Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Wystawa ze zbiorów rodziny Pauckschów

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wernisaż wystawy pt. Malarstwo, rysunek i grafika ze zbiorów rodziny Pauckschów. Region ukrytych talentów - Gorzów Wielkopolski / Landsberg an der Warthe. Wernisaż odbędzie sie w środę, 21 listopada 2018 r. o godz. 17.00, na parterze gmachu biblioteki, przy ul. Sikorskiego 107. Wystawa czynna do 31 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.
Wolfhart Paucksch, potomek znanej rodziny landsberskich przemysłowców a jednocześnie inicjator wystawy, udostępnił gromadzone od lat pamiątki rodzinne związane z dwiema bliskimi mu osobami: babką, Marią Luisą Paucksch z domu Simon i ciotką Anną Marią Louisą Nelle, z domu Paucksch. Obie panie, żyjące na przełomie XIX i XX w. w Landsbergu nad Wartą, a następnie na terenie zachodnich Niemiec, utalentowane artystycznie, pozostawiły po sobie wiele prac, które będzie można obejrzeć na wystawie. Oprócz obrazów, rysunków i grafik zaprezentowanych zostanie również wiele pamiątek rodzinnych, m.in. zdjęcia, plakaty, foldery. Podczas otwarcia wystawy przewidziane jest wystąpienie Wolfharta Pauckscha, który zaprezentuje sylwetki obu pań.   
 
Maria (Mieze) Luisa Amalia Paucksch z domu Simon (1867-1928), córka Carla Alexandra Juliusa Simona (radcy sanitarnego) oraz Louisy Friedericki Emilii Simon z domu von Waldow, babka Wolfharda Pauckscha, żona Hermanna Johanna Heinricha Pauckscha. Mieszkała w Landsbergu przy Fernemühlenstrasse 28 (ul. Borowskiego). Jej nauczycielem i przewodnikiem artystycznym był wuj, profesor Ernst Hermann Walther – malarz i projektant wnętrz. To on odkrył talent Mieze i podjął się jej edukacji, ukierunkowanej na rysunek, grafikę i malarstwo.
 
Anna Maria (Annemarie) Louise Nelle (1889-1978), z domu Paucksch, córka Hermanna Johanna Heinricha Pauckscha i Marii Luisy Amalii Paucksch z domu Simon, ciotka Wolfharta Pauckscha, żona Johanna Friedricha Augusta Paula Nelle. Od dzieciństwa Annemarie miała kontakt ze sztuką poprzez swoją matkę. Przyglądając się jej warsztatowi pracy, wkrótce sama zaczęła malować. Malowała głównie w swoim rodzinnym mieście, część jej prac powstała również w Gütersloh, miejscowości w zachodnich Niemczech, gdzie zamieszkała po 1945 r.
 
 
Grażyna Kostkiewicz-Górska
Dział Zbiorów Regionalnych WiMBP im. Zbigniewa Herberta

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją