Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Co pozostało, wystawa w MOS

Miejski Ośrodek Sztuki zaprasza na wernisaż zbiorowej wystawy pt. Co pozostało, której autorami są: Azem Deliu, Piotr Łakomy, Magdalena Łazarczyk, Dominika Olszowy, Mateusz Rosiński, Rafał Wilk. Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 września 2018 r., o godz. 18.00, w MOS, przy ul. Pomorskiej 73​​. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 21 października 2018 r. Kuratorem wystawy jest Marta Gendera.
 
Punktem wyjścia do wystawy jest pytanie o zawodność pamięci zainspirowane twórczością urodzonej w Landsbergu pisarki Christy Wolf. Autorka zastanawia się nad powtarzalnością historii, skutecznością wspomnień, a także zniekształceniami, którym ulega pamięć pod wpływem indywidualnych i zbiorowych narracji. W książce „Wzorce dzieciństwa” Wolf pisze między innymi o fatalnej skłonności historii do powtórzeń, której trzeba stawiać czoła, odnosząc trudną historię do współczesności oraz zwraca uwagę na pułapki w procesie opisywania czy przypominania historii. Poruszone przez niemiecką pisarkę zagadnienia wydają się być nadal bardzo aktualne.​
Artyści młodego pokolenia biorący udział w wystawie odnoszą się do tematu za pomocą własnych narzędzi i z perspektywy indywidualnych wspomnień. W wybranych pracach pojawiają się nostalgiczne wątki, sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa, eksperymentowanie z materiałami, które rodzą wspomnienia. Na wystawie mamy do czynienia także z poszukiwaniem swoich korzeni, tożsamości artystycznej czy świadomym manipulowaniem obrazem.
 
plakat
 
Wystawa odbywa się w dwóch galeriach – Brandenburgisches Landesmuseum für moderne Kunst we Frankfurcie nad Odrą (2.09-4.11.2018) oraz w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. Ekspozycja frankfurcka składa się z gotowych prac i została uzupełniona o dwie prace z kolekcji BLmK autorstwa VALIE EXPORT oraz Olafa Nicolai, na wystawie gorzowskiej mamy do czynienia z realizacjami specjalnie przygotowanymi na wystawę.
 
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach linii projektowej „Europa 1918-2018: zachować pamięć, kształtować przyszłość”.
 
 
Spotkanie z Edwinem Bendykiem

20.09.2018, 18:00, Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska 73

 
Jak wytłumaczyć fenomen fascynacji niemiecką historią wśród mieszkańców miast zachodniej Polski? Jakie są scenariusze przyszłości polskich miast? O pamięci i obchodach 100-lecia niepodległości, forsighcie obywatelskim, badaniach Miasto przyszłości oraz polityce kulturalnej w Polsce porozmawia z autorem Marta Gendera.
 
Edwin Bendyk (1965) – dziennikarz, publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku „Polityka”, gdzie zajmuje się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Prowadzi autorskiego bloga Antymatrix. Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności”, „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci”, „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” oraz „Bunt sieci”. Kieruje Centrum Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas.
 
 
Szlakiem „Wzorców dzieciństwa” Christy Wolf.
 
Tropiąc Nelly
 
Spotkanie z Robertem Piotrowskim

22.09.2018, 13:00, Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp., ul. 30 Stycznia 29
 
Christa Wolf opuściła rodzinne miasto jako 16-latka. Wracała do niego jednak w twórczości przez całe życie. Choć w poniemieckim, spolonizowanym mieście nie pozostało wiele, to w myśl lieux de memoire możemy poszukać pamięci miejsca. Okazją do tego będzie spotkanie z Robertem Piotrowskim na tropach Nelly – Christy Wolf w Gorzowie Wlkp.
 
Robert Piotrowski – kulturoznawca, historyk, badacz rodzinnego Gorzowa, publicysta, autor książek i albumów, kolekcjoner i freelancer.
 
Współpraca: Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wlkp.
 
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach linii projektowej „Europa 1918-2018: zachować pamięć, kształtować przyszłość”.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją