Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Gorzów Blisko Świąt
Studium uwarunkowań
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Wojsko pancerne w miniaturze

11 listopada w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim odbył się, bez udziału publiczności, wernisaż wystawy "Broń pancerna w modelach pojazdów wojskowych".
 
Wystawa prezentuje przeszło 60 pojazdów w skali 1:35, używanych przez Wojsko Polskie w okresie od I wojny światowej, po czasy współczesne. Wśród eksponatów znalazł się m.in. pierwszy czołg używany przez Wojsko Polskie - Renault FT-17, i najbardziej znany czołg okresu II wojny światowej, czyli T-34, dzięki popularnemu serialowi nazywany „Rudym”.
 
 
Ekspozycję ułożono chronologicznie, aby każdy odwiedzający mógł poznać, jak na przestrzeni lat zmieniały się pojazdy broni pancernej. Autorzy wystawy pokazali również pojazdy towarzyszące wojskom pancernym np. samochód osobowy ambulans Jeep czy samochód - furgon Austin 10 HP.
 
Nie zabrakło też akcentów wojskowości naszego regionu, reprezentowanych przez modele pojazdów wchodzących w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zobaczyć można Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak w różnych wersjach - podstawowe pojazdy uzbrojenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i modele czołgów niemieckiej produkcji - Leopard 2A4 i 2A5, służących w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

 

Jedną z muzealnych gablot poświęcono 12 Kołobrzeskiemu Pułkowi Zmechanizowanemu, późniejszej 4 Gorzowskiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Piotra Szembeka, mieszczącego się niegdyś w koszarach przy ulicy Myśliborskiej. Wystawiono w niej  między innymi odznakę pamiątkową 4 Brygady i prawo jazdy na czołg z czasów Ludowego Wojska Polskiego. Ciekawostką jest także model czołgu T-55 AM Merida w oznaczeniach dawnej gorzowskiej jednostki wojskowej.
 
Wystawę "Broń pancerna w modelach pojazdów wojskowych" można obejrzeć na stronie internetowej Lubuskiego Muzeum im Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Gdy placówki muzealne zostaną otwarte, autorzy wystawy serdecznie zapraszają do jej odwiedzenia, w Spichlerzu (ulica Fabryczna 1), do końca marca 2021 roku.
 
Link do filmu tutaj
 
Mariusz Pieprzka
 
Fot. Marcin Kamiński

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją