Logo: Gorzów

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego
ul. Sikorskiego 3-4
66-400 Gorzów Wielkopolski
tel. +48 95 735 55 00

Logo: BIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiKalendarz imprez

Kultura

21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Tacy Sami" z Gorzowa Wlkp. oraz Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych Witnickie Promyczki z Witnicy organizują 21 marca br., po raz pierwszy w Gorzowie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

Przyłącz się do nas! Będzie kolorowo i wesoło. Przyjdź 21 marca na plac przy ulicy Chrobrego 34 (na rogu ulicy Józefa Wybickiego, w pobliżu McDonalds).
Świętujemy od godziny 13.00 do godziny 16.00.
 
Załóż kolorowe skarpetki nie do pary! Okaż w ten sposób solidarność z osobami z zespołem Downa. Celem obchodów jest budowanie świadomości na temat Zespołu Downa a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
W programie m.in: wystawa zdjęć, prezentacje Stowarzyszeń działających na rzecz osób z zespołem Downa, wymiana doświadczeń, porady specjalistów, poczęstunek.
 
Okażmy akceptację i uśmiechnijmy się do „innego” mimo barier, które w nas drzemią! Zapraszamy!
 
 
21 marca  - Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku hasłem Światowego Dnia Zespołu Downa jest “What I bring to my community”? Co daję mojej społeczności? Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ.
 
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada na 21 dzień  trzeciego miesiąca w roku, bo właśnie  ten dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów powoduje powstawanie tej wady genetycznej.
 
Nazwa Zespół Downa - pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy opisał zespół w1866 roku, a dopiero w 1959 roku Jerome Lejeune odkrył, że za nieprawidłowościami w rozwoju stoi trisomia 21 chromosomu.
 
Na znak integracji z wszystkimi dotkniętymi tym zespołem, 21 marca zakładamy kolorowe skarpety nie do pary. Jest to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim zmagają się te osoby.
 
W Polsce żyje ok. 60 tysięcy osób z Zespołem Downa. Dziecko z ZD może pojawić się w każdej rodzinie, niezależnie od rasy, uwarunkowań ekonomicznych, kulturowych.
 
 
 
 
Iwona Kotwicka - prezes Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Tacy Sami",
Marzena Cyran - prezes Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych Witnickie Promyczki,
Beata Suduł, Małgorzata Konstantynowicz.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją