty rąk są, tak samo jak ich nagość, subtelne, niedopowiedziane, bez cienia prymitywnego brutalizmu. Te eteryczne, nagie istoty, tak dalekie od nachalnego erotyzmu, toczą jakąś rozmowę, która przypomina motyw „sacra conversazione”, a także „noli me tangere”. Renesansowy topos, zaczerpnięty z chrześcijańskiego imaginarium, ze sfery sacrum zstąpił do profanum – „Stojąc”, „Uspokojenie”.

W dzisiejszym ponowoczesnym świecie bez granic, gdzie wszystko jest płynne, ulotne, trwające ledwie chwilę, malarstwo Jagiełły może wzbudzać kontrowersje. Propozycja, którą nam składa jest, moim zdaniem, optymistyczna, wypływa bowiem z twórczo interpretowanej tradycji, której niezbędnym elementem jest „kult dobrej roboty”. Relatywistyczna etykietka „wszystko ujdzie” jest, przy tym malarstwie, jarmarcznym rekwizytem. Świat współczesny, jako tworzywo i jako kontekst twórczości odzyskuje swoją rangę, sztuka zaś, mówiąc słowami Jerzego Grotowskiego, powróciła do swej podstawowej roli WEHIKUŁÓW.

Sławomir Jach

Kurator Galerii BWA: Gustaw Nawrocki
Wystawa czynna do 16.01.2016 r.
Wstęp wolny.

Miejski Ośrodek Sztuki, bpr