Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Marcin Kydryński poprowadzi karnawałową galę

Wyjątkowe koncerty karnawałowe z Ameryką lat 20. i 30. w roli głównej – to propozycja w styczniowym repertuarze Filharmonii Gorzowskiej. Podczas „Gali Gershwinowskiej”, którą poprowadzi znany dziennikarz muzyczny i kompozytor, Marcin Kydyński, usłyszymy takie przeboje jak „Amerykanin w Paryżu”, czy „Błękitna Rapsodia”. Na fortepianie zagra znany gorzowskiej publiczności znakomity Filip Wojciechowski.
 
Koncerty karnawałowe to co roku wielkie muzyczne wydarzenie w Filharmonii Gorzowskiej. Tym razem instytucja przygotowała aż trzy koncerty. 11 stycznia o godzinie 19.00, zaś 12 stycznia dwa wydarzenia - o godzinie 16.00 i 19.00. Wszystkie poprowadzi doskonale znany dziennikarz muzyczny, producent, kompozytor, podróżnik i fotograf – Marcin Kydryński.
W programie muzyczna podróż do Ameryki lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku i spotkanie z jej największym kronikarzem - George’em Gershwinem. Ten charyzmatyczny twórca sam określił swoją muzykę mianem „muzycznego kalejdoskopu Ameryki, w którym mieszają się rasy i narodowości, blues i wielkomiejskie szaleństwo”. Na program koncertu złożą się jego cztery kompozycje.
 
Najpopularniejsza z nich Błękitna rapsodia napisana została we współpracy z wielkim jazzmanem Paulem Whitemanem. Utwór łączy najlepsze elementy tradycji jazzowej z europejskim stylem muzyki klasycznej. To po jego wykonaniu Gershwin stał się gwiazdą światowego formatu.
 
To, że sukces ten nie był przypadkowy, udowodnił niecały rok później, pisząc Koncert fortepianowy F-dur. Znajdziemy w nim kolorową mozaikę chwytliwych melodii łączących elementy jazzu, neoklasycystycznej muzyki amerykańskiej oraz europejskiego romantyzmu.
 
Kolejne legendarne dzieło Gershwina – Amerykanin w Paryżu,  spotkało się z wielkim aplauzem publiczności, zachwyconej przede wszystkim sposobem odmalowania przechadzającego się ulicami Paryża Amerykanina oraz oddaniem klimatu tamtejszych ulic (słynne klaksony).
 
Program gali uzupełni  suita instrumentalna Porgy and Bess, napisana w oparciu o muzykę do opery pod tym samym tytułem.
 
Całość dopełnią komentarze i opowieści Marcina Kydryńskiego. Na scenie wystąpi Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Jacka Kraszewskiego. Na fortepianie w roli solisty usłyszymy znakomitego Filipa Wojciechowskiego. Bilety w cenie od 45 zł do 70 zł można nabyć w kasie filharmonii lub online.
 
 
Urszula Śliwińska
Rzecznik Prasowy Filharmonii Gorzowskiej

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją