Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługi



Kalendarz imprez

Kultura

Prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych

20 września 2018 r. o godzinie 17.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. odbędzie się prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych. Spotkanie będzie miało charakter informacyjny, pracownicy IPN będą zachęcali zaproszonych gości do wyrażenia zgody na publikację danych w katalogu.
 
Zaprezentowane zostaną metody pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa PRL. Przedstawione zostaną również informacje dotyczące ustawy z dnia 20 marca 2015 roku: o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, o Krzyżach Wolności i Solidarności. Pracownicy udzielą pomocy przy sporządzaniu wniosków o wgląd do dokumentów zgromadzonych w zasobie Archiwum IPN. Punktem głównym spotkania będzie prezentacja Katalogu Osób Rozpracowywanych.
 
Katalog osób rozpracowywanych jest jednym z katalogów tematycznych IPN, którego obowiązek publikacji wynika z Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej określonym w art. 52a pkt 7 (Dz. U. 2007 Nr 63 poz. 424). Artykuł ten zobowiązuje IPN do przygotowywania i publikowania katalogu zawierającego dane osobowe osób, wobec których zachowały się dokumenty świadczące o tym, że organy bezpieczeństwa państwa zbierały o nich informacje na podstawie celowo gromadzonych danych, w tym w sposób tajny, a wobec osób tych nie stwierdzono istnienia dokumentów świadczących, że byli pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa.
 
Katalog obejmuje osoby, które działały na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, w obronie wolności oraz godności ludzkiej, a poprzez swoje czyny były represjonowane przez komunistyczny reżim.
 
Magdalena Ruczyńska
Instytut Pamieci Narodowej Szczecin

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją