Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
...
Przestudiujmy Miasto
Reneta Gorzowska - konkurs
OEES_2019_Gorzow_2_baner_1180x380px
krol_25lecie-19.10
terror_slider3a
Bamberka w MCK
Slajdowisko MultiKulti
slider_hakaton
PabloPavo
ZIT
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Bauhaus w Gorzowie. Wykład z Aleksandry Kędziorek pt. Śladami Bauhausu

Bauhaus w Gorzowie - zapraszamy do udziału w nowym cyklu spotkań poświęconych ideom Bauhausu. Dziedzictwo architektoniczne Gorzowa daje wiele powodów do tego, by świętować jubileusz 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau. W ciągu najbliższego roku przybliżymy mieszkańcom idee Bauhausu w różnych dziedzinach sztuki i odniesiemy się do regionalnego dziedzictwa kulturowego.
 
Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wykład z Aleksandry Kędziorek pt. Śladami Bauhausu, który odbędzie się we wtorek 23. kwietnia 2019 r., o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Sztuki, przy ul. Pomorskiej 73. Wstęp wolny.
Co sprawiło, że Bauhaus – szkoła projektowania, która funkcjonowała przez zaledwie 14 lat i to poza głównymi ośrodkami miejskimi – jest dziś uważany za jeden z kamieni milowych w historii architektury i dizajnu? Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia założenia słynnej instytucji przyjrzymy się jej założeniom ideowym i dydaktycznym oraz temu, jak były one realizowane na różnych etapach jej działalności. Omówimy również życie-po-życiu Bauhausu, przyglądając się, jak emigrujący z nazistowskich Niemiec wykładowcy i wychowankowie szkoły rozprzestrzenili jej idee na całym świecie.
 
Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Współautorka podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w MACBA w Barcelonie, Muzeum Serralves w Porto, Yale School of Architecture, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie (2014-17). Kuratorka domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie (2013-2017). Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017), programu Bauhaus Lab Fundacji Bauhaus Dessau (2016), „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza (2015), Graham Foundation for Advanced Studies in the Fine Arts (2013), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2010-11) i DAAD (2010).
 
 
Wydarzenie odbywa się we współpracy z gorzowskim Oddziałem SARP.
 
 
Miejski Ośrodek Sztuki
 
Fot. Jim Hood, 2005 / Wikimedia Commons / CC-BY-2.5

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją