Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Gorzów Blisko Świąt
Studium uwarunkowań
Strategia 2030
ChodźMY
Organizacja pracy UM Gorzowa
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Warsztaty i happening „Sztandar sąsiada”

Projekt wychodzi od potencjału kolekcji prac Władysława Hasiora, która znajduje się w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. W trakcie trwania projektu na warsztatach prowadzonych przez artystów wizualnych z mieszkańcami Gorzowa, instytucjami kultury oraz placówkami społecznymi i oświatowymi zostanie wykonana seria nowych asamblaży-sztandarów inspirowanych twórczością Hasiora.
 
Głównym hasłem, do którego odniosą się uczestnicy warsztatów będzie szeroko rozumiane sąsiedztwo. Finałem zadania będzie happening polegający na prezentacji sztandarów w formie procesji-przemarszu w sobotę, 15. czerwca, w czasie Dni Gorzowa. Działanie nawiąże do efemerycznych akcji artystycznych Władysława Hasiora w Łącku, w 1973 i Nowym Sączu, pod koniec lat 90.
 
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim jest właścicielem drugiej co do wielkości, po Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, kolekcji prac Władysława Hasiora (32 asamblaże, w tym 4 sztandary). Galeria Władysława Hasiora została otwarta w gorzowskim BWA (obecnie MOS) w 1985 roku przez wieloletniego dyrektora instytucji Jerzego Gąsiorka. Hasior w asamblażach wykorzystywał przedmioty-odpadki, związane z kulturą wsi i małych miasteczek. Zestawiał je ze sobą tworząc zaskakujące konfiguracje, pełne nowych znaczeń i metafor. Kompozycje Hasiora osiągają przy tym magiczny wymiar, stając się obiektem adoracji o quasi-religijnym charakterze. Widoczne jest to najbardziej w sztandarach, które formą nawiązują do kościelnych feretronów obnoszonych podczas religijnych procesji i archaicznych chorągwi bojowych. Monumentalne i kolorystycznie wyrafinowane sztandary odwołują się do mocno zakorzenionej w świadomości Polaków tradycji religijnej i historycznej. Artysta kilkakrotnie urządzał procesje-pochody, podczas których odświętnie ubrani strażacy, czy górale nosili te „bluźniercze” przedmioty kultu po podhalańskich łąkach i pastwiskach. 
 
Z związku z 20-leciem śmierci Władysława Hasiora, która przypada w roku 2019 chcemy przypomnieć gorzowianom o kolekcji prac artysty, która na co dzień dostępna jest w Miejskim Ośrodku Sztuki i za pomocą działań artystycznych artystów wizualnych symbolicznie "wyprowadzić ją" na zewnątrz w przestrzeń publiczną.
 
hasior 3
Projekt wykorzystuje tytuł jednego ze sztandarów z gorzowskiej kolekcji "Sztandar sąsiada", by za pomocą sztuki mówić o naszej rzeczywistości. Założeniem projektu jest przeprowadzenie cyklu  warsztatów prowadzonych przez artystów wizualnych, edukatorów i osoby zajmujące się tkaniną z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego z różnych grup społecznych (m.in. uczniowie, więźniowie, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, społeczność ukraińska). Tematem warsztatów będzie szeroko rozumiane sąsiedztwo (lokalnie i globalnie) - hasła związane z tym zagadnieniem, a także wyobrażone postaci sąsiadów pojawią się na sztandarach będących wynikiem warsztatów.
 
Warsztaty będą oparte na duchu tolerancji i współpracy i będą odnosiły się do wielokulturowości Gorzowa, a także jego aktualnych problemów. Efektem pracy będą zaprojektowane przez uczestników sztandary - wynik pracy każdej z zaproszonej grup. Wszystkie sztandary zostaną zaprezentowane podczas jednej wspólnej procesji zorganizowanej przy współpracy z miejskimi instytucjami i szkołami w centrum Gorzowa Wielkopolskiego podczas Dni Gorzowa, 15 czerwca o godzinie 17.00. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy także zaprzyjaźnione Liceum Plastyczne z Koszalina, które w ramach zajęć w szkole przygotowuje własne sztandary - uczniowie liceum wezmą także udział w procesji w Gorzowie. 
 
Więcej informacji znajduje się TUTAJ.
 
 
Warsztaty odbędą się w dniach 4-6 czerwca w godz.: 15.00 - 18.30

1. Miejski Ośrodek Sztuki, przy ul. Pomorskiej 73 (opieka artystyczna Maja Powalska),
2. Pracownia Natalii Ślizowskiej, ul Chrobrego 34 (opieka artystyczna Natalia Ślizowska)

oraz 12-14 czerwca w godz.: 10.00 - 18.00 w Miejskim Ośrodku Sztuki (opieka artystyczna Ewa Kozubal, Ewa Bone, Yulia Drozdek i pracownicy MOS).
 
Przemarsz ze sztandarami odbędzie się 15 czerwca o godzinie 17.00. Byłoby fantastycznie, gdyby każdy autor prezentował swój sztandar.
 
Wszystkich chętnych do stworzenia swojego osobistego sztandaru zapraszamy do udziału w projekcie. Możecie go wykonać w każdej technice: jako klasyczny asamblaż, wydruk cyfrowy czy tkanina artystyczna w formacie: wysokość od 200 do 300 cm, szerokość 100-130 cm. Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty produkcji sztandarów. W związku z tym prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia ilości i rodzaju materiałów potrzebnych do realizacji Waszych pomysłów i wstępny projekt (może być odręczny rysunek). W przypadku projektu do druku proszę przygotować plik pdf lub tiff, kolory CMYK, rozdzielczość pliku 150 – 300 dpi.

Kontakt:
Miejski Ośrodek Sztuki ul. Pomorska 73
Dział Wystaw i Edukacji
Tel. 95 7332567
Email: nawrocki@mosart.pl  nowak@mosart.pl
 
Organizatorzy:
Miejski Ośrodek Sztuki, Miejskie Centrum Kultury
 
 
Gustaw Nawrocki
Dział Wystaw i Edukacji
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie
 
Fot. z archiwum MOS w Gorzowie

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją