Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

Odkryj Amerykę z Filharmonią Gorzowską

25 maja na scenie Filharmonii Gorzowskiej wspaniały koncert symfoniczny poświęcony w całości muzyce zza Wielkiej Wody.  Pięciu kompozytorów, pięć odcieni amerykańskiej kultury i różnorodności, wybitni amerykański kotlista Lance Drege oraz mający polskie korzenie dyrygent – Richard Zielinski. „An American experience” to cudowna muzyczna podróż w świat współczesnej muzyki amerykańskiej.
 
Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi gościnnie Richard Zieliński, dyrygent o polskich korzeniach, który o gorzowskim koncercie mówi, że pozwoli on poczuć „ducha Ameryki”. Wszystko za sprawą zróżnicowanego i barwnego repertuaru, w tym inspirowanego muzyką rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Niezależnie od indywidualnego spojrzenia na muzykę każdego z kompozytorów, w prezentowanych podczas koncertu dziełach odbijają się jak w lustrze zarówno wielka różnorodność amerykańskiej kultury, jak też tradycja i duch należącego do „nowego świata” kontynentu – niezwykłego, malowniczego i pobudzającego wyobraźnię wielu rodzimych twórców.
Koncert rozpocznie pełna energii i entuzjazmu kompozycja amerykańskiej artystki Libby Larsen.
 
Ciekawym punktem koncertu będzie utwór Raise the Roof  Michaela Daugherty’ego, w której partie solowe wykonane zostaną na kotłach. W roli solisty wystąpi wybitny amerykański kotlista, Lance Grege.
 
Na uwagę zasługuje też suita orkiestrowa Aarona Coplanda. Utwór skomponowany został jako muzyka do baletu, na zamówienie wybitnej choreografki i tancerki Marthy Graham, która podczas premiery w 1944 roku tańczyła w nim główną rolę. 
 
Ciekawostką będzie również utwór Hymn inspirowany historią i kulturą amerykańskich Indian.
 
Zwieńczeniem wieczoru będzie IX Symfonia e-moll Z Nowego Świata Antonina Dvořáka. Ta powstała pod koniec XIX wieku kompozycja jest najbardziej znaną i najczęściej wykonywaną ze wszystkich symfonii Dvořáka. Powstała podczas pobytu artysty w Stanach Zjednoczonych i stała się ilustracją charakteru Ameryki końca XIX wieku.
 
 
Urszula Śliwińska
Rzecznik Prasowy Filharmonii Gorzowskiej

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją