Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
slider - park siemiradzkiego
slider - katedra
slider - kwadrat
slider - klodawka
slider - murawy
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Moralność pani Dulskiej w sobotę za 350 gr

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz piąty. 18 maja o godz. 20.00 zapraszamy na spektakl pt. „Moralność pani Dulskiej” w reż. Mirosława Siedlera. Bilety na spektakl za 350 gr. sprzedawane będą wyłącznie w kasie teatru 18 maja od godz. 10.00. Jedna osoba może zakupić maksymalnie dwa bilety.
 
Pomysł DTP zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.
W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział ok. 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 18 maja, ale spektakle „za grosze” będą grane przez cały tydzień – aż do 26 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 350 groszy (3,5 zł).
 
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. zaprezentuje Państwu w tym dniu spektakl pt. „Moralność pani Dulskiej” w reż. Mirosława Siedlera, jedną z najlepszych polskich komedii, która została napisana przeszło 100 lat temu, a mimo to nic nie straciła na swej aktualności. „Moralność pani Dulskiej” to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami i błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło, w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę, Gabrielę Zapolską.
 
Bilety na spektakl sprzedawane będą wyłącznie w kasie teatru 18 maja od godz. 10.00. Jedna osoba może zakupić maksymalnie dwa bilety.
 
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
 
Co leży u podstaw stałej, ogromnej popularności Moralności pani Dulskiej na przestrzeni ponad 100 lat???

Mogłoby się wydawać , iż tekst napisany prawie 110 lat temu stracił swą aktualność. Nic bardziej mylnego. „Moralność pani Dulskiej” to fantastyczna komedia z rewelacyjnie napisanymi rolami, to utwór z niezwykłym, błyskotliwym poczuciem humoru, to także swoiste zwierciadło , w którym możemy przeglądać się ze swoimi słabościami i przywarami niezwykle trafnie piętnowanymi przez autorkę. Jest to niewątpliwie jedna z najlepszych polskich komedii, dziś można powiedzieć, klasycznych. I nie jest to frazes.
 
Czy dziś wśród nas nie ma Dulskich? Śmiało „tragifarsę kołtuńską” z początku ubiegłego wieku można nazwać sztuka współczesną. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”.

Zapolska demaskowała obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Dziś możemy mówić o patologiach społecznych, o psychicznej przemocy w rodzinie i hipokryzji. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje, pełna pogardy dla słabszych i biedniejszych.
 
 
Info. wg strony teatr-gorzow.pl
 
Fot. Ewa Kunicka

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją