Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Dobry Wieczór Gorzów
Wielki Test o Gorzowie
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura online

Magazyn Zbiorów - część kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy pt. Magazyn Zbiorów - część kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, który odbędzie się w piątek, 6 września 2019 r., o godz. 18.00, przy ul. Pomorskiej 73​​. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 20 października 2019 r. ​
 
Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Kuba Bąkowski, Michalina Bigaj, Miłosz Flis, Daria Grabowska, Jerzy Jarnuszkiewicz, Kijewski/Kocur, Kamil Kuskowski, Katarzyna Kobro, Bartosz Kokosiński, Piotr Kurka, Maciej Kurak & Max Skorwider, KwieKulik, Natalia Lach-Lachowicz, Artur Malewski, Państwo Neuhamer, Adam Procki, Zofia Pugetowa, Marta Pszonak, Łukasz Skąpski, Wanda Sokołowska, Martyna Szwinta, Magdalena Więcek-Wnuk.
Wystawa – prezentowana wcześniej w Muzeum Narodowym w Rydze na Łotwie, w Galerii Zbrojownia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w ramach międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT, w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku, w Galerii Bielskiej BWA – jest kolejną wersją nowego spojrzenia na kolekcję Centrum Rzeźby Polskiej. Po raz pierwszy poza naszą siedzibą prezentujemy przeszło dwadzieścia obiektów, które od lat rezydowały w magazynach, między innymi: Kuby Bąkowskiego, Kamila Kuskowskiego, Zofii Pugetowej, Łukasza Skąpskiego oraz zupełnie nowa niezwykle poruszająca praca – uczta zrealizowana specjalnie na potrzeby wystawy duetu państwa Neuhamer, traktująca o wymarłych gatunkach zwierząt.
 
W Gorzowie pokazujemy niewielką część orońskiej kolekcji obejmującej około 1700 rzeźb, obiektów, instalacji i innych dzieł, które są przeznaczone do prezentacji w galeriach, a także na zewnątrz, w przestrzeni publicznej bądź w krajobrazie. Kolekcjonowanie współczesnej sztuki i określenie profilu kolekcji jest tyleż ważnym co fascynującym zadaniem. Dotyczy to zwłaszcza naszego Parku Rzeźby, który nabiera współczesnego, międzynarodowego charakteru. Jego przemianę rozpoczęła instalacja Przejście Jarosława Kozakiewicza – pomost ułożony na tafli wody parkowego stawu i rzeźba Czajniczek łódzkiej artystki Marty Pszonak, pokazywane na bielskiej wystawie w postaci fotogramów oddających oroński krajobraz. W ostatnich latach dołączyły do nich nowe realizacje: rzeźby Macieja Szańkowskiego, Thorstena Goldberga, Tony Cragga, Rafała Rychtera, Pawła Grobelnego, a także instalacja dźwiękowa duetu Joanna Krzysztoń i Grzegorz Rogala.
 
Prezentacji towarzyszy film o wystawie kolekcji zrealizowany w Rydze autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka.
 
Kurator: Leszek Golec
Współpraca: Henryk Gac, Zbigniew Sejwa
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją