Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Dobry Wieczór Gorzów
Wielki Test o Gorzowie
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura online

Konkurs pianistyczny w FG

W Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się międzynarodowy konkurs pianistyczny. Jego laureatem był m.in. Rafał Blechacz!
 
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. J.S. Bacha ma długą i bogatą tradycję. W tym roku odbędzie się jego XXII edycja. W Filharmonii Gorzowskiej o laur zwycięstwa powalczy 35 młodych muzyków.
 
Konkurs organizowany jest od 1975 r. Początkowo miał formę regionalną, a później ogólnopolską i przeznaczony był dla uczniów szkół muzycznych I stopnia. Z czasem, wraz z rosnącym zainteresowaniem konkursem, włączono kategorię dla uczniów szkół II stopnia oraz przyjęto dwuletni cykl odbywania się tej imprezy.
 
Obecnie konkurs odbywa się z podziałem na trzy grupy wiekowe (do 12, 15 i 19 lat).  Program modyfikowany jest w każdej edycji. Uczestnicy wykonują przede wszystkim utwory patrona konkursu - od tańców, przez inwencje, fugi, aż do koncertów. Jednak w ich repertuarze muszą znaleźć się także pozycje innych twórców różnych narodowości. Uczestnicy najstarszej grupy mają także okazję do występu z akompaniująca im profesjonalną orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, wykonując wybrany koncert J.S. Bacha.
 
Od roku 2000 impreza ma już formę międzynarodową. Mimo trudnego i wymagającego ogromnych umiejętności programu cieszy się dużą popularnością w kraju i coraz większą za granicą ( Litwa, Ukraina, Białoruś, Niemcy, Norwegia, Holandia).
 
Jury ma możliwość przyznania Grand Prix Indywidualności Konkursu. Podczas  XIII edycji Konkursu w 1996 r. tytuł ten zdobył Rafał Blechacz –triumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.
 
W Filharmonii Gorzowskiej o powtórzenie tego sukcesu walczyć będzie 35 osób.
 
Przesłuchania konkursowe odbędą się 20 i 21 listopada i mają charakter otwarty, co oznacza, że można przysłuchiwać się rywalizacji muzyków.
 
Finałem konkursu będzie koncert laureatów. Wieczór uświetni również występ młodego włoskiego pianisty Matteo Zoli – laureata VI Ogólnouczelnianego Konkursu „Gram z Orkiestrą” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie. W jego wykonaniu usłyszymy wirtuozowski, żywiołowy i błyskotliwy Koncert fortepianowy G-dur (1931) Maurice’a Ravela.
 
W Jury konkursu zasiądą proferorowie z Akademii Muzycznych w Łodzi i Wrocławiu oraz z Conservatorium Artez Hogeschool w Holandii i Conservatory of Music and Drama Dublin Institute of Technology w Irlandii.
 
Urszula Śliwińska
Rzecznik prasowy
 
Fot. Archiwum UM
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją